SCENARIUSZ ZAJĘC DLA GRUPY DZIECI 4-5 LETNICH
Prowadząca: Anna Dąbek
Blok tematyczny: „Nadchodzi zima”.
Temat dnia: „Zabawy z bałwankami”- kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie 10. Wykonanie pracy przestrzennej z wykorzystaniem sylwet styropianowych, papieru kolorowego oraz materiału przyrodniczego. Dbanie o estetyczne wykonanie pracy.
Cele ogólne:
- wdrażanie do uważnego słuchania wiersza;
- kształtowanie spostrzegawczości;
- kształtowanie posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie 10;
- poszerzanie doświadczeń plastycznych dzieci;
- wykonanie pracy przestrzennej z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.
Cele szczegółowe: dziecko:
- potrafi narysować bałwanka w rytm czytanego przez N wiersza;
- posługuje się liczebnikami porządkowymi w zakresie 10;
- potrafi znaleźć różnice między bałwankami;
- wykonuje pracę przestrzenną pod kierunkiem nauczyciela.
Metody pracy: słowna, oglądowa, działania praktycznego ( praca przestrzenna, przeliczanie sylwet).
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: wiersz W.Szumanówny „Bałwanek”, płyta CD, sylwety 10 bałwanków, styropianowe sylwety bałwanków, gałązki, klej, papier kolorowy.
PRZEBIEG:
1. Przywitanie dzieci tańcem „Podaj rękę koledze”.
2. Wysłuchanie wiersza W. Szumanówny pt. „Bałwanek”. Rysowanie w powietrzu takiego samego bałwanka palcem w powietrzu podczas powtórzenia wiersza przez nauczyciela.
„Bałwanek”:
Nasz bałwanek- śmieszny panek.
Zrobię kulę, zrobię dwie,
Skleję i trzymają się!
Trzecia kulka to jest głowa- i figurka już gotowa!
Oczy- czarne plamki dwie,
Prosty nos, buzia w skos
I fajeczka żarzy się.
Rózga, czapka nieco krzywo- i skończone nasze dziwo.
3. N opowiada historyjkę o dzieciach, które postanowiły ulepić 10 bałwanków . Przyszły dzieci i ulepiły pierwszego bałwanka (N przykleja sylwetę bałwanka do tablicy ). Potem ulepiły drugiego bałwanka (N przypina druga sylwetę bałwanka). Następnie ulepiły trzeciego bałwanka (trzecia sylweta bałwanka), potem czwartego... i dziesiątego bałwanka (dziesiąta sylweta pojawia się na tablicy).
- Przyjrzyjcie się każdemu bałwankowi. Jak wygląda pierwszy bałwanek? Co ma drugi bałwanek?
Wypowiedzi dzieci na temat wyglądu bałwanków. N zwraca uwagę na to aby dzieci używały liczebników porządkowych - wspólne głośne przeliczanie bałwanków: pierwszy , drugi, trzeci , czwarty....., dziesiąty. Dzieci mówią czym się różnią bałwanki.
4. „Taniec bałwanków”- zabawa ruchowa przy muzyce; naśladowanie ruchu bałwanków i śnieżynek (płyta CD).
5. „Bałwanki”- wykonanie pracy przestrzennej pod kierunkiem N. Naklejanie kolorowych kapeluszy, nosa, rysowanie buzi, oczu. Doklejanie miotełki z gałązek. Wystawa prac w szatni.
6. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę i udział w zajęciach.