SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KL.II
KRĄG TEMATYCZNY – Jesień w świecie zwierząt.
TEMAT DNIA – Obserwujemy ptaki.
RODZAJ AKTYWNOŚCI: edukacja polonistyczna, przyrodnicza
CELE OGÓLNE:
- zdobywanie wiedzy o wybranych gatunkach ptaków
- kształcenie umiejętności rozróżniania niektórych gatunków ptaków
- wzbudzanie zainteresowań ptakami
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń :
- rozpoznaje i nazywa ptaki
- czyta tekst ze zrozumieniem i udziela poprawnych odpowiedzi na pytania
- wyjaśnia przyczynę odlotu ptaków
- wymienia ptaki odlatujące i pozostające na zimę
- poprawnie zapisuje nazwy ptaków
- rozpoznaje odgłosy ptaków
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
METODY PRACY: podające: pokaz, objaśnianie
poszukujące: zagadka, rozmowa, wypowiedzi dzieci, obserwacja
słuchowa, praca z tekstem
FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartoniki z literkami, ilustracje ptaków, plansze z ptakami, podręcznik, nagranie odgłosów ptaków, atlasy ptaków, karty pracy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Przywitanie uczniów.
1. Zapoznanie z tematem zajęć i ich organizacją
* Uczniowie układają hasło: ,,Obserwujemy ptaki” z ponumerowanych kartoników
2. Uświadomienie wielkiej roli ptaków w przyrodzie i gospodarce człowieka.
II. Poznajemy ptaki.
1. Czytanie tekstu pt. ,,Poznajemy ptaki”.
2. Pokazanie przykładowych atlasów z ptakami.
- Czy znacie jakieś inne atlasy? Co one zawierają?
3. Odgadywanie nazw ptaków na podstawie zagadek. Dopasowanie ilustracji do konkretnego
ptaka.
Małe, szare ptaszki,
wiecie dobrze sami,
przez okrągły roczek
pozostają z nami. (wróble)
Gdy powiesisz za oknem kawałek słoniny,
to one przylecą zaraz w odwiedziny. ( sikorki)
Gadatliwa, bystrooka,
lubi błyskotki, bo to jest... ( sroka)
Pod dachem ma gniazdo z gliny, na niebie kręci kółka.
Jej przysmak to są muchy,
cóż to za zwierzę .................... (jaskółka)
Ptaszku z zimnej krainy-
jedz korale jarzębiny,
krasne jak twoja kamizelka!
Zimą nas rozweselaj!
Ile przeleciałeś mil?
Wiemy, jesteś ...! (gil)
4. Gromadzenie informacji o ptakach. Przeczytanie krótkich informacji z atlasu ptaków.
- poznawanie charakterystycznych cech budowy ptaków, różnic w wyglądzie, wielkości, rodzajów pożywienia, miejscu zamieszkania.
5. Rozmowa na temat przygotowania ptaków do zimy.
- Dlaczego niektóre ptaki nie można zobaczyć jesienią?
- Dlaczego ptaki odlatują do ciepłych krajów?
- Które ptaki zostają z nami na zimę, a które odlatują? ( ilustracje ptaków)
- Jakie ptaki przylatują do nas na zimę?
6. Wykonanie karty pracy
* Uczniowie uzupełniają tabelkę podanymi nazwami ptaków:
wróbel, bocian, jaskółka, gil, sroka, jemiołuszka, kraska, skowronek, dzięcioł
II. Przerwa śródlekcyjna
1. Słuchanie i rozpoznawanie odgłosów ptaków.
III. Łączenie nazw ptaków z ich portretami, odszukanie gniazd ptaków- karta pracy.
IV. Podsumowanie zajęć, ocena aktywności uczniów na zajęciach.