Scenariusz imprezy integracyjnej zorganizowanej w przedszkolu na powitanie zimy w dn 22.12.2011 r.
TEMAT: „Powitanie zimy”
Cele ogólne: integracja dzieci, wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy , rozwijanie różnych sposobów twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej, plastycznej), uogólnianie i rozwijanie twórczego myślenia przy rozwiązywaniu zagadek; rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania z rówieśnikami;
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wymienia charakterystyczne cechy zimy;
- uważnie słucha inscenizacji,
- wykazuje się pomysłowością i inwencją twórczą;
- zgodnie współpracuje z kolegami,
- rozwiązuje zagadki i odczuje napisy globalne;
- formułuje dłuższe wypowiedzi
Metody pracy
- podające (przyswajanie)
- problemowe (odkrywanie)
- aktywizujące (przeżywanie)
- praktyczne (działanie)
Formy organizacyjne
Działalność zbiorowa (zajęcia z całą grupą), indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Nagranie utworu Vivaldiego „Zima”, dekoracja - ilustracje o tematyce zimowej, śnieżynki srebrne, białe i niebieskie, krzyżówka – zagadki („Zagadki dla najmłodszych” J. Stec), inscenizacja „Powitanie zimy”(spjtsokolniki.w.interia.pl), list Pani Zimy”, nagrania piosenek o tematyce zimowej, ziołowe herbatki, materiały plastyczne.
Przebieg :
1. Zaproszenie wszystkich dzieci do zabawy:
„Serdecznie Was witamy i do wspólnej zabawy zapraszamy”.
2. „Krzyżówka” – dzieci rozwiązują krzyżówkę , naucz. zapisuje
1) Cztery kopyta, rogi, bródka...
Już wiesz kto wyjadł kapustę z ogródka?.(koza)
2) Choć nie mają kół
Same pędzą w dół,
Ale musisz mieć sznurek
By wciągnąć na górę. (sanki)
3) Chociaż to nie orzeł,
W chmury wzbić się może. (samolot)
Gdy ja napompujesz,
Wtedy podskakuje.(piłka)
Hasło brzmi: „ZIMA” ( dzieci odczytują napisy całościowo )
3. Zabawa integrująca grupę „Hu, hu ha”.
Stojąc w parach naprzeciwko siebie powtarzanie zwrotów z wykorzystaniem odpowiednich ruchów:
Hu, hu ha 3 uderzenia płasko prawymi dłońmi
Hu, hu ha 3 uderzenia płasko lewymi dłońmi
Zima wcale, zima wcale podskoki w kółeczkach
Nie jest zła, nie jest zła tupiąc 6 razy, zmieniamy parę.
4. Zimowe zagadki dla poszczególnych grup, ukryte w gwiazdkach śniegowych (niebieskich, białych i srebrnych), którymi są oznaczone dzieci.
1) Lepi się go, lecz nie z gliny ani z plasteliny.
