SCENARIUSZ spotkania wszystkich grup z okazji Święta Unii Europejskiej
Data: 12.05.2011
Grupa: 5-latki
Miejsce: ogród przedszkolny
Prowadzący: mgr Dorota Woźniak Miejskie Przedszkolee Nr 21 Katowice
TEMAT SPOTKANIA: Podróże po Unii Europejskiej (C.Freinet)
Cele ogólne:
- zna kilka wybranych krajów europejskich
- nazywa Europę jako kontynent
- dostrzega różnicę pomiędzy flagą polską a flagami innych krajów
- orientuje się że Polska należy do Unii Europejskiej
Cele szczegółowe (Dziecko...)
- nazywa odwiedzane kraje
- wie że Polska należy do krajów UE
- zapamiętuje szczegóły dotyczące poszczególnych krajów
- umie zachować się bezpiecznie podczas zabawy
- współdziała w zabawach poprzez zabawę integrującą
Formy organizacji pracy:
- grupowa, zespołowa
Metody pracy:
- słowna
- ćwiczenia praktyczne
- ćwiczenia twórcze
Środki dydaktyczne
- fiszki
- listy obrazkowe
- figurki, książki, widokówki, szaliki itp.
- Flagi
- Kreda, klocki, puzzle, wiatraczki, pachołki, muleta, klej, gwiazdki, autka , mapa
- CD „Krakowiak”
- Dyplomy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1 .Zebranie się dzieci w sali na dywanie, nauczyciel wita się z dziećmi mówiąc dzień dobry w różnych europejskich językach, nawiązuje tym samym do tematu ,który chciałby wprowadzić.
Dzieci zauważają , że nie rozumieją co nauczyciel mówi, że mówi w obcych językach. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że mówił dzień dobry w różnych językach, opowiada o tych krajach ( Anglia, Niemcy, Irlandia, Dania, Włochy, Hiszpania, Finlandia, Holandia, Francja, Grecja, Polska) zaprasza wszystkie dzieci do wspólnej podróży.
2. Dzieci wyruszają w podróż po Europie.
Dzieci ubierają się i stają przed drzwiami wyjściowymi, po przeliczeniu dzieci, nauczyciel zaprasza do pociągu który zabierze nas w podróż ( dzieci dojeżdżając do poszczególnych stacji będą wsiadać w pociąg i śpiewać „Jedzie pociąg...”) w każdej ze stacji dzieci muszą odczytać list obrazkowy lub fiszkę i wykonać zadanie
3. Kraje Unii Europejskiej
· Polska – jesteśmy w Polsce, dzieci przypominają jakie miasto jest stolicą , co to znaczy ze miasto jest stolicą, jak nazywa się miasto w którym mieszkamy, osiedle na którym mieszkamy i jaki jest adres naszego przedszkola, mówią tez jakie rzeczy, zwierzęta, rośliny można uznać za nasze polskie ( dzieci powinny powiedzieć o bocianie, o krakowiaczku, o górniku i Karolince itp.) nauczyciel nakierowuje dzieci pomocniczymi pytaniami. Dzieci odczytują list obrazkowy z którego dowiadują się że ich zadaniem jest zatańczenie Krakowiaka, dzieci tańczą przy muzyce CD
· Anglia- tu dzieci zapoznają się z Królową Elżbietą, poznają piętrowe autobusy, czerwone budki telefoniczne, wiedzą że jest to ojczyzna Harrego Pottera i Kubusia Puchatka, wiedzą jak wygląda flaga Anglii i że stolicą jest Londyn. Tu dzieci odczytują list obrazkowy ich zadaniem jest narysowanie kredą na asfalcie korony.
· Hiszpania- nauczyciel opowiada dzieciom że popularnym widowiskiem w tym kraju jest korrida , tańcem flamenco, stolica Madryt, rozpoznają flagę hiszpańską, tu do odczytania mają instrukcję w postaci planszy gry- dzieci mają zamienić się w byka i pokonać pachołki by dobiec do matadora i uderzyć w muletę
· Grecja- dzieci rozpoznają flagę grecką , wiedza że stolicą są Ateny, nauczyciel opowiada że z tego kraju pochodzą oliwki, i ser feta (dzieci mogą spróbować), opowiada o igrzyskach sportowych, tu dzieci odczytują fiszkę z której dowiadują się że muszą wspólnie zrobić wieniec laurowy dla zwycięzcy igrzysk, dzieci wykonują prace zgodnie z fiszką
· Holandia- dzieci dowiadują się że kraj ten słynie z plantacji tulipanów i wiatraków poznają jak wygląda flaga i ze stolicą jest Amsterdam, tu dzieci odczytują list obrazkowy w którym pisze że każdy Tygrys musi dmuchać w wiatraczek przez 30 sekund
· Francja- dzieci rozpoznają ze dojechały do Francji, rozpoznają wieżę Eiffel, Disney Land, wiedzą że produkowane są tu samochody Peugeot i Renault , że stolicą jest Paryż, że ulubionym posiłkiem Francuzów są ślimaki i żabie udka, tu dzieci odczytują fiszkę ich zadaniem jest zwinięcie z centymetra krawieckiego ślimaka
· Irlandia- dzieci dowiadują się że jest to kraj słynący z koniczynek a to za sprawą św. Patryka , dzieci odczytują list obrazkowy ich zadaniem jest zerwanie trzech koniczynek
· Dania – dzieci znają ten kraj bo stąd pochodzą klocki lego, baśnie J.H.Andersena, stolicą jest Kopenhaga , poznają tez wygląd flagi
· Niemcy- dzieci dowiadują się że jest to kraj który jest sąsiadem Polski, że ich stolicą jest Berlin i flaga składa się z trzech kolorów, że w tym kraju produkuje się mercedesa, że stąd pochodzą Bawarczycy , tu dzieci odczytują list obrazkowy ich zadaniem jest złożenie z części autka (autochodzik)
· Włochy- dzieci rozpoznają flagę, dowiadują się że stolicą jest Rzym, że ulubionym jedzeniem Włochów jest spagetti i pizza, że słynnym zabytkiem jest krzywa wieża w Pizzie, Colosseum, tu dzieci odczytują fiszkę ich zadaniem jest wykonanie pizzy –masażyk pizza- dzieci stoją w kole, masują plecy kolegi przed sobą.
· Finlandia- dzieci dowiadują się że z tego kraju pochodzi św. Mikołaj, renifery, ciekawe sporty zimowe, dzieci odczytują fiszkę i składają puzzle przedstawiające postać Mikołaja
4. Ostatni przystanek Unia Europejska- dzieci wysiadają z pociągu na stacji UE, tu dzielimy się na cztery drużyny, każda ma do wykonania zadanie podane na fiszce
· Pierwsza – złoży puzzle przedstawiające maskotkę UE Syriusza
· Druga – ułoży wyraz EUROPA
· Trzecia – wykona flagę UE
· Czwarta – złoży puzzle mapy Europy
Dzieci dowiadują się jak wygląda maskotka UE , że nazywa się Syriusz, że Polska należy do unii tak jak 27 krajów, wiedzą że na fladze UE jest 12 gwiazdek. Każde dziecko w nagrodę za wspólna podróż otrzymuje dyplom Europejczyka.
5. Odjazd pociągiem do przedszkola.