SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH
TEMAT: Pomóżmy ziemi- segregujmy śmieci
CELE OPERACYJNE :
Dziecko potrafi:
-zauważyć jak szkodliwa dla środowiska może być działalność człowieka.
-uważnie słuchać, gdy inni mówią
-segregować śmieci w zależności od materiału z jakiego powstały
-wyjaśnić pojęcia recykling, utylizacja
-połączyć muzykę ze słowem i ruchem w czasie zabaw rytmicznych
METODY:
-czynne: zadań stawianych dzieciom do wykonania, kierowania własną działalnością dziecka, ćwiczeń utrwalających, zabawa przy muzyce,
-percepcyjne: pokazu i obserwacji,
-słowne: rozmowy, objaśnienia,
FORMY: zajęcia prowadzone z cała grupą;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-puzzle (cztery zestawy w innym kolorze)
-odpady wykonane z różnych materiałów; plastikowe butelki, papier, słoiki...
-kolorowe pojemniki : żółty, niebieski, zielony
-3 doniczki z ziemią
-łopatka
-magnetofon,
-podkłady muzyczne
-etykiety z napisami: papier, szkło, plastik
-odznaki : „Przyjaciel przyrody”
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie rymowanką połączoną z ruchem:
Do przedszkola przychodzimy
/dz. maszerują w miejscu,/
mamy bardzo dziarskie miny,
/dz. kołyszą się na boki, ręce mają na biodrach, przesyłają sobie uśmiechy
bo kolegów wielu mamy
/dz. wskazują obiema rękami na kolegów z grupy/
których pięknie przywitamy.
/za każdym razem witają się w inny sposób, np. ukłonem, podaniem prawej ręki, stuknięciem piąstkami./
(rymowanka pochodzi z przewodnika metodycznego Nasze Przedszkole)
2. „Łączymy się w grupy”- zabawa ruchowa z elementem biegu
Dzieci:
-poruszają się po sali w rytm muzyki,
-podczas pauzy w muzyce zatrzymują się i podnoszą puzzle rozrzucone po sali – jedno dziecko- jeden element
-ponownie poruszają się po sali w rytm muzyki
-na koniec łączą się w grupy na zasadzie podobieństwa koloru puzzli
3. „Zniszczona ziemia” - Układanie puzzli w grupach
*Powstają ilustracje przedstawiające negatywną działalność człowieka
4. „Jak pomóc naszej ziemi?” – rozmowa.
*Dzieci spontanicznie wypowiadają się nt ilustracji powstałych po ułożeniu puzzli; próbują określić zło wyrządzone przez człowieka /wysypisko śmieci, zanieczyszczenie rzeki, brudny las, dymiące kominy fabryczne, połamane drzewa
Wspólnie z nauczycielką próbują ustalić w jaki sposób można pomóc ziemi
5. „Segregujemy śmieci” – zabawa dydaktyczna
*Na dywanie zgromadzone są różne przedmioty, które utrudniają dzieciom poruszanie się po sali. Każde dziecko ma podnieść jeden przedmiot i przyporządkować go do odpowiedniego pojemnika: butelki z tworzywa po napojach /żółty/, szkło /zielony/, papier /niebieski/,
*Przyporządkowanie właściwej etykiety : papier, szkło, plastik do kolorowego pojemnika – czytanie globalne
*Wyjaśnienie na czym polega i czemu służy selektywna zbiórka surowców wtórnych,
Wyjaśnienie pojęcia recyklingu /„Ze starego-nowe”/, utylizacji
6. Eksperyment „Jak śmieci stają się ziemią?”
*Włożenie śmieci do przygotowanych doniczek z ziemią ;oznakowanie doniczek ze śmieciami przy pomocy etykiet- opisanie ich (papier, kwiaty, obierki, puszka, plastik); uświadomienie dzieciom czasu trwania eksperymentu – minimum 4 tygodnie; zaznaczenie w kalendarzu
*Podsumowanie przeprowadzonego eksperymentu, wstępne przewidywania
*Złożenie przez dzieci deklaracji, że będą zawsze segregować śmieci
7. „Przyjaciel przyrody” – śpiewanie piosenki
8. Zakończenie
* Wręczenie dzieciom odznak przyjaciela przyrody, podsumowanie zajęć poprzez powtórzenie pojęć, które pojawiły się podczas zajęć.