SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH
Aneta Krzysztofik
GRUPA RÓŻOWA
DATA OBSERWACJI: 29.01.2010.
CEL HOSPITACJI: doradczo – doskonaląca. Wykorzystanie pomocy dydaktycznych w utrwalaniu wybranej zasady umożliwiającej prawidłowe funkcjonowanie w grupie, kształtowanie cech osobowościowych dziecka.
TEMAT HOSPITACJI: „Dobro i zło na podstawie baśni Królewna Śnieżka”.
PODSTAWA PROGRAMOWA: obszar 1 – Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
UMIEJĘTNOŚC KLUCZOWA FINALNA:
1.2. – przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.
CELE OGÓLNE:
v Przybliżenie dzieciom wartości uniwersalnych na podstawie baśni „Królewna Śnieżka”.
v Ocenianie postępowania bohaterów z wyeksponowaniem pozytywnych i negatywnych cech charakteru – kształtowanie cech osobowościowych dziecka.
v Rozwijanie wrażliwości na krzywdę innych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
v opisuje (słowami) pozytywne i negatywne cechy charakteru;
v używa przymiotników podczas określania cech charakteru;
v zgodnie funkcjonuje w zabawie;
v prawidłowo określa kierunki w przestrzeni ( z przodu, z boku, z tyłu);
v dostrzega wartości: dobro, prawda, przyjaźń, piękno, tolerancja, odwaga;
METODY PRACY:
v słowne – objaśnienia, rozmowa
v czynne – zadań stawianych dziecku
FORMY:
v zbiorowa
v indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE:
v sylwety bohaterów baśni „Królewna Śnieżka”
v puzzle z bohaterami baśni „Królewna Śnieżka”
v „czarodziejskie pudełko” z jego zawartością: jabłko, korona, postać krasnoludka
v płyta CD
v magnetofon
v szarfa
v kolorowa bibuła
v klej
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa: „Zaczarowane pudełko”. W pudełku znajdują się przedmioty, akcesoria związane z baśnią pt. „Królewna Śnieżka”. Chętne dziecko podchodzi do pudełka, zamyka oczy i wyciąga z niego jedną rzecz. Następnie odgaduje, co to jest i z jaką baśnią dany przedmiot kojarzy.
2. Słuchanie baśni pt. „Królewna Śnieżka” opowiadanej przez nauczycielkę (z wykorzystaniem sylwet bohaterów).
3. Omówienie treści baśni; nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
v Kto występował w baśni?
v Który z bohaterów miał złe serce? Która postać była niedobra? Dlaczego?
v Na czym polegała przyjaźń Śnieżki i krasnoludków?
4. Zabawa matematyczno – ruchowa: „Gdzie oni są?” Dzieci nazywają i określają kierunki w przestrzeni ( z przodu, z tyłu, z boku).
5. Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej: „Puzzle”. Dzieci podzielone są na cztery zespoły. Każdy zespól otrzymuje 8 – elementowe puzzle z bohaterami baśni. Ich zadaniem jest je ułożyć.
6. Zabawa ruchowa: „ Stań przy postaci, która...” Dzieci samodzielnie dokonują wyboru i ustawiają się przy odpowiednich ilustracjach postaci z baśni „Królewna Śnieżka”. Nauczycielka wydaje polecenia:
a). Stań przy pięknej i dobrej postaci – ilustracja Śnieżki
b). Stań przy brzydkiej i zlej postaci – ilustracja Macochy
c). Stań przy małej, ale bardzo pracowitej postaci – ilustracja Krasnoludka
7. Praca plastyczna: „Serce Śnieżki”. Wyklejanie kulkami z czerwonej bibuły konturów serca.
8. Wspólne rozwiązywanie zagadek:
Co to za królewna,
Która w lesie mieszka
I ma dobre serce, To Królewna... (Śnieżka)
Chodziła po lesie
W podartej sukience,
Kochały ją zwierzątka,
Bo miała dobre...(Serce)
9. Zabawa: „Wybór należy do Ciebie”. Na podłodze znajdują się dwa rysunki: Śnieżki i Macochy. Dzieci dokonują własnego wyboru i ustawiają się przy postaci, która jest im bardziej bliższa.
10. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.