X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 14335
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bezpieczny przedszkolak na drodze. Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców
w grupie 4 - latków

TEMAT: „Bezpieczny przedszkolak na drodze”

PROWADZĄCA: mgr Katarzyna Sałagacka
CELE OGÓLNE:
- zapoznanie z ogólnymi zasadami ruchu dla pieszych
- umiejętne stosowanie wiedzy z zakresu ruchu drogowego
- tworzenie warunków do podejmowania przez dzieci różnych form aktywności: ruchowej, słownej, plastycznej;
- uwrażliwianie na potrzebę przestrzegania zasad ruchu drogowego i unikania niebezpiecznych sytuacji
- inspirowanie dzieci i rodziców do wspólnej działalności zabawowej

CELE OPERACYJNE:
- poznaje podstawowe zasady ruchu drogowego
- wie, do czego służą pasy i sygnalizacja świetlna,
- podaje rozwiązanie zagadki słownej i słuchowej
- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne przedstawiające znaki drogowe
- nabywa umiejętność współdziałania w grupie
- wspólnie z kolegami próbuje rozwiązać sytuację problemową
- wie, że zabawa przy ulicy może grozić wypadkiem
- potrafi przechodzić przez ulicę w miejscach oznakowanych z sygnalizacją lub bez

METODY:
- obrazkowa, (ilustracje, sylwety, znaki drogowe)
- słowna, (zagadki),
- czynna, (działań stawianych do wykonania).

FORMY:
- praca z całą grupą,
- praca indywidualna,
- praca wspólnie z rodzicami

POMOCE DYDAKTYCZNE:

- ilustracje postaci z wiersza ,ilustracja ulicy, wiersz E. Piechny, , sygnalizator świetlny, przejście dla pieszych, plansze ze znakami drogowymi- płyty CD z nagraniami, ilustracje do kolorowania (elementy do makiety), kredki, klej, plastelina, nakrętki, nożyczki, kolorowa folia przylepna, patyczki, pudełka, chorągiewki, znaki drogowe, figury geometryczne, krążki, arkusze papieru, ilustracje przedstawiające niebezpieczne zachowania dzieci podczas zabaw oraz niewłaściwego zachowania się na drodze, medale

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie
Wspólne śpiewanie piosenki pt. „Spotkanie"

2. Inscenizacja wiersza pt. „ZWIERZĘTA NA WYCIECZCE” – E. Piechny, za pomocą sylwet, rozmowa na temat utworu:
o kto występuje w tym utworze,
o które postacie w wierszu źle postąpiły
o jak należy zachować się na drogach i ulicach,
o jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię.

3. Zabawa ruchowa „Bociany i żółwie” z udziałem rodziców.
Dzieci są bocianami, a rodzice żółwiami. Gdy muzyka jest szybka, wtedy dzieci chodzą, podnosząc wysoko kolana, naśladując głos bociana, dołączając gesty rąk. Gdy muzyka się zmienia, na polanę leśną wchodzą żółwie.

4. Rozmowa na temat bezpiecznej drogi do przedszkola na podstawie własnych przeżyć.

5. Rozwiązywanie zagadek słownych:

„Stoi na drodze, na jednej nodze.
Kolorowym wzrokiem ruchem kieruje:
Jednych przepuszcza, innych zatrzymuje”.(sygnalizator świetlny)

„Czarno- biała, w paski cała,
zamiast biegać po Afryce,
przejść pomaga przez ulicę”.(zebra)

„Stoją przy drogach na długich nogach
Nauczyć mogą, jak jeździć drogą” ( znaki drogowe)
Ilustracje przedstawiające rozwiązanie zagadek. Zwrócenie uwagi na przejście dla pieszych, sygnalizator świetny, zapoznanie z wyglądem niektórych znaków drogowych – określenie ich kształtu. Krótkie omówienie ilustracji. Wyjaśnienie znaczenia słowa „Zebra”, ze zwróceniem uwagi na zebrą jako przejście dla pieszych.

6. Zabawa ruchowa „Szukamy znaków”.

W sali umieszczone są w różnych miejscach znaki drogowe. Dzieci biegają w różnych kierunkach. Na sygnał gwizdka (nauczyciel pokazuje figurę geometryczną) dzieci zatrzymują się i szukają znaku drogowego tego samego kształtu.

7. Rozpoznawanie poprzez dotyk figur geometrycznych – nazywanie ich.

8. Zagadki słuchowe „Uwaga na drodze”.

Rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez pojazdy, hamowania pojazdu, stłuczonej szyby.

9. Zabawa „Agenci Bezpieczeństwa”.

Dzieci z rodzicami podzielone są na trzy grupy (żółty, zielony, czerwony). Otrzymują różne ilustracje związane z ruchem drogowym i bezpieczeństwem, na których znajdują się właściwe
i niewłaściwe zachowania dzieci. Zadaniem dzieci jest przedstawienie danej sytuacji, odszukanie błędu i wyciągnięcie wniosków.

10. Zabawa rytmiczno-ruchowa „Ruch uliczny” – z udziałem rodziców.

Dzieci i rodzice naśladują jazdę samochodem „jeżdżą” po całej sali uważając, by nikogo nie potrącić i nie zderzyć się. Na środku stoi rodzic jako policjant kierujący ruchem i trzyma dwie chorągiewki: czerwoną i zieloną. Kiedy w górze jest zielona - dzieci poruszają się, a kiedy czerwona zatrzymują się.

11. Praca plastyczna.

Dzieci podzielone na grupy przygotowują elementy na makietę ruchu drogowego (sygnalizatory świetlne, budynki, pojazdy. Z kolei rodzice przygotowują makietę ruchu drogowego (chodnik, droga, drzewa, pasy).

12. Wspólne oglądanie wykonanej pracy.

13. Zabawa podsumowująca zajęcia.

Nauczyciel wypowiada głośno zdania. Jeśli zdanie jest prawdziwe, dzieci wstają, a gdy nieprawdziwe, siedzą.
- Nie wolno przebiegać przez ulicę.
- Należy przechodzić przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle.
- Na ulicy można grać w piłkę.
- Dzieci nie mogą same przechodzić na drugą stronę jezdni.

14. Wręczenie dzieciom medalu „Bezpieczny Przedszkolak” – ewaluacja zajęcia.

15. Piosenka na pożegnanie - podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.