Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji matematycznej dla dzieci 5 – 6 letnich
Temat: Matematyczno – ruchowe zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej
Prowadząca: Anna Sobczyk
Cele ogólne:
- kształtowanie świadomości własnego ciała w przestrzeni
- dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywanie kontaktów z nimi
- utrwalenie wyglądu cyfr od 1 – 6
- posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi
Cele operacyjne: dziecko:
- rozwija umiejętności matematyczne
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
- reaguje na wysokie i niskie dźwięki
- reaguje na szybkie i wolne tempo
- rozpoznaje i nazywa cyfry od 1 – 6
- czynnie bierze udział w zabawach
- przelicza na konkretach
- improwizuje ruchem ciała, gestem do wybranej muzyki
- odzwierciedla tempo i rytm muzyki ruchem ciała
- wie, która jest jego prawa i lewa ręka, oraz prawa i lewa strona
Metody:
- czynna (zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń)
- słowna (wiersz, objaśnienia, polecenia)
- pedagogika zabawy KLANZA
- swobodnej ekspresji
- oglądowa (ilustracje do wiersza, cyfry)
Formy:
- zbiorowa
- grupowa
Środki dydaktyczne: płytki CD z nagraniami, odtwarzacz CD, ilustracje do wiersza, naklejki
z cyframi dla dzieci, chusta animacyjna, woreczki, dwa komplety kartoników z cyframi od 1 – 4, trzy komplety kartoników z kropkami od 1 – 6, wiersz A. Łady – Grodzickiej.
Przebieg zajęcia:
1.Zabawa powitalna ,,Ludzie do ludzi”
Do melodii Daddy cool dzieci tańczą poruszając się po całej sali. Na przerwę w muzyce dobierają się w pary i witają się różnymi częściami ciała.
2. Zabawa ,,Karuzela” – wykorzystanie chusty animacyjnej
Dzieci stoją w kręgu i trzymają chustę animacyjną. Śpiewają piosenkę a jej treść interpretują ruchem.
3. Wiersz ,,Sześć parasoli” Anny Łady – Grodzickiej
Ilustracje do wiersza rozłożone są na dywanie. Nauczyciel recytuje wiersz. Chętne dziecko przypina odpowiedni obrazek do tablicy. Omówienie treści wiersza. Podpisanie ilustracji
z parasolami cyframi od 1 – 6. Posługiwanie się liczebnikami porządkowymi.
4. Cyferkowy parasol
Dzieci siedzą wokół chusty animacyjnej. W rytm muzyki Zemer atik na parasol – chustę wchodzą dzieci które:
- mają na swojej koszulce cyfrę np. 4. Tańczą na chuście i po chwili wracają na swoje miejsce
- mają na swojej koszulce cyfrę 3. Zabawa się powtarza jak za pierwszym razem
- mają cyfrę, która jest większa od np. 5
- mają cyfrę, która jest mniejsza od 3.
5. Reagowanie na wysokie i niskie dźwięki
Dzieci maszerują po obwodzie koła falując chustą. Gdy usłyszą niskie dźwięki falują nią przy ziemi, a gdy usłyszą wysokie dźwięki falują nią nad głową.
6. ,,Ganiany” – melodia ,,Hej tam pod lasem”
Dzieci słysząc wolne tempo chodzą po obwodzie koła w prawą stronę. Gdy usłyszą szybsze tempo zatrzymują się a dzieci mające na swoich koszulkach przyklejone cyfry np. 2 biegną za plecami kolegów raz w prawą, raz w lewą stronę. Zabawa się powtarza 4x.
7. ,,Tarcza strzelecka”
Każdy kolor chusty ma przyporządkowaną cyfrę od 1 – 4. Dzieci podzielone są na dwie drużyny: chłopców i dziewczynek. Każde z dzieci trzyma w ręce woreczek. Pierwsze dziecko z rzędu odwraca się tyłem do chusty i rzuca woreczek na chustę. Nauczyciel zapisuje punkty, które dziecko poda. Gdy wszystkie dzieci wykonają swój ruch nauczyciel zlicza punkty. Zwycięska drużyna zostaje nagrodzona brawami.
8. Zabawa przy piosence ,,Płynie, płynie miś”
Dzieci podzielone na dwie drużyny siedzą na chuście, która imituje nam wodę. Siedzą w rzędzie i chwytają się za łokcie. Poruszają rękami imitując wiosłowanie w rytm muzyki.
9. Na chustę nauczyciel rozrzuca trzy komplety kartoników z kropkami od 1 – 6. Dzieci falują chustą podrzucając kartonikami tak, aby nie spadły na dywan. Na znak nauczyciela kładą chustę na podłogę i wybrane dzieci wykonują polecenia:
- policz kropki z kartoników, które są na twoim kolorze
- ułóż kartoniki z kropkami od najmniejszej do największej
- ułóż kartoniki z kropkami od największej do najmniejszej
10. Zabawa przy piosence <<magiczna liczba 7”
11. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.