Scenariusz zajęcia dla 5 latków – zabawa tropiąca
Temat dnia - Wyprawa po skarb
Prowadząca – Elwira Untermann
Metody – słowna, oglądowa, oparta na działaniu
Formy – indywidualna, zespołowa, grupowa
Cele ogólne –
.kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
•rozwijanie logicznego myślenia
•kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych dzieciom w codziennych sytuacjach i dalszej edukacji
Cele operacyjne –
•rozwija spostrzegawczość wzrokową, słuchową
•rozwija słuch fonematyczny dzieląc wyrazy na sylaby , zdania na wyrazy, wyodrębnia głoskę w wygłosie i nagłosie
•rozpoznaje i nazywa figury geometryczne
•wie które przedmioty toną a które pływają
•wie jakie zastosowanie ma magnes
•zna nazwy kolorów
•potrafi rozwiązać problem konstrukcyjny podczas eksperymentowania
Przebieg zajęcia
1.Powitanie piosenką „ Dzień dobry”
2.Zaproponowanie dzieciom zabawy na temat „ Wyprawa Kuby po skarb do tajemniczego zamku”
3.Poszukiwanie zamku –rozdanie kartek w różnych kolorach upoważniających do wejścia do określonej komnaty, słuchanie wskazówek i instrukcji.
4.Przypinanie otrzymanych figur geometrycznych w obrysie zamku.
5.Marsz do zamku drogą kierowaną przez Kubę ( przejście po linie , slalom, skoki przez obręcze)
6.Dotarcie do pierwszej bramy – zadanie dla czerwonych „ Pomóżcie Kubie przepłynąć fosę”( wyjaśnienie co to jest fosa) – do wykorzystania : patyki, kamienie,
7.Przejście przez pierwszą bramę- zadanie dla niebieskich – powiedzenie dni tygodnia.
8.Dotarcie do drugiej bramy - zadanie dla zielonych – złapanie na wędkę z magnesem kluczy. (klucz metalowy, papierowy, plastikowy)
9.Przejście przez drugą bramę – zadanie dla czarnych – podzielenie słowa ZAMEK na sylaby, wysłuchanie pierwszej i ostatniej głoski, policzenie wyrazów w zdaniu ZAMEK MA CZTERY WIEŻE.
10.Dotarcie do trzeciej bramy _ zadanie dla pomarańczowych – nazwanie figur geometrycznych.
11.Przejście przez trzecią bramę – zadanie dla niebieskich –
Rozwiązanie zagadek
- Ile słońc na niebie świeci?
- Ile w parze stoi dzieci?
- Ile ma samochód kół?
- Ile rogów koza ma?
- Ile ma ogonów pies?
- Ile palców ręka ma?
- Ile w parze butów jest? Ile łap ma każdy pies?
12.Dotarcie do czwartej bramy - zadanie dla czerwonych – pomoc Kubie w przejściu przez przepaść przy pomocy kartki ( złożenie kartki w harmonijkę)
13.Przejście przez czwartą bramę – odnalezienie skarbu - oraz kopert z figurami geometrycznymi . Zadanie dla wszystkich dzieci – wyklejenie zamku z wszystkich figur domalowanie tła.
14.Zakończenie – ocena zajęć.