Scenariusz zajęcia dla dzieci 3-4 letnich
Opracowanie mgr Marta Rożkowicz
Nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 20 w Nowym Sączu
Temat zajęć: „Świąteczne przygotowania „ – na podstawie opowiadania E. Krawczyk i fragmentu wiersza Wandy Orłowskiej.
Cele ogólne :
- Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego
- Wprowadzenie w nastrój świąt
- Poszerzanie zasobu słownictwa o nazwy potraw wigilijnych
- Poznanie zwyczajów związanych ze Świętami Bożego narodzenia
Cele szczegółowe :
Dziecko :
- Poznaje niektóre zwyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem
- Podejmuje próby wypowiadania się na temat wysłuchanego utworu
- Poszerza zasób słownictwa
- Potrafi uważnie słuchać, współdziałać w zabawie
- Rozwija sprawność manualną, wykonuje ozdobę choinkową
Metody :
- słowna – rozmowa kierowana, opowiadanie
- czynna – zadań stawianych do wykonania
zabawy ruchowe
oglądowa :
Formy : zajęcie z całą grupą
Przebieg :
1.Powitanie piosenką :
„Świeci gwiazdka jedna, druga...”
2. Opowiadanie
Zbliżały się Święta Bożego Narodzenia. Dzieci zmęczone zabawą na podwórku wróciły do swoich domów. Wróciła też Kasia, umyła ręce, zjadła kolację, wykapała się i położyła się do swojego łóżeczka. Zasypiając myślała o świętach; jak ustroi choinkę, jak pomoże przygotować mamie wigilijne potrawy. Kasia zasnęła, ale przez sen słyszy szelest w pokoju: lalka Ania zeszła z półki, wyciągnęła ozdoby na choinkę, na stole położyła obrus, a pod nim sianko, które się kładzie na pamiątkę narodzenia Pana Jezusa i złożenia w żłobku na sianku. Pluszak Tygrysek cichutko (aż dziw na tego rozrabiakę) rozkłada talerze na stole i tak liczy : ten dla Kasi, ten dla mamy, ten dla taty, ten dla siostry Kasi, Oli, jeszcze dla babci i dziadka. Do nich dołączył jeszcze jeden dla niespodziewanego gościa i brakuje opłatka, którym w wigilijny wieczór składa się życzenia.
Po skończonej pracy zabawki tak mówiły między sobą:
Tata opłatek weźmie do ręki
złożymy wszyscy sobie życzenia
Na stole już zjawiają się dziwne potrawy :
kapusta z grochem i kluski z makiem.
Jest zupa z grzybami i barszczyk z uszkami,
Jest trochę śmiechu i trochę wrzawy
ale zjadamy wszystko ze smakiem.
3. Rozmowa na temat treści opowiadania
np. Jakie ozdoby lalka przygotowała
kiedy ubieramy choinkę
co położyła na stół lalka, Tygrysek, Puchatek
Dlaczego się kładzie sianko pod obrus, opłatek na stole?
Co jadła Kasia z rodziną?
4. Zabawa ruchowa „ Wstań-usiądź”
- utrwalenie zwyczajów świątecznych.
Zadaniem dzieci siedzących w kole jest wstanie w momencie, gdy słyszą zwyczaj pasujący do Świąt Bożego Narodzenia np.
Malowanie jajek
Strojenie choinki
Śmigus-dyngus itp.
5.Segregowanie kartek świątecznych ( Wielkanoc, Boże Narodzenia).
6.Zabawa „ Szukamy łuski i grosza”
7.Po wigilii jest także zwyczaj śpiewania kolęd
„ Przybieżeli do Betlejem pasterze” – śpiew kolędy
8.Zabawa „Łańcuszek”
9.Wykonanie łańcucha na choinkę
10. Wspólna wigilia z dziećmi z grupy V,VI.