Katarzyna Małek
Scenariusz zajęć
(dzieci 4-letnie)
Temat: „Rodzina bałwanków” - zabawy dydaktyczne.
Cele szczegółowe:
• Dz. potrafi odgadnąć zagadkę;
• Kształcenie umiejętności uważnego słuchania i kojarzenia
• Dz. potrafi rozróżnić części ciała : (ręce, plecy, brzuch)
• Rozwijanie umiejętności rozróżniania części ciała
• Doskonalenie umiejętności przeliczania i klasyfikowania
• Kształtowanie umiejętności poruszania się w rytm muzyki: (wolno-szybko)
• Doskonalenie umiejętności układania rytmów
• Kształcenie umiejętności dobierania się w pary wg kryterium ( mały bałwanek z dużym)
• Kształcenie umiejętności układania kulek wg określonego kryterium (od największej do najmniejszej)
Cele operacyjne:
• Dziecko potrafi liczyć obiekty w zakresie 4 (i więcej- zdolne: 6);
• Dziecko potrafi klasyfikować elementy według jednej cechy (wielkości; koloru);
• Dziecko potrafi ułożyć rytm: duży-mały.
Metody:
• relaksacyjna;
• improwizacja ruchowa;
• E. Gruszczyk- Kolczyńskiej;
• pedagogika zabawy;
• ekspresja plastyczna;
• zadaniowa
Pomoce:
sylwety bałwanków (małe i duże)- zestaw 6 sylwet dla każdego dziecka; 3 koła hula-hop różnej wielkości owinięte papierem; płyta CD z nagraniami muzycznymi; kulki z plasteliny różne pod względem wielkości (3 rodzaje); ziarna pieprzu, plastikowe talerzyki, grzechotki wykonane z plastikowych butelek i ryżu z emblematami bałwanków.
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązanie zagadki:
Ze śniegu jest zrobiony,
kapelusz ma na głowie.
Choć niezgrabny, ale miły
Dzieci same go lepiły. (bałwan)...
-figura bałwana
-hula-hop 3 wielkości owinięte białą bibułą
* dzieci odgadują zagadkę, która jest dodatkowo wizualizowana 3 obręczami imitującymi kule
2. „Bałwanek do bałwanka”- zabawa relaksacyjna (improwizacja ruchowa ) - dzieci dobierają się w pary i tańczą ze sobą- na polecenie n-lki dotykają się plecami, brzuchami, trzymają się za ręce.
3. Zabawy matematyczne (met. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej):
• Policz bałwanki: dzieci siadają na dywanie (rozdanie pudełek z liczmanami), dzieci oglądają zawartość swoich pudełek.
• N-lka zadaje pytanie: Czy te bałwanki są takie same? Jak można je podzielić? Czym się różnią? (podnieście bałwanka dużego do góry, małego);
• Przeliczamy ile jest bałwanków małych i dużych, ile jest z czerwonymi kapeluszami...itp. (dzieci odkładają bałwanki na chwilę).
4. „Taniec na śniegu” (improwizacja ruchowa)- dzieci swobodnie tańczą przy muzyce, na zmianę tempa w muzyce zmieniają tempo poruszania się.
5. Układanie rytmów (met. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej)- zabawa dydaktyczna w kole- każde dziecko otrzymuje poprzedni zestaw bałwanków (po 3 duże i 3 małe bałwanki). N-lka pokazuje wzór rytmu, który trzeba dokończyć i powtórzyć. Zadaniem każdego dziecka jest ułożyć rytm duży-mały. Wspólne odczytanie rytmu.
• Przyjrzyjcie się dokładnie waszym bałwankom, czy ktoś wie, z jakich figur geometrycznych są zrobione te bałwanki? (koła)- czy to są koła takiej samej wielkości?
• Dzieci w nagrodę otrzymują grzechotki z emblematami bałwanków (takich samych, jakie mają przed sobą)
6. „Taniec zaczarowanych bałwanków” (improwizacja ruchowa)- dzieci chodzą po kole, gdy muzyka milknie dobierają się w pary mały bałwanek-duży bałwanek i grzechoczą grzechotkami.
7. „Mój kolorowy bałwanek” (ekspresja plastyczna)- dzieci siadają przy stolikach, na których są zestawy 3 kul: duże, mniejsze i najmniejsze, ziarna pieprzu. Wykonują figurki lub figury płaskie i dolepiają guziki, chętne dzieci przeliczają ilość guzików z pieprzu.
• Polecenie: Macie przed sobą różne kulki, spróbujcie ułożyć z nich własne bałwanki. Jakiej wielkości kulka będzie na samym dole? Jaka będzie po środku, a jaka na samej górze?