„ Czy wszystko mi wolno?- przygoda Michała na placu zabaw.- scenariusz zajęć dla 5 i 6 latków.
Treści zawarte w podstawie programowej:
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci; porozumiewanie się z dorosłymi i z dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
Cele operacyjne :
- dziecko wie, jak bezpiecznie korzystać ze sprzętu terenowego
- zna regulamin placu zabaw
- zdaje sobie sprawę z konsekwencji niewłaściwej zabawy
- potrafi ocenić zachowanie głównego bohatera opowiadania; stosuje określenia : bohater pozytywny, bohater negatywny- dokona oceny postępowania bohatera i ustosunkuje się do niego
- uczestniczy w zabawach z metodami dramy
- potrafi zaprojektować symbol zakazu
Metody:
problemowe - samodzielnego dochodzenia do wiedzy: symulacyjna i sytuacyjna, dyskusja panelowa
Formy:
zbiorowa, grupowa
Pomoce dydaktyczne: makieta placu zabaw przygotowana przez dzieci podczas wcześniejszych zajęć ( 4 złączone brystole, plastelina, niewielkie pudełka np. po kremie, druciki kreatywne i inne dowolne materiały), figurki np. z kartonu lub z pudełek od zapałek imitujące każde z dzieci, brystole do wykonania symboli, kredki woskowe, kije bambusowe, transparenty z napisami : TAK, NIE.
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie:
Dzieci siedzą w kręgu, w środku umieszczona makieta ogrodu przedszkolnego. Nauczyciel informuje, że w dniu dzisiejszym będziemy bawić się na mini placu zabaw. Następnie przedstawia nowego kolegę Michała – figurkę. Prosi dzieci, by przywitały się z gościem- dzieci czynią to przy pomocy kartonowych postaci. Teraz dzieci umieszczają swoje figurki w dowolnym miejscu na „ placu zabaw”( makiecie). Nauczyciel na makiecie przedstawia historię: „ Zabawa w Przedszkolu pod Topolą” która wydarzyła się na placu zabaw. Głównym aktorem jest Michał. Nauczyciel prosi, by dzieci w trakcie słuchania opowiadania, zwróciły uwagę na zachowanie głównego bohatera oraz jak czują się inne postacie na placu zabaw.
2. Zabawy teatralne.
Wyobraźcie sobie, że każde z Was jest figurką, którą właśnie trzyma w ręku. Teraz, tak jak zawsze po drugim śniadaniu, wybierzemy się na plac zabaw, z tą jednak różnicą, że plac zabaw to makieta, którą widzicie w środku a Wy jesteście małymi figurkami. Proszę , aby każde z Was wybrało ulubione miejsce zabaw i położyło tam figurkę. Ponieważ nasza grupa stara się zawsze grzecznie zachowywać na placu zabaw i przestrzega zasad bezpieczeństwa , Wy również możecie teraz zademonstrować, że grzecznie się bawicie. Przez chwilę poprowadźcie Waszą figurkę do dowolnego miejsca na placu zabaw, np. do piaskownicy, na zjeżdżalnię lub gdzie macie ochotę pamiętając o przestrzeganiu regulaminu zabaw w ogrodzie przedszkolnym. (Dzieci kładą swoje figurki i mówią o tym, jak bezpiecznie bawić się i korzystać z huśtawek i innych sprzętów. )
3. Kreatywne opowiadanie w formie dyskusji panelowej.
Przedstawiam Wam nowego kolegę Michała. On jeszcze nigdy nie był w przedszkolu i może nie znać wszystkich zasad, które nas obowiązują. Proszę teraz: obserwujcie jego zachowanie .Te z Was, które uważają, że Michał dobrze postępuję , niech siądą pod tablicą z napisem TAK a te które uważają inaczej , niech usiądą pod napisem NIE.(Nauczyciel demonstruje na makiecie zachowanie Michała jednocześnie opowiadając.)
