Numer: 13990
Przesłano:

Andrzejkowe wróżby i czary - scenariusz zajęć w klasie przysposabiającej do pracy

Temat: Andrzejkowe wróżby i czary.

Uczestnicy:uczniowie upośledzeni umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym

Cele:
uczeń
- zna andrzejkowe tradycje
- rozpoznaje przysłowia związane z dniem św.Andrzeja
- uczestniczy w andrzejkowych wróżbach
- dzieli zdania na wyrazy
- dodaje w zakresie 20
- uważnie słucha i wypełnia polecenia
- współdziała i współpracuje w zespole

Cele rewalidacyjne:
uczeń
- doskonali koordynację wzrokowo- ruchową i motorykę ciała
- rozwija twórcze myślenie i wyobrażnię
Metody:
- słowne;praktyczne;aktywne(barometr);ekspresja ruchowa
Formy:
- zbiorowa jednolita, zróżnicowana;zespołowa
Środki dydaktyczne:
- etykiety z przysowiami,kartony, gazety,kosz, rekwizyty symbolizujące zawody,serca z kolorowych kartonów,miska z wodą,wosk,klucz,słomki,woda z mydłem, losy z cyframi,woreczek,liczydła,koraliki, igły, przybory szkolne zgromadzone w klasie

Tok zajęć

1.Zajęcia wstępne
-powitanie-zabawa integracyjna"Nasza klasa"
Uczestnicy stają w kręgu, prowadzący rozpoczyna zdanie"Nasza klasa to...".Uczestnicy dokańczają go, przedstawiając się .Osoba,której imię padło kłania się.
2.Pogadanka na temat tradycji dnia św. Andrzeja.
3.Poznawanie przysłów związanych z andrzejkami
-uczniowie losowo wybierają etykiety z różnymi przysłowiami.Czytają je samodzielnie lub z pomoca nauczyciela.Oceniają czy dane przysłowie jest związane z dniem św. Andrzeja.Właściwe przysłowia eksponujemy na tablicy i wyjaśniamy ich znaczenie.Uczniowie wymawiają je w różnych intonacjach, próbują dzielić zdania na wyrazy.
"W dzień świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja"
"Dzień Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego"
4.Wróżba z butami
-uczniowie zdejmują prawe buciki i ustawiają je jeden przed drugim. Osoba, której but pierwszy znajdzie się za progiemz pewnością będzie się najlepiej uczyła.
5.Wróżba "Kim będę w przyszłości"
- w koszyku unmieszczono rekwizyty charakterystyczne dla różnych zawodów.Uczniowie losowo wybierają jeden przedmiot. Wspólnie ustalamy przyszłą profesją uczestników.
6.Przerwa śródlekcyjna- zabawa ruchowa "Spacer wróżek"
7.Wróżba "Imiona"
-przygotowujemy czerwone sercez kartonu z imionami dziewcząt i różowe z imionami chłopców.Uczennice podchodzą do odwrotnej strony serca, nakłuwają go igła i odczytują wylosowane imię. Chłopiec ten będzie ich sympatią w przyszłości.To samo wykonują uczniowie z drugim sercem.
8.Zaczarowane cyferki
-umieszcamy losy z cyframi 1-9 w woreczku.Uczniowie losują po dwa losy, wykonują dodawaniesamodzielnie lub z pomocą liczydeł. Wyniki dodawania oznaczają wykonanie polecenia typu
3- wykonaj 3 przysiady
4- wskaż w klasie 4 okrągłe przedmioty
5- nawlecz 5 korali na sznurek itp.
9.Wróżba "Lanie wosku"
-wypowiadamy zaklęcie:
"Czary- mary wosku lanie
co ma się stać niech się stanie"
Uczniowie leją roztopiony wosk przez dziurkę od klucza do wody. Wspólnie na forum klasy ustalamy znaczenie powstałych figur.
10.Wróżby z baniek mydlanych. Uczniowie dmuchają słomkami bańki,które wspólnie oceniamy.
-Kto wydmucha najwiekszą bańkę,ten w tym roku dużo urośnie
-Kto wydmucha kilka baniek naraz,ten będzie miał dużo kolegów
-Komu bańka pęknie,ten będzie wyglądał pięknie
11.Zakończenie zajęć
-ewaluacja w formie barometru, uczniowie zaznaczają na skali swoją ocenę zajęć
- podziękowanie uczestnikom za udział we wróżbach i zabawach
- pożegnanie w przyjażni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.