Scenariusz zajęcia
wykorzystujący zabawy budujące współpracę w grupie dzieci w wieku przedszkolnym.
Opracowanie: A.Ramutkowska
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat zajęcia: „Zimo, pobaw się z nami”
Cel główny:
- stworzenie ciepłej, miłej atmosfery w grupie;
- zachęcanie do aktywnego udziału, integracja grupy, lepsze poznanie członków grupy;
- budowanie przyjaznych relacji z innymi;
- kształtowanie przynależności do grupy;
- doskonalenie sprawności manualnej;
- kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz rozwijanie twórczego myślenia i wyobraźni;
- kształtowanie umiejętności wyrażania własnych uczuć;
Cele operacyjne - dzieci powinny:
- aktywnie uczestniczyc we wspólnych zabawach;
- śpiewać piosenkę, tworzyć i poruszać się w zaprzęgach;
- wypowiadać się na temat zimy, ubrań, zabaw zimowych ;
- wybrać właściwe części garderoby na zimową zabawę na dworze;
- współpracować w grupie;
- umieć ocenic wykonanie własnego zadania;
- samodzielnie przykleić kawałek wybranego materiału;
- odpowiadać na pytania nauczyciela;
- wyrazić własny nastrój za pomocą koloru kredki;
Metody:
- słowna
- oglądowa
- czynna
- aktywizująca
Pomoce :
kłębek wełny, nagranie piosenki „Sanna”, odtwarzacz CD, ilustracje zimy, obrazki związane z zimą, krzesełka, rysunki przedstawiające chłopca i dziewczynkę w bieliźnie, różne części garderoby wycięte z kolorowego papieru, duży arkusz papieru, kawałki materiału, kleje, nożyczki, dzwonek Św. Mikołaja, spokojna muzyka, arkusz papieru ze slońcem, kolorowe kredki, zimowy plakat do pokolorowania, zabawy z materiałów szkoleniowych „Zabawy budujące współpracę grupie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym”.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa na powitanie „Kłębek wełny” – integrująca dzieci, utrwalająca imiona poszczególnych dzieci
Dzieci stoją w kole. Jedno dziecko stoi na środku i trzyma kłębek wełny. Rzuca nim , wypowiadając imie dziecka, do którego kieruje kłebek. Dziecko, które chwyci kłębek odrzuca je innemu dziecku, wypowiadając jego imię. Ważne jest , aby wszystkie dzieci wzięły udział w zabawie, czuły że są ważnym członkiem zespołu.
2. Zabawa z piosenką „Sanna”
Dzieci tworzą „zaprzęgi”- pary. Poruszają się w rytm muzyki. Na słowa „dzyń, dzyń, dzyń” odwracają się w parach do siebie twarzami rytmicznie klaszcząc w dłonie kolegi. Podczas drugiej zwrotki zmiana dzieci w „zaprzęgach” – kto był z przodu, idzie do tyłu i odwrotnie.
3. Rozmowa z dziećmi przy ilustracjach dotycząca pory roku – zimy.
- Dieci określają cechy zimy ( można, zimna, śnieżna, biała, smutna, itp.), uzasadniając swoją wypowiedź;
- Dzieci wybierają obrazki związane z zimą śpośród różnych , zgromadzonych przez nauczyciela ( łyżwy, sanki, bałwan, choinka, narty itp.);
- Dzieci wymieniają zabawy, w które można bawić się na dworze zimą ( zjeżdżanie na nartach, sankach, jazda na łyżwach, lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami, aniołki, itp.);
4. Nauczycielka zaprasza dzieci do wspólnej zabawy związanej z zimą , pt. „Wszyscy, którzy...”
Dzieci siedzą w kręgu na krzesełkach. Na hasło prowadzącej : „wszyscy, którzy...”, np.
- lubią bawić się śnieżkami;
- lubią jeździć na sankach;
- potrafią lepić bałwana;
- mają narty; itp.
dzieci, których to dotyczy zamieniają się miejscami. Krzeseł w każdej turze jest o jedno mniej niż uczestników zabawy. Osoba, która została na środku, nie znalazła wolnego krzesełka, odpada z zabawy.
5. Nauczycielka gromadzi dzieci przy tablicy, na której narysowani są: chłopiec i dziewczynka, ubrani tylko w bieliznę. Obok obrazków zgromadzone są rózne części garderoby wycięte z kolorowego papieru ( kurtka, bluzka, spodnie, kozaki, sandały, sukienka, czapka z daszkiem, kapelusz, itp.).Dzieci nazywają poszczególne ubrania.
