KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT:
WARSZAWA STOLICĄ POLSKI
PROWADZĄCY: ALICJA RYDZ - GRĘDA
CZAS TRWANIA: ok. 30 minut.
CELE:
CELE REWALIDACYJNE:
- usprawnianie funkcji manualnych poprzez samodzielne lub z pomocą wykonanie pracy plastycznej farbami plakatowymi,
- ćwiczenie precyzyjnych ruchów ręki i nadgarstka poprzez zamalowywanie farbami konturów syrenki warszawskiej, flagi stolicy,
- doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej poprzez umieszczenie etykiety w odpowiednim miejscu i przyklejenie jej,
- ćwiczenie spostrzegania wzrokowego poprzez wyszukiwanie różnic pomiędzy flagą Warszawy i flagą Polski,
- rozwianie umiejętności komunikowania się z otoczeniem poprzez słuchowy odbiór poleceń i reagowanie na nie,
- integrowanie pracy półkul mózgowych poprzez elementy ćw. wg. P. Dennisona.
CELE POZNAWCZE:
- zapoznanie wychowanków z nazwą stolicy Polski, godłem i flagą Warszawy.
CELE WYCHOWAWCZE:
- wdrażanie wychowanków do współdziałania w grupie i wspólnej pracy,
- wdrażanie wychowanków do pozostawienia w czystości miejsca pracy.
METODY: słowna, oglądowa, praktycznego działania, elementy metody P. Dennisona.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- kontur Polski, etykiety z napisem Warszawa, kontur syrenki warszawskiej, płyta CD z muzyką relaksacyjną, rozsypanka wyrazowa, flaga Warszawy narysowana na dużym arkuszu papieru, farby plakatowe, przygotowana plansza z poziomą ósemką.
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przywitanie uczestników zajęć.
2. Wykonywanie prostych ćwiczeń z zakresu Gimnastyki Mózgu:
- ćwiczenia naprzemienne
- wodzenie ręką po narysowanej planszy poziomej ósemki, wodzenie ręką w powietrzu
- krążenie szyją
3. Przedstawienie tematyki zajęć.
II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Podanie krótkich informacji: jak nazywa się stolica Polski, jak wygląda herb i flaga Warszawy.
2. Odszukanie na mapie Polski położenia stolicy.
3. Rozdanie wychowankom kartek z konturem Polski. Zadaniem dzieci jest odnalezienie zaznaczonej stolicy i przyklejenie w tym miejscu etykiety z napisem „Warszawa”.
4. Wykonywanie pracy plastycznej przy użyciu farb plakatowych– postać syrenki warszawskiej.
5. Wspólne pomalowanie flagi Warszawy narysowanej na dużym arkuszu papieru.
6. Ułożenie z rozsypanki wyrazowej napisu „Warszawa” i przyklejenie go nad flagą (wspólna praca wychowanków).
7. Wyszukiwanie przez dzieci różnic pomiędzy flagą Warszawy a flagą Polski.
8. Ekspozycja prac na tablicy w świetlicy.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Podsumowanie zajęć poprzez przypomnienie informacji na temat Warszawy.
2. Porządkowanie miejsca pracy, świetlicy.
3. Podziękowanie za przybycie na zajęcia.