X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 14224
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesteśmy użytkownikami drogi. Scenariusz zajęć

GRUPA WIEKOWA: 3-4 latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: Obserwuję pojazdy.
TEMAT DNIA: Jesteśmy użytkownikami drogi .

Cele ogólne:
-Rozumienie znaczenia koloru zielonego i czerwonego na sygnalizatorze świetlnym dla pieszych.
-Poznawanie pojazdów poruszających się w najbliższym otoczeniu, które można bezpośrednio obserwować.
-Używanie liczebników głównych w zakresie 1-3.
- Klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy.
- Wyrabianie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się.

Cele operacyjne:
-dziecko podejmuje zabawę i uczestniczy w zorganizowanej aktywności ruchowej,
-zna wybrane zasady ruchu drogowego,
-rozwiązuje zagadki i wskazuje ich rozwiązanie,
-wie, do czego służy sygnalizacja świetlna,
-nazywa różne środki transportu, określa ich przeznaczenie,
-rozpoznaje i nazywa różne dźwięki wydawane przez pojazdy,
-potrafi ułożyć puzzle,
-ćwiczy mięśnie narządów mowy.

Metody:
-słowna :rozmowa ,instruktaż słowny
-oglądowa: pokazu, przykładu nauczyciela
-czynna: zadań stawianych do wykonania
Formy : zbiorowa

Środki wspomagające działanie : obręcze w trzech kolorach, krążki zielone i czerwone, płyty CD, ilustracje przedstawiające pojazdy, puzzle obrazkowe, teksty zagadek, wizytówki, sygnalizatory świetlne, przejście dla pieszych, znaki drogowe, tamburyno, Prawo Jazdy przedszkolaka, klej, papier kolorowy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Taniec na powitanie „Hashual”

2.Wiersz na powitanie „Wszyscy w kole tu stoimy (...)

3.Zapoznanie z tematem zajęć, odszukanie miejsca poprzez odnalezienie wizytówek.

4.Rozwiązywanie zagadek słuchowych „Odgłosy ulicy”.

5.Rozwiązywanie zagadek i wskazywanie odpowiedniego obrazka.
Określanie przeznaczenia pojazdu.

<Można wtedy jechać na nim, kiedy kręci się nogami (rower)
<Jest czerwony niczym rak, ma przed sobą prosty szlak. Bo gdy głośny sygnał daje stają auta i tramwaje. (wóz strażacki)

<Pływa jak ryba, lecz się od niej różni, brak mu ogona, płyną nim podróżni. (statek)

<Kiedy ktoś nagle zachoruje, może by nigdy nie wyzdrowiał gdyby go nie wziął do szpitala lekarz z (karetki pogotowia)

<Jak ptak ma skrzydła, choć nie z piórek. Jak ptak wysoko wzbija się w górę. (samolot)

6.Składanie w całość dużych obrazków pojazdów (wóz strażacki, samolot, statek, samochód ciężarowy) pociętych na 4 części (puzzle obrazkowe).

7.Podział pojazdów na te, które poruszają się po drodze, wodzie i w powietrzu.

8.Zabawa ruchowo- naśladowcza do piosenki „Jedzie pociąg’.

9.Egzamin na Prawo Jazdy przedszkolaka:

Zadanie 1
-Zabawa ruchowa „Ruch uliczny”- wyznaczenie w sali „ulicy” i „przejścia dla pieszych”. Na sygnał (zielony krążek) dz. przechodzą przez ulicę na pasach, na sygnał (czerwony krążek) schodzą z ulicy i zatrzymują się.

Zadanie 2
-Ustalenie odpowiednio samochodów lub ludzików przed sygnalizatorem, który ma 3 i 2 światła.

Zadanie 3
-Zabawa ruchowa „Samochody i garaże” – na przerwę w muzyce każdy samochód parkuje w garażu tego samego koloru co kierownica.

Zadanie 4
-Opowieść ruchowa- inscenizowanie głosem opowiadanej przez n-la historyjki.
Jesteście kierowcami, którzy wyruszają na wycieczkę. Uruchamiacie silnik samochodu (odgłos silnika) i jedziecie. Wyprzedzacie inny samochód (trąbienie) i przyspieszacie (odgłos przyśpieszającego samochodu). Przez ulicę przebiega chłopiec- hamujecie. Przed przejazdem kolejowym zatrzymujecie się, żeby przepuścić pociąg (odgłos pociągu). Nareszcie ruszacie (odgłos samochodu) i dojeżdżacie na miejsce.

Zadanie 5
Test- udzielanie odpowiedzi na pytania.
-Przy jakich światłach przechodzimy przez ulicę?
-Co oznacza zebra na ulicy?
-Co oznacza światło czerwone?
-Który znak informuje nas o przejściu dla pieszych?
-Powiedz wierszyk:
Gdy chcę przejść na drugą stronę
czekam na światło zielone.
Nigdy nie przechodź sam,
poczekaj aż ci rękę dam.

10. Podsumowanie egzaminu, rozdanie Praw Jazdy przedszkolaka

11. Projektowanie pojazdu wspólnie z rodzicami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.