Daje się mu miotłę w rękę, żeby nam wyglądał pięknie. (bałwan)
2) Kiedy w świat wyrusza, szczypie w nos i w uszy. Gdy przyjdzie nad wodę, to skuwa ją lodem.(mróz)
3) On na pewno nie jest tchórzem, bo nie lęka się gór i skał. Staje na szczycie, na górze i po śnieżnym stoku w dół gna. (narciarz)
4) Byś po śniegu jeździć mógł, musisz przypiąć je do nóg. (narty)
5) Nosi je na rękach nawet słaby malec. Mogą mieć pięć palców, albo jeden palec. (rękawiczki)
6) Wszystkie pojazdy na świecie muszą mieć koła, jak wiecie. a te, nie mają ich wcale! i zimą jeździ się na nich wspaniale. (sanki)
7) Kapie z dachu woda, lecą zimne krople, ale gdy mróz chwyci, zamieni je w... (sople)
8) Podłoga z wody – twarda jak kamień. Tańce i zawody urządza się na niej. (ślizgawka)
9) Co to za gwiazdeczki odpowiedzcie śmiało, które stroją ziemię w sukieneczkę białą? (śnieg)
5. Zabawa relaksacyjna „Pada śnieżek” - przy utworze Vivaldiego „Zima”
Dzieci z zamkniętymi oczami i słuchają utworu Vivaldiego „Zima” i opowieści nauczycielki:
„Jest zima. W mroźny, słoneczny dzień dzieci wybrały się na spacer do parku. Nagle słonko schowało się za chmury i zaczął padać gęsty śnieg. Dzieci ukryły się pod drzewami, obserwowały jak puszyste, śniegowe płatki wirowały na wietrze i cichutko opadały na ziemię, gałązki drzew, krzaczki. Wkrótce dokoła utworzyła się biała, mięciutka „pierzynka”, tworząca śniegowe zaspy. Nagle zerwał się mocniejszy wiatr. Zrobiło się szaro i ponuro oraz nieprzyjemnie zimno. Porywisty wiatr unosił śnieg we wszystkie strony. Wszyscy czekali na to, co wydarzy się za chwilę. Jednak po chwili zza chmur wyjrzało słońce. Dzieci mogły znowu z radością biegać po parku. Lepiły bałwana, rzucały się śnieżkami. Wszyscy zadowoleni, z czerwonymi nosami wrócili do przedszkola”.
Podczas słuchania opowiadania dzieci (oznaczone gwiazdkami śniegowymi) wykonują czynności, o których jest mowa w opowiadaniu tj.
• gwiazdki srebrne – naśladują wirujące, tańczące na wietrze płatki śniegu,
• gwiazdki niebieskie – naśladują lepienie kul,
• gwiazdki białe – naśladują drzewa na wietrze.
6. Zabawa tropiąca „List od Pani Zimy”. Po znalezieniu listu przeczytanie go dzieciom.
7. Teatrzyk - POWITANIE ZIMY – inscenizacja z wykorzystaniem sylwet.
Występują: Zima, Nauczycielka, Mróz, Dzieci, Ptaszki.
Dziecko1
Już odeszła od nas jesień,
liście postrząsała,
barwy żółte i czerwone
ze sobą zabrała.
Dzieci
Patrzcie, patrzcie, tam daleko
w wielkich , srebrnych saniach,
ciągnąc biały pył jak mleko,
piękna pani się wyłania!
Zima
Choć wiem, że nikt na mnie
z radością nie czeka
przychodzę dziś do was
z bardzo daleka.
Śnieg w krok za mną prószy,
niejednemu wichrem
przemroziłam uszy.
Nauczycielka:
Cóż to jest za dama?
Sopel w ręku trzyma.
Poznajecie dzieci?
Wszyscy:
Tak – to Pani Zima!
Dziecko 1:
Jak to nikt nie czeka?!
My wszyscy czekamy,
sanki już gotowe
przed sobą trzymamy.
Dziecko 2:
Tylko śniegiem posyp,
królowo zamieci!
A zaraz na górkach
będą wszystkie dzieci.
Mróz:
Nie ma się co spieszyć.
Czekajcie chwileczkę.
Czy nie przyda się wam
mrozu troszeczkę?
Dziecko 2:
Pewnie, że się przyda,
weźmy go na sanki.
Niech zamrozi rzeki
w lodowate szklanki.
Dziecko 1:
Gdy zmrozi jeziora,
na łyżwy pójdziemy.
Będziemy się ślizgać,
chyba nie zmarzniemy!
Mróz:
Mrożę bardzo ostro,
dzieciska kochane.
Czy jesteście dobrze
cieplutko ubrane?
Dziecko 3:
Bardzo dobrze Mrozie,
Nic mnie dziś nie ruszy.
Mam cztery szaliki,
Dwie czapki na uszy.
Trzy pary skarpetek,
Kurtkę na rzemyczki.
Filcowe trzewiczki.
I na każdej ręce po dwie rękawiczki!