Teraz umieszczę na naszym placu zabaw Michała. Michał jest bardzo odważny i świetnie się bawi. Pierwsze co zrobił po przyjściu na plac zabaw, to rozwalił zamek z piasku, dopiero co zbudowany przez Kubę i Marcina. Chłopcy zrobili kwaśną minę. Michał postanowił ich nieco rozweselić i włożył Kubie ślimaka za koszulę. Kuba bardzo się przeraził i rozpłakał. Wyobraźcie sobie, jakie to uczucie, gdy czarny, mokry ślimak pełznie po plecach. Pani zauważyła zamieszanie w piaskownicy i od razu tam poszła. Michał jednak siedział już na szczycie rozłożystej sosny i rzucał szyszkami w dziewczynki bawiące się pod drzewem w dom. Zuzia właśnie udawała, że nalewa zupę dla Kasi , gdy szyszka trafiła ją w policzek. Bardzo ją to bolało. Również Kasi było smutno, że jej koleżanka, z którą tak świetnie się bawiła, płacze.( nauczyciel przypomina, że można zmieniać miejsca siedzenia w trakcie opowiadania). Michał skoczył z drzewa. Trochę skręcił nogę ale nie zważając na to, pobiegł do zjeżdżalni. Przepchał się w kolejce i nie czekając aż Bartek skończy zjeżdżać, ześlizgnął się w dół na brzuchu i wpadł nogami na plecy Bartka, który dopiero co skończył zjeżdżać. Skręcona noga trochę bardziej bolała, więc usiadł na ławce i obserwował inne dzieci i przyrodę. Po pewnym czasie trochę mu się znudziło to siedzenie i postanowił spróbować , jak smakuje dziwnie wyglądająca czerwona kulka. Była trochę kwaśna i od razu zachciało mu się wymiotować. Całe szczęście, że Filip zauważył to i zgłosił pani. Pani szybko zadzwoniła na pogotowie i do mamy Michała. Okazało się, że Michał spędził w szpitalu tylko jeden dzień ale zakończenie tej historii mogło być bardziej tragiczne.
• W trakcie opowiadania dokonał się podział. Większość dzieci usiadło prawdopodobnie pod transparentem z napisem NIE. Zwracamy się do dzieci z pytaniem: „Dlaczego usiadłyście pod napisem NIE”. Dzieci podają argumenty. Następuje utrwalenie reguł bezpieczeństwa na placu zabaw.
4. „ Jak ustrzec Michała przed zagrożeniami na placu zabaw”- projektowanie symboli
w grupach. Proponowane tematy do ilustracji: sypanie piaskiem na kolegę, podwójne zjeżdżanie na zjeżdżalni, spożywanie nieznanych roślin, wchodzenie na drzewa, popychanie kolegi. Po wykonaniu ilustracji, dzieci przekreślają ją i umieszczają na długim patyczku .Zakazy zostaną umieszczone przy odpowiednich stanowiskach zabawy w trakcie wyjścia do ogrodu przedszkolnego i będą przypominały o tym, czego nie wolno.
5. Wyjście dzieci do ogrodu i umieszczenie znaków.
opracowała: Monika Skwierawska
Inne propozycje realizacji tematu:
Wycinanie z czasopism i projektowanie własnego placu zabaw.
Słuchanie opowiadania Reginy Dąbrowskiej „ Wypadek Maćka podczas zabawy w chowanego”, rozmowa na temat skutków zabawy w niedozwolonych miejscach ( tu: na wysokości) oraz o potrzebie asertywności w kontaktach z innymi.
Dobieranie obrazków do czytanych zagadek G. Łebeckiej na temat sprzętu na placu przedszkolnym.
Literatura:
Regina Dąbrowska „ Bezpiecznie przez życie- czyli jak uczyć dzieci unikania zagrożeń”.
Załączniki:
Grażyna Łebecka „ Co jest na naszym podwórku?”
Kilka drobnych szczebelków,
Pokonasz je prędko.
Potem jeden szybki zjazd
Wykonany nie pierwszy raz..
W niej uwielbiają bawić się
Dzieci małe,
Robią z piasku babki
I zamki wspaniałe.
Jeśli rozhuśta się na niej
Dziewczynka mała,
Pod nią cała ziemia
Będzie wirowała.
Po niej dzieci się wspinają,
Jeśli zręczne ręce mają.