SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
Aneta Krzysztofik
GRUPA RÓŻOWA
Data: 23.04.2010.
CEL: Wykorzystywanie metod i form pracy w rozwijaniu wrażliwości plastycznej.
TEMAT: „Mamo, Tato pobawcie się ze mną” – zabawy integracyjne z rodzicami.
PODSTAWA PROGRAMOWA:
Obszar 1 – Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
Obszar 9 – Wychowanie przez sztukę.
UMIEJĘTNOŚĆ KLUCZOWA FINALNA:
1.1. – obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w przedszkolu.
9.2. – umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
CELE OGÓLNE:
v Lepsze poznanie swojego dziecka.
v Integracja z pozostałymi rodzicami i dziećmi.
v Rozwijanie wiary we własne siły i możliwości.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
v współdziała z rówieśnikami i rodzicami;
v bierze aktywny udział w zabawach integracyjnych;
Rodzic:
v współdziała z pozostałymi rodzicami
v poszerza wiedzę na temat potrzeb i możliwości własnego dziecka;
METODY PRACY:
v czynne: zadań stawianych dziecku
v pedagogika zabawy
FORMY PRACY:
v zbiorowa
v indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE:
v magnetofon
v płyta CD
v pudła kartonowe
v kredki pastelowe
v farby
v kartony
v pędzle
v klej
v kolorowa bibuła
v taśma klejąca
v nożyczki
v arkusz szarego papieru z sylwetą drzewa
v kłębek wełny
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie wszystkich rodziców i dzieci.
2. Zrobienie wizytówek – rodzice wpisują swoje imiona; przyczepienie wizytówek do ubrań.
3. Zabawa integracyjna na powitanie: „Mam na imię... i róbcie to co ja”.
Po kolei wszyscy wchodzą do środka koła – przedstawiają się i pokazują wymyślony przez siebie znak. Pozostałe osoby naśladują osobę, która stoi wewnątrz koła.
4. Zabawa ruchowa z rodzicami i dziećmi: „Stonoga”.
Rodzice razem ze swoimi dziećmi ustawiają się w dwóch rzędach (dwie stonogi) na przemian: rodzic – dziecko – rodzic. „Stonogi” wędrują po klasie i śpiewają:
Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga
Aż się trzęsie podłoga, podłoga, bęc!
Pierwsza noga, druga noga, trzecia noga...
Ostatnia osoba (dziecko) przechodzi na czworakach pod tunelem utworzonym z nóg na początek, a rodzic biegnie obok.
5. Zabawa plastyczna przy muzyce: „Nasze wspólne kolorowe drzewo”.
Rodzice i dzieci siedzą w kole. Każdy rodzic ze swoim dzieckiem dostaje kartkę papieru z różową kropką na środku. Ich zadaniem jest dorysować płatki kwiatka do kropki w rytm muzyki. Kiedy muzyka przestaje grac rodzic z dzieckiem zostawia swoją kartkę i przechodzi do następnej, do momentu aż powróci do swojej pracy.
6. Zabawa integracyjna: „Pajęczynka”.
Do zabawy potrzebny jest kłębek wełny. Dzieci z rodzicami siedzą ciasno w kole. Osoba, która rozpoczyna zabawę nawija koniec nitki na palec, po czym rzuca kłębek do innej osoby mówiąc swoje imię i imię osoby, do której rzuca i tak dalej...Aż do momentu, gdy wszyscy będą mieli nawiniętą nitkę na palcu. Powstaje wspólna pajęczynka.
7. Zabawa: „Co to za rysunek?”
Rodzice i dzieci podzieleni są na dwa rzędy. Ostatnia osoba w rzędzie dostaje obrazek, ogląda go i rysuje palcem na plecach osoby, która stoi przed nią to, co było na rysunku itd. Pierwsza a zarazem ostatnia osoba rysuje to, co jej się wydaje, że miała narysowane na plecach – na kartce.
8. „Kolorowy samochód”.
Każdy rodzic ze swoim dzieckiem rysują na kartkach projekt własnego samochodu. Następnie ze wszystkich projektów wybierają jeden i go budują wspólnie z pozostałymi rodzicami i dziećmi. Do dyspozycji są: pudła kartonowe różnej wielkość. Później wszyscy ozdabiają samochód kredkami, farbami kolorowa bibułą. Na końcu robimy pamiątkowe zdjęcie.
9. Podziękowanie rodzicom za wspólnie spędzony czas. Poczęstunek. Pożegnanie.