Scenariusz zajęć
integracyjnych dla dzieci 4 –o letnich
pod hasłem
„Spotkanie z Panią Jesienią”
Cele: dziecko:
- utrala wygląd kota na podstawie ilustracji,
- zapoanaje się z treścią wiersza Juliana Tuwima „Kotek”,
- utrwala pojęcia: pełny – pusty,
- poprawnie nazywa i identyfikuje emocje,
- wykonuje ćwiczenia dźwiękonaśladowcze wdrażające do poprawnego wypowiadania samogłosek,
- wykonuje ćwiczenia buzi i języka podczas poznawania sposobu pożywiania się kota,
- ćwiczy koordynację oraz percepcję wzrokowo – słuchowo – ruchową,
METODY PRACY:
- rozmowa, wiersz, objaśnienia,
- pokaz, obserwacja
- ćwiczeń praktycznych, zadań stawianych do wykonania;
- zabawowa,
FORMY PRACY:
- indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wiersz Juliana Tuwima „Kotek”, maskotka kota i ilustracje do wiersza,
- naczynia: 2 kubeczki, 2 talerzyki, 2 miseczki, 2 wiadereczka, 2 filiżanki,
- sybstancje pomonucze: woda, groch, kasza, koraliki
- ilustracje przedstawiające puste i pełne naczynia,
- ilustracje przedstawiające buźki z emocjami,
- karta pracy z sylwetą kota z brakujacymi elementami, kredki,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie
Śpiewanie piosenki na powitanie przygotowującej do rozpoczęcia zajęć.
(Dziecko skupia swoją uwagę i przygotowuje sie do aktywnoąci na zajęciach)
2. Zapoznanie sie z treścią wiersza „Skarby jesieni”.
(dziecko skupia uwagę na słuchanym tekście, który wprowadza w tematykę zajęć)
3. Rozmowa na temat treści wiersza.
(dziecko koncentruje sie na pytaniach, odpowiedziach innych dzieci, czeka na swoją kolej cierpliwie – każde dziecko ma możliwość wypowiedzenia się na temat wiersza)
4. Oglądanie ilustracji przedstawiających różne pory roku – wybieranie ilustracji przedstawiających jesień, jej cechy charakterystyczne, dary jesieni. Zwrócenie uwagi dzieci na udekorowanie sali kolorowymi liśćmi (w całej sali – na dywanie, na szafeczkach, na stoliczkach, krzesełkach, zwisające na żyłkach z lamp – porozkładane są kolorowe liście)
(rozwijanie spostrzegawczości, koncentracji uwagi, utrwala pojęcia związane z jesienią, utrwalanie informacji związanych z jesienią)
5. Wielozmysłowe poznawanie darów jesieni. Na środku dywanu znajduje się duży kosz z darami jesieni (jabłka, gryszki, por, cebula czerwona i żółta, ziemniak, seler, papryka, pietruszka, burak, cukinia, dynia, marchewka, kukurydza, pomidor oraz krzaczek pomidora z małymi pomidowami wychodowany w kąciku przyrodniczym w przedszkolu).
Dzieci siedzą w kole. Darów jesieni w koszyku jest więcej niż dzieci. Każde dziecko poznaje owoc i warzywo za pomocą wzroku, węchu, słuchu, dotyki i smaku. Przedmioty są wąchane, dotykane (ściskane, głaskane, opukiwane, gniecone...), oglądane, próbowane. Na koniec każdy przedmiot jest opisywany np. Jabłko – okrągłe, małe, czerwone, gładkie, twarde, słodkie, soczyste...
(dzieci uczą się koncentrować uwagę, pogłębiają swoją wiedzę na temat darów jesieni, poznają nowe smaki i zapachy, kojarzą zapach i smak z owocem lub warzywem, rozwijają percepcję wzrokowo – słuchowo – ruchową, utrwalają pojęcia)
6. Zabawa ruchowa z kolorowymi chustami do piosenki „Kolorowe liście”
(dzieci utrwalają tekst piosenki, śpiewają ją, rozwijają swoją wyobraźnię twórczą podczas dowolnego tańca z chustą do znanej piosenki, dzieci naśladują wirujące listki na wietrze)
7. Dary dla Pani Jesieni.
- dekorowanie sukni Pani Jesieni – na dużym kartonie namalowana jest Pani Jesień. Zadaniem dzieci jest udekorowanie paskami
Oglądanie maskotki kotka. Wskazywanie jego częścia ciała z jednoczesnym nazywaniem.
