SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: „Tydzień i jego orkiestra”
DATA: 07. 11. 2011
PROWADZĄCY: Sylwia Grabowska
CELE:
GŁÓWNY: zapoznanie z dniami tygodnia oraz instrumentami muzycznymi na podstawie wiersza pt. „Tydzień” J. Brzechwy
OPERACYJNE:
dzieci:
- potrafią wymienić dni tygodnia - odpowiadają na pytania dotyczące wiersza
- dopasowują ilustracje według określonego kodu
- znają instrumenty muzyczne
- rozpoznają dźwięki charakterystyczne dla określonego instrumentu
- powtarzają rytm muzyczny
- rysują świecą i malują farbami
METODY: czynna, słowna, oglądowa
FORMA: praca z całą grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje, pudełka wypełnione ryżem, kamyczkami, łupinki po orzechach włoskich, klocki drewniane, instrumenty muzyczne, karta pracy, świeca, farby, usb
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Pogadanka
Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego wiersza „Tydzień” (załącznik nr 1)
- Ile dzieci miał tydzień?
- Kogo poszukiwał poniedziałek w worku?
- Który z siedmiu dni sitem czerpał wodę?
- Jaki mamy dzisiaj dzień?
- W jakim dniu dzieci mają w przedszkolu gimnastykę korekcyjną?
2. Kod
Na tablicy znajdują się ilustracje przedstawiające siedem dni tygodnia. Każdy z siedmiu dni ma naklejoną etykietkę z określonym znakiem, dodatkowo nauczyciel rozkłada ilustracje z instrumentami muzycznymi. Każdy instrument również posiada emblemat ze znakiem. Zadanie dzieci polega na dopasowaniu właściwego kodu do instrumentu, połączeniu dnia tygodnia z określonym instrumentem.
3 Zabawa muzyczna pt. „Znam ten dźwięk”
Dzieci otrzymują kartoniki z instrumentami muzycznymi. Zabawa polega na umieszczeniu na pulpicie dyrygenckim właściwego znaczka, odpowiedniego dla dźwięku dla danego instrumentu słuchanego z nagrania muzycznego.
4. Zabawa muzyczno – ruchowa pt. „Koncert muzyczny”
Dzieci zostają podzielone na siedem grup, każdej grupie przyporządkowany został jeden dzień tygodnia, otrzymują również instrumenty z kącika muzycznego oraz zrobione samodzielnie. Dzieci powtarzają rytm z wykorzystaniem nagrania melodii pt. „ Marsz Radeckego”, należy zwrócić uwagę na polecenia dyrygenta (nauczyciela), który wyznacza określone grupy do zagrania.
5. Zajęcia plastyczne pt. „Mój instrument ”
Każde dziecko dostaje sylwetę określonego instrumentu, koloruje ją najpierw świeczką, a potem maluje farbami plakatowym. Po skończonej pracy dzieci siadają w kole i prezentują swoje prace.
Załącznik nr 1
„Tydzień” J. Brzechwa
Tydzień dzieci miał siedmioro:
"Niech się tutaj wszystkie zbiorą!"
Ale przecież nie tak łatwo
Radzić sobie z liczną dziatwą:
Poniedziałek już od wtorku
Poszukuje kota w worku,
Wtorek środę wziął pod brodę:
"Chodźmy sitkiem czerpać wodę."
Czwartek w górze igłą grzebie
I zaszywa dziury w niebie.
Chcieli pracę skończyć w piątek,
A to ledwie był początek.
Zamyśliła się sobota:
"Toż dopiero jest robota!"
Poszli razem do niedzieli,
Tam porządnie odpoczęli.
Tydzień drapie się w przedziałek:
"No a gdzie jest poniedziałek?"
Poniedziałek już od wtorku
Poszukuje kota w worku -
I tak dalej...