X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 14042
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbajmy o środowisko leśne. Scenariusz zajęcia o tematyce ekologicznej

Scenariusz zajęcia o tematyce ekologicznej dla 6-latków

Temat: Dbajmy o środowisko leśne

Cele ogólne:
- uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku leśnemu ze strony człowieka
- kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno
Cele szczegółowe:
-wie o szkodliwej dla lasu działalności człowieka
- wie, w jaki sposób nie należy zachowywać się w stosunku do roślin i zwierząt
- rozumie konieczność ochrony środowiska naturalnego
- umie wypowiadać się na określony temat
- zna zasady ochrony przyrody
- wie, jak wygląda wielowarstwowa budowa lasu
- rozumie znaczenie symboli
Metody:
- słowna – rozmowa, wyciąganie wniosków
- czynna – udział w zabawie, wykonanie zadania przy stole
- oglądowa – pokaz ilustracji
Formy:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Zagadka, ilustracje lasu, plansze ukazujące zachowania dzieci, nagranie muzyki, wiersz „Zielone serce” J.Pisarskiego, znaki ostrzegawcze, materiały plastyczne

Przebieg:

1.Zagadka - Sosnowy, dębowy
Stary lub młody,
Rosną w nim grzyby,
Rosną jagody. (las)

2.Oglądanie ilustracji lasu – omówienie jego wyglądu.

3.Zwrócenie uwagi na wielowarstwową budowę lasu:
Ściółka leśna – igły, liście, gałązki; żyją tam ślimaki, mrówki
Runo leśne – mchy, paprocie, jagody, grzyby; żyją motyle, ważki, żaby, inne
Podszyt – młode drzewa i krzewy; żyję dużo owadów
Korony drzew – żyją ptaki, wiewiórki

4.Jakie korzyści mamy z lasu? – świeże powietrze, cisza, spokój, drewno, pożywienie...

5.Las to gościnny, zielony dom. Powinniśmy zachowywać się w nim prawidłowo.
Jakie są zasady prawidłowego zachowania w lesie?
Ustalenie zasad:
- śmieci wyrzucamy do kosza lub zabieramy ze sobą
- chronimy rośliny rosnące w lesie
- zachowujemy się cicho
- poruszamy się po wyznaczonych ścieżkach
- rozpalamy ogniska w miejscach dozwolonych
- nie płoszymy zwierząt
- nie niszczymy domów zwierzętom

6.Zabawa „Idziemy na wycieczkę” – naśladowanie ubierania się, zabieramy ze sobą lornetki, aparaty fotograf., plecaki z prowiantem. Dzieci naśladują napotkane zwierzęta, wiejący wiatr, szemrzący strumyk.

7.Wiersz „Zielone serce” J.Pisarskiego

Na skraju rosło drzewo
Szeroko, rozłożyście.
Srebrzystą miało korę,
Zielonosrebrne liście.
Słuchali chętnie ludzie,
Przechodząc obok drzewa,
Jak wietrzyk wśród gałęzi
Wesołe piosnki śpiewa.
Lecz przyszedł mały urwis
Ukradkiem wyjął nożyk,
Bo napis chciał wyskrobać
W srebrzystej, cienkiej korze.
Wycinał pomalutku
Literkę po literce.
Nie wiedział, że pod korą
Zielone płacze serce.

8.”Zachowania dzieci w lesie” – pokaz plansz, ocena postępowania dzieci.
W jaki sposób możemy próbować ratować las, aby służył nam w przyszłości?

9.Znaki ostrzegawcze (nieodpowiednie zachowanie w lesie) – omówienie znaków.

10.Praca plastyczna – projekt znaku, jaki dzieci chciałyby umieścić w lesie, żeby wszyscy wiedzieli, że las trzeba chronić.

Opracowała:
M. Zdanowicz
Przedszkole nr 22
Koszalin

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.