SCENARIUSZ PASOWANIA NA ŚWIETLICZANINA
„WITAJCIE W NASZEJ GROMADZIE”.
Data: 17.10.2011
Czas trwania: 45 minut.
Miejsce: świetlica w internacie.
Nauczyciel prowadzący: Monika Walento - Krasińska.
Cel główny:
- Integracja zespołu wychowanków świetlicy.
- Tworzenie warunków przyjaznej atmosfery.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- Doskonali sprawność umysłową oraz wzbogaca swoje słownictwo,
- Współdziała w grupie,
- Poprawnie wykonuje polecenia nauczyciela,
- Rozwija umiejętności wspólnej zabawy,
- Kształci umiejętności plastyczne,
- Potrafi podać trafne rozwiązania zagadek.
Metody pracy:
- Metody zadaniowa, twórcza,
- Metoda praktycznego działania.
Formy pracy:
- Grupowa,
- Indywidualna.
Przebieg imprezy:
1. Powitanie zaproszonych gości oraz przedstawienie celu spotkania,
2. Zaproszenie na środek i przedstawienie dzieci wytypowanych do pasowania na świetliczanina,
3. Rozpoczęcie części artystycznej – konkurencje:
o Próba mądrości – zagadki szkolne. Każde dziecko po odgadnięciu zagadki nie mówi odpowiedzi ale wskazuje leżący przedmiot na ławce odpowiadający rozwiązaniu zagadki np. piszesz nim, lecz ani razu nie moczysz go w kałamarzu (długopis), W piórniku cichutko siedzi, nie ma ręki ani nóżki, ołówkowe ściera dróżki (gumka), Mieszka w drewnianym płaszczyku, stawia kresek bez liku(ołówek), Kolorowe tanecznice tańczą po papierze, ostre główki mają, jak się nazywają (kredki), W jednym pudełku mieszka ich wiele, a do tych krążków śpieszy pędzelek (farby), Wisi w klasie na ścianie, piszesz na niej zadanie (tablica), Po tablicy biega, robi białe znaki, zna ją każdy uczeń, czy wiesz, kto to taki (kreda), Mają dwoje uszu, lecz nie słyszą wcale, za to papier potrafią ciąć wspaniale(nożyczki)...
o Próba uśmiechu – wypicie soku z cytryny,
o Próba prawdy i fałszu, zadanie polega na tym, że dzieci po przeczytaniu przez nauczyciela zdania mówią czy to prawda czy nie, np.: Do świetlicy przychodzimy po sączonych lekcjach, szanujemy zabawki, zawsze słuchamy poleceń nauczyciela w świetlicy, W świetlicy niszczymy zabawki, Informujemy panie o wyjściu z sali świetlicy, Czy rzucamy śmieci na podłogę, W świetlicy grzecznie się bawimy, Czy dokuczamy kolegom, Czy w świetlicy krzyczymy
o Próba zręczności – naśladowanie ruchem ciała czytanego wiersza: na jeden i dwa klaśnij, na trzy skocz, na cztery machnij nogą, na pięć i sześć biodro w bok na siedem podskocz w górę, na osiem mrugnij okiem, na dziewięć maszeruj a na dziesięć od początku policz do dziesięciu.
o Próba zdolności manualnych – śmieszny rysunek, karykatura pani ze świetlicy
o Próba do celu – tor przeszkód, omijanie przedmiotów. Na końcu toru stoi Pani dyrektor i pasuje dzieci na świetliczanina.
4. Ślubowanie i pasowanie na świetliczanina. Ślubujemy być dobrymi uczniami-ślubujemy, ślubujemy być dobrymi przyjaciółmi zwierząt i roślin- ślubujemy, ślubujemy szanować wszystkich, którzy pracują w szkole – ślubujemy, Pamiętamy o magicznych słowach „przepraszam, dziękuję, dzień dobry, proszę”.
5. Zakończenie imprezy pasowania – podziękowanie wychowankom za właściwą postawę podczas zabaw i gościom za przybycie.
Organizator:
Monika Walento-Krasińska