X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 14324
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz hospitacji problemowej: "Czapki i szaliki"

Scenariusz hospitacji problemowej w grupie Średniaków
Temat kompleksowy : Ubieramy się cieplej

Temat : Czapki i szaliki

Temat obserwacji: Skuteczność metod, technik i form zabaw w zakresie indywidualizacji pracy z dzieckiem

Cel obserwacji: Uzyskanie informacji o uwzględnieniu potrzeb i możliwości psychofizycznych oraz zainteresowań dzieci w procesie edukacyjnym /praca na różnych poziomach/

Podstawa programowa: Obszar 13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

Program wychowania przedszkolnego: Nasze Przedszkole W. Żaba-Żabińska

Prowadzący: Katarzyna Szyda

Data: 01.12.2011

Cele operacyjne:

-rozpoznaje jaka jest pora roku, (13.6. zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku).

-grupuje części garderoby na jesienne i inne(4.2. grupuje obiekt w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne)

-liczy w zakresie 1-6, (13.1. liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego).

-potrafi kontynuować rytm,(4.2 grupuje obiekty w sensowny sposób( klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje , te obiekty są podobne, a te są inne).

-układa puzzle,(14.2 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach).

-ustalają równoliczność zbiorów,(13.3. ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi).

-kształtowanie świadomości ciała,(13.4 rozróżnia stronę lewą i prawą określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów)
Metody: klanza, pedagogika zabawy, metoda praktycznego działania, dziecięca matematyka wg Gruszczyk-Kolczyńskiej, metoda słowna.

Formy: zabawa powitalna integracyjna, zabawa dydaktyczna, zabawa ruchowo-matematyczna, zabawa spostrzeżeniowa-układanka, zabawa matematyczna, zabawa relaksacyjna,

Formy organizacyjne pracy: w parach, indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: płyta CD Klanza „Wiersze i opowiadania do tańczenia i słuchania” ,worek, klapki, kalosze, kurtka, kostium kąpielowy, okulary, szalik, czapka ciepła i z daszkiem, koperty z odpowiednimi paskami, ołówki, kostka duża, puzzle, dwa zbiory czapek i szalików, klocki, chustki .

Przebieg:

1. Zabawa powitalna wg Klanzy „ Na powitanie”- dzieci dobierają się w pary stoją naprzeciwko siebie śpiewają słowa zabawy w odpowiednim momencie uderzają dłońmi w swoje dłonie, uda i dłonie kolegi następnie tańczą w haczyku i od nowa.( piosenka nr 11)

Na powitanie niech każdy stanie –raz, dwa, trzy
I po ukłonie klaszczemy w dłonie – raz, dwa, trzy
Jesteście z nami, więc zaczynamy- raz dwa, trzy
Na powitanie, wesoły taniec -raz, dwa, trzy

2. Zabawa dydaktyczna „Magiczny worek”: losowanie ubrań z worka i ustalanie czy to jest ubranie na ta porę roku którą mamy. Jak się ona nazywa ?„Jesień”.

3. Zabawa „Powtórz rytm”
Dzieci otrzymują pasek z powtarzającym się rytmem np. czapka rękawiczka szalik i kontynuują go dorysowując kolejny element.
Poziom I i II – 3 części garderoby
Poziom III – 4 części garderoby

4. Zabawa ruchowo-matematyczna „Rzucamy kostką”
Każde dziecko po kolei rzuca dużą kostką. Zadaniem dziecka jest policzyć kropki i podskoczyć tyle razy, ile wskazuje liczba kropek.

5. Zabawa spostrzeżeniowa: ”Układamy puzzle” - dzieci otrzymują puzzle np. kurtka układają w całość przyklejają na kartkę
Poziom III 6 części
Poziom II 4części
Poziom I 3 części

6. Zabawa matematyczna „Tyle samo”
Dzieci widzą na dywanie dwa zbiory czapek i szalików. Zadaniem dzieci jest położyć tyle klocków pod każdym zbiorem, ile jest czapek i ile szalików. Grupowe przeliczanie i ustalanie czy jest mniej, więcej czy tyle samo.

7. Zabawa relaksacyjna „Liście lecą z drzew”- dzieci słuchają wiersza i dotykają liściem(chustką )wymieniane w wierszy części ciała.

Lecą, lecą liście z drzew -naśladują lecące liście
Dokąd lecą? Kto to wie?

Każdy liść jest bardzo żwawy -wirujemy kręcimy liściem
I zachęca do zabawy.

Pac na głowę, pac na czoło
I już wszystkim jest wesoło.

Pac na nosek, pac na uszy
Żaden się nie zawieruszy.

Na policzki pac, pac na brodę
Czyżby dbały o urodę?

Pac na ramię, pac na brzuch
Jakby cię dotykał duch.

Pac na uda, i kolana
Ta zabawa jest udana.

Ale jak są już zmęczone,
Każdy leci w swoją stronę.

Za wietrzyka dobra radą,
Na ziemię się kładą , o tak! –dzieci upuszczają liście na podłogę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.