Znaki drogowe- zabawy matematyczne – scenariusz zajęć dla dzieci 5i 6 letnich.
Treści zawarte w podstawie programowej:
Obszar 6) punkt 2 orientuje się w bezpiecznym poruszaniu na drogach i korzystaniu ze środków transportu.
Cele operacyjne:
• Potrafi rozpoznać główne grupy znaków drogowych
• Rozumie znaczenie znaków drogowych
• Jest świadomy, że znaki obowiązują zarówno pieszych, jak i kierowców
• Potrafi wymienić co najmniej jeden znak obowiązujący pieszego i powiedzieć własnymi słowami, co on oznacza
• Klasyfikuje przedmioty ze względu na dwie cechy
• Kształtuje percepcję wzrokową
• Kształtuje intuicję geometryczną
Metody:
Problemowe- zadań stawianych do wykonania
Praktyczne- ćwiczebne, uczenie się przez działanie
Formy: grupowa, w parach, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: duże koperty, obrazki pocięte na części ( po złożeniu mają mieć wymiary minimum 10 na 10 cm.), klej, tekturki do podklejenia, emblematy do naklejenia na bluzeczkę dla każdego dziecka, taśma dwustronna, tablica korkowa, gumki recepturki, pinezki o wystającej główce, koc, dwa koła imitujące światło czerwone i zielone, koc, pudełka oznaczone figurą geometryczną.
Przed rozpoczęciem zajęć każde dziecko otrzymuje mały emblemat w kształcie figury geometrycznej , który należy przykleić do ubrania dziecka za pomocą taśmy dwustronnej. Są 4 rodzaje emblematów: czerwone kółka, żółte trójkąty, niebieskie kwadraty i niebieskie koła.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu: zagadka słowna :
„ Stoją przy drodze na jednej nodze
Każdemu kierowcy ku przestrodze”
2. Znaki drogowe - składanie obrazka pociętego na części w całość.
Dzieci szukają na dywanie kopert z identycznym znaczkiem, jaki mają na bluzce.
Następnie otwierają przy stolikach kopertę, składają obrazek w całość i naklejają go na tekturową kartkę.
Podczas wykonywania zadania rozmawiamy z dziećmi o znakach , które ułożyły ( nakazu, zakazu, informacyjnych i ostrzegawczych) i o zauważonych różnicach. Po skończonej dyskusji, chowamy znaki do kopert.
3. „ Kolorowe znaki”- zabawa. Czytanie fragmentów wiersza K. Wiśniewskiego pt. „ Kolorowe znaki”- nauczyciel prosi, by wstały te dzieci, które mają znaki o których jest mowa w wierszu. W ten sposób dowiadują się, że są różne rodzaje znaków: zakazu, nakazu, ostrzegawcze i informacyjne.
4. Geoplan - zabawa kształcąca intuicję geometryczną. Dzieci dobierają się w grupy według emblematów na bluzeczkach . Każda grupa układa dowolny znak. Wbija pineski do tablicy a następnie rozwiesza na nich gumkę recepturkę.
5 „ Znajdź swoją parę”- zabawa matematyczno- dydaktyczna. Dzieci idą po swoje koperty. Nauczyciel kładzie na środku sali duży koc i prosi, by dzieci wysypały teraz z kopert wszystkie znaki na podłogę obrazkiem do dołu i pomieszały dokładnie pamiętając jednak, by nie uszkodzić znaków w czasie tasowania. Następnie każde dziecko losuje jeden znak pamiętając o zasadach kulturalnego i bezpiecznego zachowania i czeka na polecenie nauczyciela. Nauczyciel trzymając w ręku imitację sygnału zielonego i czerwonego informuje dzieci, że mogą maszerować po sali , gdy pokazuje im kolor zielony. Na sygnał czerwony dzieci mają się zatrzymać. Nauczyciel prosi dzieci, by na następnym sygnale zielonym, gdy można się poruszać, znalazły kolegę lub koleżankę z tym samym znakiem drogowym. Uwaga! W trakcie poszukiwania światło może się zmienić na czerwone! Wtedy dzieci muszą stać nieruchomo. Wygrywają te dzieci, które połączą się najszybciej w parę i odpowiedzą na pytanie, jaki rodzaj znaku mają .
6. „ Znaki dotyczące pieszych” Dzieci, które wykonały już swoje zadanie, mają obowiązek „zaparkować” na parkingu, który znajduje się pod oknem i jest oznaczony znakiem drogowym „ P”. Gdy wszystkie dzieci są już na parkingu, nauczyciel pyta się ,czy któreś z nich ma znak z postacią człowieka i prosi by go pokazały, podnosząc rękę w górę. Następnie pyta, co on może oznaczać. Dzieci przedstawiają swoje propozycje. Podchodzą do geoplanu i umieszczają w odpowiedniej obwódce swój znak.
7. „Żywe domino”- zabawa matematyczno- ruchowa. Nauczyciel prosi, by każde dziecko dobrało sobie drugi dowolny znak i trzymało po jednym w każdej ręce. Informuje, że staną się w ten sposób żywymi kostkami domina. Ich zadaniem będzie ułożenie się zgodnie z zasadami gry w domino. Pasujące obrazki mają się znajdować w sąsiednich rękach. Pokazuje układ rąk do trzymania znaków. Po ułożeniu domina, dzieci mogą pokazać , jak przewracają się kostki domina. Po zabawie nauczyciel prosi o odłożenie kartoników ze znakami do odpowiednich 3 pudełek ,oznaczonych figurą geometryczną albo po prostu dzieci wkładają kartoniki do kopert.