Dzieci dzielą się na dwie grupy: - chłopcy i dziewczynki. Zadanie dzieci polega na przypięciu do tablicy narysowanym postaciom odpowiednich części garderoby na zimową zabawę na śniegu. Dzieci współpracują ze sobą. Starają się wspólnie decydować o przypięciu danej części ubrania.
6. Wspólna analiza, ocena wykonanego zadania.
7. Zabawa „Zimowy szalik”
Nauczycielka zaprasza dzieci do zadania manualnego. Dzieci wiedzą, że na spacer należy ubrać m.in. szalik. Nauczycielka informuje dzieci, że wykonają dzisiaj szalik, ale jeden wspólny, najpiękniejszy. Na środku Sali n-lka kładzie duży arkusz papieru oaz kawałki materiału. Dzieci wybierają sobie różnorodne kawałki materiału, naklejają je kolejno na wybranym fragmencie papieru. Nauczycielka wycina odpowiedni kształt – w ten sposób powstaje kolorowy szalik całej grupy na zimę – jest piekny kolorowy, niepowtarzalny, ważny, jak każde dziecko w grupie.
8. „Dzwonek” – rozmowa z dziećmi
Dzieci siadają w kole. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
- Kto to taki- długą siwą brode ma, chodzi w czerwonym ubraniu, w ręku worek trzyma?
- Jaka to pora roku , kiedy przychodzi do nas Św. Mikołaj?
- Posłuchajcie ( n-lka dzwoni dzwonkiem umieszczonym w nieprzeźroczystym worku) co Św. Mikołaj zostawił, kiedy był u nas w przedszkolu z prezentami.
Kiedy dzieci odgadną, nauczycielka pokazuje dzwonek Św. Mikołaja. Zachęca dzieci do udziału w kolejnej zimowej zabawie pt. „Magiczny dzwonek Św. Mikołaja”.
9. Zabawa „ Magiczny worek Św. Mikołaja”
Dzieci swobodnie poruszają się po Sali ( w tle słychać cichą muzykę). Nauczycielka informuje dzieci , aby oczekiwali dźwięku dzwoneczka, który będzie sygnałem do zmiany zachowania. Na dźwięk dzwoneczka dzieci zatrzymują się na chwilę, aby wysłuchac polecenia nauczyciela.
Polecenia nauczyciela:
- poruszamy się po Sali dźwigając wielki i ciężki wór z prezentami na plecach;
- naśladujemy robienie „aniołków” na śniegu;
- naśladujemy zabawę śnieżkami;
- lepimy bałwana – toczymy kule śnieżne;
- jedziemy na saneczkach – tworzymy „zaprzęgi” w parach – dzieci szukają kolegi do wspólnego zjazdu na sankach.
10. „Grupowy nastrój”
Dzieci na zakończenie dzisiejszych zabaw z zimą mają zadanie określić swój nastrój.
Nauczycielka na środku Sali kładzie arkusz papieru, na którym narysowane jest słońce bez promyczków. Dzieci wyrażają własny nastrój jednym kolorem kredki, rysując jeden promyk. Dzieci kolejno podchodzą i rysują barwne kreski – w ten sposób powstaje słońce z kolorowymi promyczkami, które ukazuje w jakim nastroju dzieci kończą zajęcia. Chętne dzieci mogą wypowiedzieć się na temat użycia wybranego przez nie koloru.
Dzieci ucza się wyrażac własne uczucia, emocje.
10. Nauczycielka dziękuję dzieciom za udział w zajęciach. Dzieci otrzymują jeden duży zimowy plakat, który wspólnie pokolorują.
Literatura:
1. Tomkiewicz-Bętlowska, A., Czubak, J. (2011). Zgrana klasa. Gry i zabawy integrujące zespół klasowy. Poradnik dla klas I-VI szkół podstawowych. Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls.
2. Tomaszek, B. (2008). Jak pracować z dzieckiem nadpobudliwym w szkole i w domu? Scenariusze zajęć z dziećmi nadpobudliwymi ruchowo (ADHD). Kraków: Wydawnictwo Rubikon.
3. Domagała, J., Kuban, W., Nowacka, M. (2009). Żeby żyć w zgodzie. Zabawy zapobiegające agresji i wspomagające psychikę dziecka. Toruń: Wydawnictwo BEA Książki Edukacyjne.
4. Zabawy z materiałów szkoleniowych „Zabawy budujące współpracę grupie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym”.