Zima:
Za grubo troszeczkę.
Musisz zdjąć przynajmniej
tę jedną kurteczkę.
Nauczycielka:
Zbyt dużo włożyłeś
na siebie, mój złoty.
Chyba chcesz się spocić,
i brać leki potem.
Dziecko 4:
Nie ma się co guzdrać,
Szkoda każdej chwili!
W tym tempie to nigdy
To z miejsca nie ruszymy.
Dziecko 2:
Bierzcie narty,
łyżwy i saneczki.
Ustawmy się rzędem!
Chodźmy na góreczki!
Wszyscy ( śpiewają na znaną melodię):
Hej ho, hej ho
Na sanki ,by się szło.
Hej ho, hej ho,
Hej ho, hej ho,
Na sanki, by się szło!
Nauczycielka:
Stop dzieci!
Popatrzcie, ktoś za wami leci!
Ptaszki ( razem):
Czekajcie, czekajcie!!!
Nauczycielka:
Czy dobrze robicie?
Ptaszki tak o głodzie –
Same zostawicie?
Dziecko 4 :
Oj, Ćwirki kochane.
Wyglądacie smętnie.
Mam tutaj kanapkę
odstąpię wam chętnie.
Dziecko 1:
Mam w domu pszenicy
dwa duże woreczki.
Zawsze z rana wsypię
do szkolnej skrzyneczki.
Dziecko 2:
Co tam taka skrzynka,
gdy ja karmnik mam.
Tu będzie stołówka,
tu jeść ptaszkom dam.
Dziecko 3:
Mnie mama co rano
zupki talerz daje,
Więc wam tez przyniosę –
do stołówki wstawię.
Dziecko 1:
Ptaszkom zupę?! Zimą?!
Pomyśl choć troszeczkę!
Przecież im zamarznie,
w lodową bryłeczkę.
Dziecko 4:
Nie martwcie się ptaszki,
przy nas nie zginiecie.
Nie będziecie nigdy
na zimowej diecie.
Ptaszek 1:
Cieszę się ogromnie
i dziękuję ślicznie.
Wiosną wam zaśpiewam
piosenkę rytmicznie.
Ptaszek 2:
A ja gniazdko zrobię
tuż obok na sośnie,
będą wam dzieciaki
śpiewały radośnie.
Wszyscy:
W naszej szkole każdy
siądzie przy kominie ,
kto zmarznięty, głodny –
tu przy nas nie zginie!
Dziecko 2:
Teraz chyba wszystko
załatwione mamy.
Więc na sanki, narty
szybciutko ruszamy.
Dziecko 3 :
Chodź, Zimo kochana –
witamy cię pięknie,
nikt z nas się już teraz
mrozu nie przelęknie.
Nauczycielka:
Moje drogie dzieci,
lód jest czasem słaby!
Więc wchodząc na rzekę
tylko dla zabawy,
sprawdźcie najpierw dobrze
czy on się nie kruszy .
Żeby ktoś z was nie wpadł
do wody po uszy.
Zima:
Nie zjeżdżajcie nigdy
z górki na ulicę,
bo można przy zabawie
stracić własne życie!
Ruszajcie dzieciaki
szybciutko na start,
tylko nie zostawcie
łyżew albo nart.( wszystkie dzieci, pani Zima, Ptaszki śpiewając i tańcząc w rytm melodii, opuszczają scenę):
Dzieci ( razem) :
Dalej raźno i wesoło
zatańczymy wokoło
i w ten mroźny dzień zimowy
bawmy się wesoło. ( bis)
8. Prezentacje muzyczne o zimie, dzieci z poszczególnych grup. Pamiątkowe zdjęcia.
9. Degustacja ziołowych i owocowych herbatek
10. Praca plastyczna „Zima” wykonana różnymi technikami.
11. Podziękowanie za wspólną zabawę.
Scenariusz opracowały :
Irena Fiut
Beata Chruślicka
Gertruda Florczyk
MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 20 w Nowym Sączu