Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców dzieci 5 letnich .
Temat kompleksowy – Hurra, niedługo lato i wakacje.
Temat dnia – Za co lubimy lato, podchody w przedszkolu
Prowadząca – E. Untermann
Metody – słowna, oglądowa , oparta na działaniu.
Pomoce – karty pracy, koperty z zadaniami, krzyżówka, plan sali, dzwonek, sprzęt sportowy.
Formy pracy – indywidualna, zespołowa, grupowa
Cele ogólne
- kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
- rozwijanie logicznego myślenia
- kształtowanie umiejętności potrzebnych dzieciom w codziennych sytuacjach i dalszej edukacji
Cele operacyjne :
- dziecko rozumie polecenia kierowane do całej grupy
- potrafi liczyć w zakresie 1 – 10
- zna i nazywa figury geometryczne
- wysłuchuje głoski w nagłosie i wygłosie
- rozumie symbole
- potrafi różnicować
- potrafi wykonać ćwiczenia gimnastyczne
Przebieg zajęcia :
1.Powitanie piosenką „ Dzień dobry”
2.Rozmowa na temat – za co lubimy lato ?
3.Zaproszenie do zabawy „ Podchody" omówienie zasad zabawy.
4.Zapoznanie dzieci z planem sali i odszukanie na planie miejsca gdzie została schowana koperta z pierwszym zadaniem.
5.Odczytanie 1 zadania do wykonania – karty pracy na których należy narysować w dużych kroplach wody tyle samo kresek ile jest kropel na wiaderkach.
6.Odszukanie na planie 2 miejsca ukrycia koperty.
7.Odczytanie 2 zadania do wykonania – analiza słuchowa wyrazów LAS, OSA, TRAWA., podanie ilości sylab, pierwszej i ostatniej głoski. Podanie ilości wyrazów w zdaniach : MAMY W PRZEDSZKOLU PODCHODY, DZIECI WYKONUJĄ RÓŻNE ZADANIA.
8.Odszukanie na planie sposobu odszukania 3 koperty: odnalezienie koperty na podstawie usłyszanego w miejscu ukrycia koperty dźwięku dzwonka.
9.Zadanie do wykonania – karty pracy na których należy zaznaczyć kreskami ilość figur geometrycznych.
10.Odszukanie na planie miejsca ukrycia 4 koperty i sposobu jej odszukania poprzez przeliczanie tip-topami od wyznaczonego miejsca w zaznaczonym kierunku.
11.Wykonanie zadania – rozwiązanie krzyżówki , której hasło poinformuje gdzie dzieci mają iść. ( sala gimnastyczna )
12.Odszukanie 5 koperty na sali i wykonanie ćwiczeń na torze przeszkód.
13.Wykonanie ćwiczeń naprzemiennych wg Jacobsona i relaksującego masażu.
14.Powrót do sali i odszukanie 6 koperty .( miejsce ukrycia zaznaczone symbolem)
15.Wykonanie ostatniego zadania – odszukanie różnic na dwóch rysunkach.
16.Podsumowanie zajęć.