Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców grupie 6 -latków
TEMAT: „Każdy sześciolatek małym Europejczykiem” – budzenie świadomości narodowej i wspólnoty europejskiej jako czynnik do wychowania patriotycznego
DATA:.
PROWADZĄCA: mgr Katarzyna Sałagacka
CEL GŁÓWNY:
budzenie świadomości narodowej i wspólnoty europejskiej jako czynnik do wychowania patriotycznego
CELE OGÓLNE:
Budzenie przywiązania do kraju ojczystego i wyrabianie u dzieci poczucia przynależności narodowej.
Rozbudzanie zainteresowań życiem, kulturą i językiem ludzi w niektórych krajach Europy
CELE OPERACYJNE:
poznaje symbole narodowe Polski,
wzbogaca słownictwo o nowe wyrazy: flaga, godło, herb, hymn,
potrafi pracować w grupie
uważnie słucha i wykonuje polecenia nauczyciela
wie jak wyglądają flagi niektórych krajów europy
zna symbole danych krajów
doskonali umiejętność globalnego czytania, logicznego myślenia
wykonuje flagę Polski
odczuwa radość ze wspólnej zabawy.
METODY PRACY: czynna, słowna, oglądowa.
FORMY PRACY: z całą grupą, zespołowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: mapa Polski, kontur mapy Polski, ilustracje do wiersza „Co to jest Polska?”, plansze z godłem, flagą Polski i herbem Warszawy, fotografie zabytków i ważniejszych budynków Warszawy, puzzle symboli narodowych Polski, pamiątki z Polski, mapa Europy, flaga Europy, list, paczka, fotografie zabytków niektórych państw Europy, czerwona bibuła, róże z bibuły, flagi niektórych państw Europy, folia malarska, białe i czerwone kartki papieru, klej, wykałaczki, plastelina, nagrania CD, ordery małego europejczyka,
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie piosenką
2. Słuchanie wiersza pt. „ Co to jest Polska?”- zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat: co to jest Polska? Dzieci podają skojarzenia, dobierają ilustrację i naklejają na kontur Polski. Umieszczenie napisu do globalnego czytania – Polska
3. Praca z mapą Polski. Wskazywanie na mapie miast, największych rzek, gór, jezior. Rozmowa z dziećmi na temat ciekawych miejsc w naszym kraju – wypowiedzi na temat własnych doświadczeń.
4. Zabawa ruchowa przy muzyce „W murowanej piwnicy”
Po zakończonej zabawie zapytanie: - czy wiedzą z jakiego regionu polski pochodzi ta muzyka. Przypięciu w odpowiednim miejscu napis :góry.
5. „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego
Umieszczenie obok mapy Polski – flagi Polski. Omówienie jak ważna jest flaga dla Polaków oraz kiedy ją eksponujemy.
Umieszczenie napisu do globalnego czytania – flaga.
6. Wysłuchanie hymnu narodowego „Mazurek Dąbrowskiego”. – wyjaśnienie dzieciom, iż należy zachować powagę podczas słuchania hymnu. Zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat: W jakich ważnych sytuacjach możemy usłyszeć hymn narodowy?
7. „Godło Polski” – zaprezentowanie godła Polski
Umieszczenie napisu do globalnego czytania – godło. Swobodne wypowiedzi na temat wyglądu godła Polski. Zapytanie: - gdzie można jeszcze zobaczyć podobiznę orła białego? (banknoty, monety, Urzędy, czapki wojskowe)
8. „Polka warszawska” – taniec w parach.
9. „Warszawa – stolica Polski” – fotografie zabytków i ważniejszych budynków Warszawy. Oglądanie Syrenki – poinformowanie że jest ona w herbie Warszawy. Umieszczenie napisu Warszawa na mapie.
Wprowadzenie do globalnego czytania napisu- Syrenka.
10. „Polskie skarby” – praca w grupach z udziałem rodziców.
Układanie pociętych na kilka części ilustracji przedstawiających charakterystyczne symbole polski: flaga Polski, godło Polski, mapa Polski, Syrenka warszawska.
11. Zabawa muzyczno-ruchowa ”Krakowiaczek”
12. Kształtowanie pojęcia Europa – Europejczyk. Oglądanie mapy Europy.
Co to jest Europa? Szukanie Polski w Europie. Zwrócenie uwagi, iż każde państwo w Europie ma inną flagę, a cała Europa ma jedną wspólną. Wprowadzenie do globalnego napisu Europa.
13. Tajemniczy list oraz paczka dla przedszkolaków
14. Podróż po Europie (z udziałem rodziców):
podróż pociągiem do Francji. Szukanie na mapie Europy, przypięcie odpowiedniej flagi. Zapoznanie z symbolem Paryża – wieżą Eiffla. Witanie się słowami: Bon jour. Zabawa w artystę malarza.
podróż pociągiem do Włoch. Szukanie Włoch na mapie, przypięcie flagi, pozdrawianie się słowami Bon giorno. Jak nazywa się przysmak włoski? Skąd pochodzi Pinokio. Wyprawa w siedmiomilowych butach.
Podróż statkiem do Hiszpanii. Szukanie Hiszpanii na mapie, przypięcie flagi. Witanie się słowami Buenon Dias. Chłopcy zamieniają się w torreadorów (czerwone płachty), dziewczynki seniority (róże upięte we włosach), jeden
z chłopców przebrany jest za byka.
Podróż samolotem do Finlandii. Szukanie na mapie, przypięcie flagi. Rozmowa na temat warunków atmosferycznych panujących w tym kraju. Kto mieszka w Finlandii? (Św. Mikołaj), Bajka pochodząca z Finlandii to Muminki.
Powrót „kuligiem” do Polski.
15. Rozmowa z dziećmi na temat tego, jakie państwo podobało się najbardziej i dlaczego?.
16. Odczytanie listu napisanego przez dzieci z krajów europejskich, które odwiedziły dzieci z przedszkola.
17. Praca plastyczna – wykonanie flagi Polski.
18. Podsumowanie zajęć:
Katechizm polskiego dziecka Władysława Bełzy
Prawda – Fałsz:
a. Flaga europejska wygląda następująco : na czerwonym tle ułożonych jest w kształcie koła 12 gwiazdek
b. Wieża Eiffela znajduje się w Polsce
c. Wodne tramwaje – gondole pływają po Wenecji
d. Ulubioną rozrywką Hiszpanów jest corrida – walka byków z torreadorem
e. Św. Mikołaj nie mieszka w Laponii
19. Wręczenie wszystkim dzieciom orderu „Mały Europejczyk”
20. Ewaluacja zajęć
21. Wspólny taniec na zakończenie. Podziękowanie za wspólną zabawę.