KONSPEKT ZABAWY KARNAWAŁOWEJ „ NA LUDOWĄ NUTKĘ”
Opracowała: Kamila Wesoła , Wioletta Płóciennik
Grupy wiekowe: 3, 4, 5, 6- latki
CEL GŁÓWNY:
przybliżenie dzieciom tradycji i zwyczajów ludowych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• Poznanie strojów ludowych starodawnych: strój krakowski i góralski
• Zaznajomienie dzieci z ludowymi zabawami
• Radość ze wspólnej zabawy i współzawodnictwa dzieci młodszych ze starszymi.
Przebieg:
1. Wejście na salę balową przy muzyce
2. Powitanie przez nauczycielki prowadzące dzieci zgromadzonych na balu
3. Prezentacja strojów ludowych przez panie prowadzące ubrane w stroje ludowe:
Strój krakowski – męski
Strój góralski – damski
4. Prezentacja strojów ludowych przez dzieci ( góralski, krakowski, łowicki)
5. Taniec przy melodii ludowej „Krakowiaczek”, „Łowiczanka”
6. Wspólna zabawa przy piosence „Jawor, jawor”
7. Zabawa kołowa ze śpiewem „Mam chusteczkę haftowaną”
8. „Tańcowały dwa Michały” – wspólna zabawa przy melodii tradycyjnej
9. Konkursy dla dzieci:
- „Zwijanie kłębka wełny” na czas przy melodii ludowej „Uprząśniczki” – 4-latki
- „ Góralskie korale” – nawlekanie koralików na sznurek – 5-latki
- „Oddzielanie ziaren od plew” – segregowanie fasoli pod względem koloru – 3-latki
- „ „Regionalny strój ludowy” –wyszukiwanie takich samych strojów męskich i żeńskich
oraz łączenie ich w pary – 4-latki
- „Chusta góralska” – ozdabianie na czas chusty kwiatami z folii samoprzylepnej – 6latki
11. Zabawa kołowa ze śpiewem „Zasiali Górale”.
12. Zabawa ludowa „Siała baba mak”.
13. Zabawy kołowe ze śpiewem „Julijanka”, „Stary niedźwiedź”, „Mało nas”.
13. Wspólny taniec przy piosence „W murowanej piwnicy”.
14. Podziękowanie dzieciom za udział w zabawie.