„ Bezpiecznie na schodach”- scenariusz zajęć dla 5 i 6 latków
Treści zawarte w podstawie programowej:
Obszar 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych. Dziecko... 5) próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie wolny czas w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić a gdzie nie.
Cele operacyjne:
• Dziecko potrafi odróżnić sytuacje bezpieczne od niebezpiecznych,
• Wie, co to ewakuacja i zna jej podstawowe zasady
• Potrafi sprawnie ustawić się w rzędzie, również na wypadek ewentualnej ewakuacji
• Potrafi zastosować liczebniki porządkowe do liczenia stopni schodów
• Reaguje na wysokość dźwięków, dostrzega rejestr wysoki i niski w muzyce
Rodzaj aktywności: społeczna , matematyczna, muzyczna
Metody: słowna, czynna: zadań stawianych do wykonania, pedagogiki zabawy
Formy: zbiorowa, , grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: ilustracja schodów, sylwetki dwóch dziewczynek , płyta cd. różnokolorowe szarfy, 4 sznury, instrukcja ( karteczka) z podaną sekwencją kolorów, kredki
Proponowany termin realizacji zajęć: wrzesień
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „ Ty – ja- my”- zabawa według pedagogiki Klanzy.
2. Wprowadzenie do tematu: Zagadka ilustrowana ruchem. Nauczyciel przedstawia czynność wchodzenia po schodach, zadaniem dzieci jest rozpoznanie , o jakiej czynności będzie mowa.
3. „Koleżanki”- słuchanie opowiadania.
• Nauczyciel opowiada o dwóch dziewczynkach , które schodziły po schodach w przedszkolu. Jednocześnie ilustruje opowiadanie za pomocą dwóch sylwetek i szablonu schodów. Przykładowa treść historyjki:
• „Dwie dziewczynki schodziły po schodach. Ola szła ostrożnie, trzymając się poręczy. Renata natomiast podskakiwała, nie trzymała się poręczy i próbowała przeskakiwać kilka stopni naraz. Nagle coś się wydarzyło i Renata znalazła się zapłakana na dole schodów.”
• „ Co stało się Renacie? Jak schodzić bezpiecznie po schodach?”- rozmowa kierowana.
4. „ Konstruujemy schody”- zabawa konstrukcyjno – matematyczna.
• Podział dzieci na 4 zespoły – każda drużyna otrzymuje różnokolorowy zestaw szarf i karteczkę- instrukcję z podaną sekwencją kolorów.
• Układanie z szarf stopni schodów . Drużyny układają szarfy ( stopnie schodów ) w szeregu według podanego w instrukcji następstwa kolorów. Dwie osoby z drużyny trzymają rozciągnięty sznur imitujący poręcze.
5. Zabawy z szarfami.
• „ Chodzimy po schodach”- zabawa ruchowa. Po ułożeniu schodów dzieci przechodzą kolejno po swoich schodach i schodach innej drużyny , stosując zasady bezpieczeństwa, tzn,. pamiętając o tym, by nie popychać się w czasie przechodzenia, nie biegać, cierpliwie czekać na swoją kolej. Dziecko, które nie będzie przestrzegać tych zasad, zamienia kolegę lub koleżankę, trzymającego poręcz.
• ” S” jak schody- Każde z dzieci zabiera jedną szarfę i próbuje z niej ułożyć literę S a następnie kładzie się na podłodze i przyjmuje pozycję w tym samym kształcie. To samo zadanie dzieci mogą wykonać po dobraniu się w pary.
6. „ Wysoko- nisko”- zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Gdy słyszą wysokie dźwięki, udają, że wchodzą po schodach, kiedy słyszą niskie dźwięki – czołgają się pod krzesełkiem. Kto nie przestrzega bezpiecznej zabawy i stwarza zagrożenie dla innych ( np. popycha inne dzieci) – odpada z zabawy, gdyż nie potrafi bezpiecznie poruszać się po schodach.
7. „ Ewakuacja w przedszkolu” - krótka informacja o możliwości przeprowadzenia ewakuacji w przedszkolu, np. w wypadku pożaru.
8. „Ewakuacja” – zabawa dydaktyczna. ( „ Znajdź swój kolor”)
• Dzieci zakładają szarfy, z których budowały schody. Każda drużyna ma swój kolor.
• Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na sygnał – ustawiają się przed krążkiem w kolorze swojej szarfy. Ostatni z rzędu przelicza ilość osób w swoim zespole i przekazuje tę informację nauczycielowi. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza jest gotowa do ewakuacji.
( wykona zadanie najszybciej i najdokładniej)
Drużyna winna być zdyscyplinowana i wykonać zadanie szybko oraz zachować w kolejce ciszę, gdyż w wypadku ewakuacji każda minuta jest na wagę złota.
9. Na zakończenie dzieci schodzą po schodach do ogrodu przedszkolnego zgodnie z ustalonymi zasadami i liczą stopnie. Gdy wchodzą z powrotem do góry , przeliczają jeszcze raz, czy nie pomyliły się.
Literatura:
Urszula Smoczyńska – Nachtman „ Muzyka dla dzieci : umuzykalnienie według koncepcji Carla Orffa.”- Warszawa : WSiP, 1992
Urszula Bissinger – Ćwierz „ Muzyczna pedagogika zabawy w pracy z grupą.”, Wydawnictwo KLANZA, Lublin 2007.
K. Wlaźnik „ Wychowanie fizyczne w przedszkolu”
Inne propozycje realizacji tematu:
„ Rysowanie dźwięków”- zabawa ruchowa przy muzyce. Każde dziecko dostaje kartkę papieru, kredkę i flamaster. Dzieci spacerują po sali, a na hasło „stop” zatrzymują się i kładą kartki na podłodze. Nauczycielka gra melodię wznoszącą lub opadającą. Dzieci rysują odpowiednio linię zakończoną strzałką w górę lub w dół. Mówią wówczas, czy wchodzą po schodach czy schodzą w dół.
„ Ustawiamy schody”- po podziale na 4 grupy- ustawianie się w szeregu od najmniejszego do największego a następnie od największego do najmniejszego na linii- szeregowanie.
Rysowanie schodów w formie dyktanda graficznego ( dla dzieci zdolniejszych) lub w formie odtwarzania wzoru na kratkowanym papierze.
opracowała: Monika Skwierawska