Konspekt zajęć zintegrowanych
Data: 10.01.2012 r.
Imię i nazwisko prowadzącego: Aleksandra Domin
Klasa: I B
Czas trwania: 45 min.
Temat bloku: „Zapraszamy na film”
Temat dnia: „Wycieczka do kina”
Cel główny: Uczeń wie, jak zachowywać się kulturalnie w miejscach publicznych (kino, teatr)
Cele operacyjne
Uczeń:
- poprawnie rozpoznaje i zapisuje literę f, F w wyrazach oraz sylabach
- potrafi ułożyć zdarzenia zgodnie z ciągiem przyczynowo - skutkowym
- potrafi wykorzystać wiedzę w praktyce – odszukać potrzebne informacje
- potrafi komunikować się oraz współpracować w grupie
Metody: podająca, problemowa, praktyczna
Formy: indywidualna, w grupach, w parach
Środki dydaktyczne: bilety dla każdego dziecka z wypisanym numerem rzędu oraz miejsca, podręcznik, ćwiczenia oraz ćwiczenia z matematyki („Gra w kolory”), lista z pytaniami
Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie wiadomości o porach roku oraz miesiącach –według kolejności. Dopasowywanie rzeczy kojarzących się z daną porą roku. (przebiśnieg, sanki, opalanie się, narty, kasztany, kolorowe liście, kwiaty na drzewach, deszcz itp.)
2. Przypomnienie wiadomości o poznanej literze (F, f). Wymienienie przykładowych wyrazów z występującą w nich głoską.
3. Przeczytanie tekstu pt. „Film” z podziałem na role. (P. 1, str. 72.)
4. Swobodne wypowiedzi na temat filmów i ich gatunków (filmy rysunkowe, przyrodnicze, przygodowe, historyczne, naukowe, fabularne, dokumentalne).
5. Podanie przez dzieci skojarzeń z kinem. (ekran, film, bilet, kasa biletowa, widownia itp.). Wymienienie innych miejsc, gdzie jest widownia (stadion, teatr, cyrk) oraz bilety (teatr, basen, muzeum, autobus, pociąg).
6. Omówienie, co wydarzyło się w kinie na podstawie obrazków w podręczniku. (P. 1, str. 73.). Odpowiedzenie na pytania: Co wydarzyło się w kinie?, Co inni widzowie myślą o zachowaniu się dzieci?, Jak należy zachowywać się w kinie?, Jaka jest różnica między kinem a teatrem?, Czego nie wolno robić w teatrze?
7. Rozdanie każdemu dziecku biletu do kina. Narysowanie na tablicy przykładowej widowni. Wskazywanie przez dzieci swoich miejsc według informacji zawartych na bilecie. Sprawdzenie, w którym rzędzie siedzi najwięcej osób, w którym najmniej, w którym tyle samo. Jaki numer miałby kolejny rząd? Który rząd znajduje się najbliżej ekranu?
8. Ułożenie obrazków według kolejności. (M. 1, str. 74, ćw. 1.)
9. Ćwiczenia śródlekcyjne.
10. Znalezienie miejsca dla Franka w sali kinowej według informacji z biletu. (M. 1, str. 74, ćw. 2.)
11. Pytania dotyczące pór roku, dni tygodnia, miesięcy, litery F oraz właściwego zachowania się w miejscach publicznych. Dzieci podnoszą kredkę zieloną na „tak” lub „czerwoną na „nie”. (Lista pytań – załącznik nr 1)
12. Pisanie liter na plecach kolegi lub koleżanki.
13. Łączenie sylab w wyrazy (zapisane na tablicy) zawierające F, f.
14. Podanie zadania domowego oraz podsumowanie zajęć.
Uwagi:........................................
Załącznik nr 1- lista pytań:
1. Aby wejść do sklepu potrzebny jest bilet.
2. Foka to ryba.
3. W wyrazie „telefon” są 2 głoski f.
4. Flaga Polski jest biało – zielona.
5. Mazak, pisak i flamaster służą do pisania lub malowania.
6. Flet to instrument muzyczny.
7. Kolejnym dniem po piątku jest niedziela.
8. Rok ma 10 miesięcy.
9. Listopad to dzień tygodnia.
10. Maj to nazwa miesiąca.
11. Sobota to pora roku.
12. Litera f jest spółgłoską.
13. W kinie są potrzebne bilety.
14. Na bilecie w kinie jest podany rząd oraz miejsce.
15. W teatrze możemy jeść.
16. Ludzie w kinie i teatrze siedzą na scenie.