8.Niedokończone zdania- sprawdzenie wiadomości. Nauczyciel pokazuje dzieciom znaki dotyczące pieszych ( mogą być też pozostałe) i prosi o dokończenie rozpoczętego zdania. Przykładowo podnosi do góry zakaz ruchu dla pieszych i mówi: W tym miejscu obowiązuje..... zakaz ruchu pieszych.
Tędy powinieneś...... przejść na drugą stronę.
W tym miejscu obowiązuje ..... zakaz poruszania się pieszych.
Ten znak oznacza.....drogę dla pieszych
Ten znak ostrzega kierowców i oznacza....
9.Podziękowanie za wspólną zabawę. Ewaluacja przy pomocy minek wesołych i smutnych.
opracowała: Monika Skwierawska
Propozycje innej realizacji tematu:
- Słuchanie wiersza L. Kerna i wybieranie znaków drogowych.
Podział dzieci na 4 zespoły. Dzieci otrzymują w kopertach zestaw znaków drogowych. Spośród nich mają wybrać te, o których jest mowa w wierszu i ułożyć w odpowiedniej kolejności. Po przeczytaniu wiersza, nauczyciel odsłania na zakrytej wcześniej tablicy- odpowiedni układ znaków. Zespół, w który w takiej samej kolejności poukładał znaki, prawidłowo wykonał zadanie.
- Propozycje pracy indywidualnej: kolorowanie znaków dotyczących pieszych, np. przejścia dla pieszych, droga dla pieszych, strefa zamieszkania, zakaz ruchu pieszych.
- „ Znaki w drodze do przedszkola”- obserwacja drogi do przedszkola, odzwierciedlenie jej przy pomocy rysunku.
Literatura :
Joanna Stec „ Zagadki dla najmłodszych” P.W. M.A.C. S.A., Kielce 1992
Brown , Sam Ed „ Raz, dwa , trzy spróbuj i Ty: zabawy matematyczne dla przedszkolaków. W.S.i P. 1995
Emilia Frątczak, Jan Frątczak „ Edukacja komunikacyjno- drogowa”, Wydawnictwo „ Żak”, Warszawa 1995
Załączniki :
Wiersz pt. „Kolorowe znaki"
Tatusiu , powiedz czemu na drogach
po obu stronach są ustawione
te dziwne znaki w różnych kolorach
żółte , niebieskie, białe, czerwone?
Widzisz , mój synku- słyszysz odpowiedź-
znaki dla ciebie tak zagadkowe
wszyscy kierowcy znają na pamięć,
bo to są właśnie ZNAKI DROGOWE.
Ich kształt i barwa oraz rysunek
namalowany na znaku tarczy
na wszystkich drogach całego świata
zawsze i wszędzie to samo znaczy.
Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym
z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze
mówią : „ Uważaj na mój rysunek !"
bo są to ZNAKI OSTRZEGAWCZE.
A prostokąty oraz kwadraty,
te z tłem niebieskim ,stojące z gracją
INFORMACYJNE są to ZNAKI,
bo zawsze służą informacją.
Wiesz już dlaczego duzi i mali
znaki drogowe widują co dzień?
Żeby bezpiecznie z dróg korzystali:
każdy kierowca i każdy przechodzień .
Te duże koła z brzegiem czerwonym ,
które z daleka widać od razu,
„Nie wolno!” – krzyczą głosem donośnym,
bo to są właśnie ZNAKI ZAKAZU.
Mniejsze zaś koła z niebieską twarzą
i białą strzałką jak ptasi pazur ,
mówią stanowczą : „ Jedź, jak ci każę !”
Dlatego są to ZNAKI NAKAZU .
L. Kern „ Znaki drogowe”
Jak jest taki znak
To o żadnej porze
Na tej ulicy
Nic jeździć nie może”
Na drodze robią porządek z drogą,
więc jeździć wolno noga za nogą.
Zaraz będzie skręt w prawo.
Wiesz?
Wiem.
Brawo! Brawo!
Drogi są niekiedy okropnie kręcone.
Będą dwa zakręty, pierwszy w prawą stronę.
Zakręt za zakrętem przytrafia się wszędzie,
Pierwszy z tych zakrętów w lewą stronę będzie.
Uważaj, pan, panie Janie.
Wkrótce będzie skrzyżowanie.
Wlazł kotek na płotek?
O tym nie ma mowy.
To jest strzeżony
przejazd kolejowy
Pędzi po szynach lokomotywa.
Za tym znakiem nie strzeżony
przejazd się ukrywa.
Nie patrz teraz w stronę gwiazd.
Przed Tobą niebezpieczny zjazd.
Ten znak - niech każdy pamięta, znaczy,
że tędy przechodzą zwierzęta!
Żeby nie wiem jaki był śliczny,
nie ma tutaj prawa wjazdu
Żaden pojazd mechaniczny.
Ruch okrężny znak ten woła,
trzeba jechać dookoła.