Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców.
Grupa wiekowa: 6-latki
Temat: Kolorowe pożegnanie Pani Jesieni.
Cele ogólne:
• Zapoznanie dzieci z pojęciami barwy podstawowej i pochodnej,
• Wyrobienie znajomości i umiejętności mieszania barw podstawowych dla uzyskania barw pochodnych.
Cele operacyjne. Dziecko:
• zna i rozróżnia kolory podstawowe: żółty, niebieski i czerwony oraz kolory pochodne: pomarańczowy, fioletowy, zielony i brązowy,
• zna charakterystyczne kolory dla pór roku i wybranych przedmiotów
• szybko reaguje na sygnał barwny i dźwiękowy,
• potrafi logicznie myśleć podczas rozwiązywania zagadek,
• potrafi współpracować w zespole,
• potrafi tworzyć prace plastyczną,
• potrafi słuchać opowiadania w skupieniu i z uwagą,
• potrafi tworzyć w kreatywny sposób.
Metoda: słowna – opowiadanie, czynna, grupa metod aktywizujących wg. pedagogiki zabawy Klanza.
Forma: zespołowa, cała grupa.
Środki dydaktyczne: kolorowe zagadki, kartki z symbolami parasola, jeża, grzybka i liścia, kolorowe liny, grube pędzle, białe arkusze papieru, klej, szary papier, kredki, kartki A4, „Kolorowa bajka”, farby: żółta, czerwona, niebieski, chusta animacyjna, krążki w czterech kolorach, kolorowe kartoniki, magnetofon.
Przebieg i organizacja zajęć:
1. Powitanie gości zabaw „Witam wszystkich, którzy...”
2. Próba odgadnięcia tematu zajęć. Kolorowe zagadki” – wspólne odgadywanie zagadek słownych. Uzupełnianie konturów palety odgadniętymi kolorami.
Brązowy
W jakim kolorze borowik – elegant
na swoją głowę kapelusz przywdziewa.
Czerwony
Tego koloru szukajcie w makach
lub w muchomorze, co rośnie w krzakach.
Niebieski
Gdy spojrzysz w górę na niebo
lub chabry zobaczysz w życie,
już będziesz wiedział na pewno
o jakim kolorze myślę.
Pomarańczowy
Marchewka zawsze ten kolor kryje,
ale też takie bywają dynie.
Zielony
Liście są takie i trawa też.
Jaki to kolor? Pewnie już wiesz.
Żółty
Słonecznik swą nazwę zawdzięcza słońcu.
Powiedzcie, jaki kolor je łączy?
3. Rozmowa na temat kolorów i barw. Porównanie pór roku i charakterystycznych kolorów dla poszczególnych pór roku.
4. Zabawa ruchowa „ Kolorowe sznurki”- zabawa z podziałem na 4 grupy przy muzyce.Każde dziecko wyciąga z pudełka kolorowy sznurek (czerwony, żółty, niebieski i zielony). Sznurków jest tyle ile dzieci. Po wylosowaniu, dzieci dzielą się na grupy wg. koloru sznurka. Każda grupa ma za zadanie ułożenie obrazka ze sznurków, charakterystycznego dla danego koloru.
5. Ćwiczenia gimnastyczne ze sznurkami.
6. Rysowanie charakterystycznych obrazów z kolorowych sznurków (np. zielona-trawa, niebieskie- morze).
7. Wyprawa do „muzeum”- podziwianie jednokolorowych obrazów. Fotografia- dziecko rysuje swój ulubiony obraz.
8. Zabawa ruchowa „Jeż”.
9. Zabawa plastyczna przy muzyce „Kolorowe bazgroły”. Dzieci otrzymują kartkę, podkładkę i jedną kredkę w kolorze brązowym, czerwonym, zielonym i żółtym. W czasie grania muzyki dzieci starają się zapełnić całą kartkę kolorem, kiedy muzyka milknie dzieci podają swoją kartkę- koledze z prawej strony. Kiedy wszystkie kartki są zakolorowane dzieci zostają podzielona na 4 zespoły. W każdym zespole jest rodzic, który pomaga w nadzorowaniu pracy. Każdy zespól otrzymuje klej i szary papier. Zadaniem każdego zespołu, jest stworzenie charakterystycznego elementu dla jesieni, z zakolorowanych kartek przy pomocy wydzierania- bez użycia nożyczek. Grupa 1: liść, grupa 2: grzybek, grupa 3:parasol z kroplami deszczu, grupa 4: jeż.
10. Piosenka „Jesień”.
11. Podział dzieci na grupy. Każda grupa siada przy swoim arkuszu papieru. Wyjaśnienie na czym będzie polegała zabawa.
12. Dzieci słuchają „Kolorowej bajki” Anny Sorsy. W czasie słuchania tekstu malują wg. wskazań bajki powierzchnię brystolu.
„Na początku był biały...........................”
13. Omówienie wykonanych prac.
14. Taniec z chustą animacyjną. Zabawa ruchowa z muzyką „Kolory” na płachcie animacyjnej. Dzieci poruszają się w rytm muzyki po płachcie, na przerwę w muzyce n-l wymienia przedmiot np słońce, jabłko, woda, ogórek, trawa itd. Zadaniem dziecka jest stanąć na danym kolorze na płachcie, z jakim kojarzy mu się dany przedmiot.
15. Pożegnanie gości.
16. Porządkowanie stanowisk pracy.