SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3 -LETNICH
Prowadząca: Katarzyna Sałagacka
Temat: „Jesienny spacer” – ćwiczenia gimnastyczne prowadzone metodą R.Labana
Cele:
wyzwolenie inwencji twórczej i ekspresji ruchowej dzieci
wyrabianie swobody i płynności ruchów zainspirowanych muzyką
Cele operacyjne – Dziecko:
potrafi wyczuć możliwości ciała i działania w przestrzeni
potrafi dostosować własne ruchy do czynności partnera w odpowiednim czasie
potrafi sprawnie rzucać i chwytać
improwizuje ruchowo w różnych tempach muzycznych
Metody:
ruchowej ekspresji twórczej R.Labana
Formy:
– praca z całą grupą
Pomoce: kaseta, magnetofon, gazety, bibuła, kosz, imitacja lasu
Przebieg zajęcia:
I. Wyczucie własnego ciała
1) Przy muzyce – tańczą same ręce, sama głowa, tylko nogi, tańczy całe ciało
2) Powitanie łokieć wita się z kolanem, noga z nogą, głowa z ręką, czoło z kolanami
3) Ubieramy się – dzieci naśladują czynności kolejnych etapów ubierania się
II. Zabawa orientacyjno – porządkowa
Dzieci maszerują dookoła sali ( w rytm melodii do marszu), gdy melodia ucichnie kłaniają się znajomym przechodniom najpiękniej jak potrafią (3x)
III. Wyczucie przestrzeni (ćw. zręczności, celowanie, chwytu, rzutu)
1) Inscenizacja ruchowa „Kaprys Pani Jesieni”
- obserwacja spadających „liści” – papierowych
- przybycie wróżki(zamiana liści w papierowe piłki)
- dzieci zgniatają papier tworząc piłeczkę
- zabawa piłeczkami w rytm muzyki
IV. Rozwijanie wyczucia płynności ruchu, ciężaru i czasu
- każde dziecko otrzymuje kawałek bibuły
- taniec liści (melodia od spokojnej do porywającej)
V. Adaptacja ruchów własnych do ruchu partnera
- dzieci w parach naśladują kołyszące się drzewa
VI. Marsz dookoła sali
Dzieci maszerują do domu w rytm melodii, marsz i podskoki na przemian