(Ćwiczenie polegające na rozwijaniu percepcji i koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej, rozwijanie spostrzegawczości, skupianie uwagi, utrwalenie części ciała)
8. Słuchanie wiersza „Kotek” Juliana Tuwima:
(dziecko ćwiczy koncentrację uwagi, percepcję wzrokowo – słuchową, myślenie przyczynowo – skutkowe, utrwala pojęcia: pełny – pusty)
Przedstawianie treści wiersza (najpierw przez nauczycielkę a nastepnie przez dziecko – nauczycielka recytuje wiersz) przy pomocy ilustracji oraz maskotki kotka.
9. Zabawy naśladowcze i dźwiękonaśladowcze – naśladowanie czynności i odgłosów wydawanych przez koty. Ćwiczeniem wprowadzającym jest wypowiadanie samogłosek: a, u, i w różny sposów (długo, krótko, głośno, cicho).
(ćwiczenia ruchowe usprawniające poruszanie się w pozycji na czworakach, precyzyjne ruchy rąk, wydobywanie cichych i głośnych odgłosów)
- kotek śpi,
- kotek przeciąga sie,
- kotek biega na czetrech łapkach,
- kotek myje pyszczek, oczka, uszka,
- kotek pije mleczko z miseczki,
- miauczenie małego kotka,
- miauczenie dużego kota,
- ciche pomiałkiwanie,
- głośne miauczenie,
10. Zabawy i ćwiczenia z kubeczkami, talerzykami, miseczkami, wiadereczkami, filiżankami. Napełnianie ich różnymi sybstancjami (woda, kasza, groch, koraliki) – wskazywanie pustych i pełnych nacyń.
(Utrwalanie pojęć: pełny – pusty, ćwiczenie koordynacji i precyzji ruchów, skupianie uwagi i koncentracji)
11. Rozpoznawanie emocji kotka na kartonikach:
(ćwiczenia w identyfikowaniu i nazywaniu emocji)
- kotek wesoły,
- kotek smutny,
- kotek zły,
Dziecko wskazuje odpowiedni kartonik i pokazuje mimicznie odpowiednią minkę.
12. Zabawa ruchowa w formie opowieści ruchowej z elementami czworakowania „Poranek kotka”. Dziecko przyjmuje rolę kotka a nauczycielka narratora opowieści ruchowej. Opowiadanie rozpoczuna się w chwili, kiedy kotek śpi.
(rozwijanie koncentracji, ćwiczenia percepcji wzrokowo – słychowej, ćwiczenia usprawniajace funkcje ruchowe, kształtowanie wyobraźni dziecka)
„Mały kotek spał w łóżeczku. W końcu zbudził go pierwszy promyk słonka. Kotek otworzył oczka i przeciągnął się wydając głośne miauknięcie. Następnie kotek umył łapkami uszka, oczka i pyszczek, przeczesał futerko i poszedł napić się mleczka z miseczki. Kotek nachylił się nad miseczką i języczkiem zaczął pić mleczko. Kiedy skończył, umył pyszczek i przeciągnął się dwa razy (liczymy). Pobiegł na dywan i zaczął bawić się piłeczką. Popychał ją łapkami i noskiem. Potem zaczął biegać w około krzesła i stołu. W końcu kotek zmęczył się i bardzo wolno poszedł do swojego łóżeczka cicho miaucząc. Zwinął się w klębek, miauknął i zasnął. Jeszcze uśmiechnął się leciutko bo przyśniła mu się rzeka pełna mleka.”
13. Wykonanie pracy plastycznej polegającej na uzupełnianiu sylwety kota o brakujące elementy: jedno uszko, ogonek... Naklejenie przed kotkiem odpowiedniej naklejki – miseczka pełna mleka.
(rozwijanie wyobraźni, koncentracji, spostrzegawczości, rozwijanie myślenia logicznego)
14. Piosenka na zakończenie zajęć. Pożegnanie się maiuknięciem.
Opracowała:
mgr Gertruda Florczyk