Scenariusz zajęcia
Temat : Niech kolory się przedstawią- zabawy ruchowe z chustą animacyjną
Data 06.02.2012
Miejsce: Miejskie Przedszkole nr 21 w Katowicach
Grupa: 6-latki Sówki
Prowadząca :mgr Dorota Woźniak
Cel ogólny:
- inspirowanie dzieci do różnorodnych form aktywności ruchowej
Cel szczegółowy:
-Dziecko poznaje zabawy grupowe z chustą, które rozwijają funkcje poznawcze
-Uczy się uważnego słuchania poleceń.
-Uczy się twórczego myślenia i współpracy w grupie.
Forma pracy: zbiorowa
Metoda pracy: czynne
Czas trwania: 30 minut
Środki dydaktyczne:
Chusta animacyjna
Muzyka na CD
Woreczki
Piłeczka tenisowa
gwizdek
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie grupy dzieci zabawą „WITAM TYCH, KTÓRZY” dzieci machają do nauczyciela po wydanej komendzie np. witam tych, którzy lubią lody, witam tych, którzy mają brata, witam tych, którzy mają coś czerwonego itp.
Nauczyciel z pomocą dzieci układa na podłodze chustę i omawia zasady uczestnictwa w zajęciach.
Nauczyciel rozpoczyna zabawy z chustą:
- UNOSZENIE CHUSTY- Dzieci trzymając chustę na głos nauczyciela unoszą ją ponad głowę, druga wersja dzieci wbiegają pod uniesioną chustę
- SZKLANA TAFLA- Dzieci trzymając naprężoną chustę podnoszą ją do wysokości pasa nieruchomą.
- FALA MEKSYKAŃSKA- Dzieci trzymając chustę pojedynczo unoszą chustę i opuszczają, co sprawia wrażenie fali.
-SAŁATKA OWOCOWA- Dzieci stoją każde z nich ma przydzielony owoc na głos nauczyciela podnoszą chustę i wywołany owoc przebiega pod nią. Druga wersja w siadzie dzieci zmieniają miejsce na czworakach.
- FALE NA MORZU- Dzieci siedzą po turecku trzymają chustę, na której leży dwóch uczniów. Siedzący w kole falują chustą a leżące dzieci „turlają” się po niej.
- ZABAWA Z WORECZKAM :-Dzieci siedzą wokoło chusty z woreczkami w rękach. Na komendę nauczyciela wywołany kolor obiega chustę.
- RYBAK I RYBKA: -Dzieci siedzą po turecku trzymają chustę, na której stoi uczeń a pod nią znajduje się drugi. Siedzący w kole falują chustą a zadaniem dziecka na chuście jest złapać dziecko pod nią.
- TARCZA STRZELECKA -Dzieci ustawiają się w odległości 2 m od chusty. Zadaniem dzieci jest wrzucić woreczki na odpowiednie kolory chusty aby zdobyć jak najwięcej punktów.
-BILARD -Dzieci trzymają chustę, na której znajduje się piłeczka do tenisa. Zadaniem dzieci jest wrzucić ją do otworu w środku chusty.:
2. Zakończenie- zadaniem dzieci jest wspólnie zwijać chustę w jak najmniejszy pakunek.
3. Uporządkowanie sali i pożegnanie z uczniami.
Pomysły zaczerpnięte na warsztatach "Gry i zabawy ruchowe dla przedszkolaków" METIS