POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA – scenariusz imprezy z udziałem wszystkich grup przedszkolnych
Data: 25.11.2011
Cel główny:
· poznanie historii powstania pluszowego misia;
· poszerzenie wiadomości przyrodniczych dotyczących żywych kuzynów pluszowych misiów;
· rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych, smakowych i dotykowych;
· integrowanie społeczności przedszkolnej w miłej i radosnej atmosferze;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
· zna historię powstania pluszowego misia;
· wykonuje proponowane działania;
· uważnie słucha;
· śpiewa wybrane piosenki;
· nabywa umiejętności zabawy i pracy w zespole;
· uczestniczy w paradzie misiów;
· aktywnie uczestniczy i czerpie radość ze wspólnej zabawy.
Środki dydaktyczne: tropy (ślady) misia rozłożone rano po przedszkolu, odtwarzacz CD, płyty z wybranymi piosenkami, miód do degustacji,
zagniecione ciasto do pieczenia pierniczków, foremki, materiały plastyczne do wykonania portretów misiów, torty urodzinowe, strój misia dla nauczyciela, mapa świata i reprezentanci rodziny misiów występujących w przyrodzie, pluszaki dla każdego dziecka (przyniesione z domów rodzinnych).
Metody pracy: uczenie się przez przyswajanie (asymilacja wiedzy), uczenie się przez odkrywanie (samodzielne dochodzenie do wiedzy), uczenie się przez przeżywanie (waloryzujące), uczenie się przez działanie (praktyczne).
Formy pracy: grupowe, indywidualne.
Przebieg zajęcia:
1. Schodzenie się dzieci do sali rekreacyjnej, w tle piosenka „O kochaniu misia”.
2. Nauczycielka uroczyście wita zabrane dzieci słowami:
Witam wszystkich! Czy wiecie, jaki mamy dziś dzień? (odpowiedzi dzieci). Kto, ma dzisiaj swoje święto?..... Tak dzisiaj obchodzimy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Bardzo mi miło, że mogę was gościć w Królestwie Pluszowych Misiów. Z tej właśnie okazji poprosiłam was, aby każdy przyniósł do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. podnieście do góry swoje przytulanki i pomachajcie nimi... Może się okazać, że niektóre z misiów się już znają np. z półek sklepowych, fabryk czy wizyt w przedszkolu. Niech wasze misie zobaczą się i powitają,... a teraz powiedzcie na uszko swoim misiom, jak bardzo je kochacie/lubicie... przytulcie je mooocno, świątecznie i urodzinowo.
3. Parada misiów – prezentacja maskotek przyniesionych przez dzieci z poszczególnych grup do muzyki. Każda prezentacja kończy się ukłonem występujących i oklaskami widzów.
4. A teraz posłuchajcie historii pluszowego misia, bo właśnie z okazji jego 109 urodzin się tutaj zgromadziliśmy....
"Historia pluszowego misia zaczyna się 1902 roku, kiedy prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki był Theodore Roosvelt. Był on dobrym, mądrym i dzielnym człowiekiem. Jego wielką pasją były polowania na niedźwiedzie. Pewnego raz, w czasie takiego polowania, sprzeciwił się zabiciu małego niedźwiadka, stanął w jego obronie. Po tym zdarzeniu w waszyngtońskiej gazecie pojawił się rysunek, na którym prezydent nie chce skrzywdzić małego niedźwiedzia. Zobaczył go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami, który wpadł na pomysł uszycia kilu zabawek misia i sprawdzenia, jak będą się sprzedawały. Producent zwrócił się do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia „Teddy” i tak się je nazywa w Stanach do tej pory. Pomysł ten okazał się wielkim sukcesem i od przeszło 100 lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pomagają, pocieszają, rozweselają, łagodzą lęki.... Właśnie dzisiaj przypadają 109 urodziny pierwszego pluszowego misia!!!"
5. Nauczycielka kontynuuje opowieść:
Na dzisiejszy dzień zaprosiliśmy do naszego przedszkola misia polarnego. Rano widziałam go, jak spacerował niedaleko stąd... Niektórzy z was na pewno widzieli jego tropy pozostawione w przedszkolu, chyba nie mógł się już doczekać spotkania z nami... Spróbujmy zawołać go razem, może usłyszy i przyjdzie do nas: „Misiu, misiu przyjdź!!!”.... Miś wchodzi i wita się z dziećmi, a następnie zaprasza je do wspólnej zabawy.
6. ”Misiowe figle” – zabawa ruchowo – naśladowcza z podkładem muzycznym.
Dzieci naśladuje sposób poruszania się misia - gościa;
- skaczą obunóż;
- obracają się:
- stoją raz na prawej nodze, raz na lewej nodze;
- pływają;
- łowią rybę;
- kopią śnieżną jaskinię;
- ryczą itp.
Następnie miś zaprasza przedszkolaki do rozejścia się do sal, gdzie czekają na nich niespodzianki.
7. Dzieci rozchodzą się do sal i wykonują proponowane działania w każdej z grup:
I GRUPA – kulinarne co nieco - pieczenie pierniczków w kształcie misiów;
II GRUPA – działania plastyczne – portret misia;
III GRUPA – turystyczne palcem po mapie – poznajemy żywych kuzynów pluszowego misia;
IV GRUPA – quiz wiedzy o misiach.
8. Po wykonanych zadaniach dzieci ponownie gromadzą się na dużej sali, gdzie czekają na nie przygotowane urodzinowe torty. Miś polarny dziękuje wszystkim za zaangażowanie w wykonywane działania. Dzieci odśpiewują przybyłemu gościowi i zebranym misiom „STO LAT!!!”. Wszyscy żegnają niedźwiedzia polarnego, a następnie degustują urodzinowy tort w swojej sali.