Scenariusz zajęcia nt „ Moja mama, mój tato – zabawy słowne, muzyczne i plastyczne” w grupie dzieci 6 letnich
Prowadząca: Katarzyna Bębenek
Temat: Moja mama, mój tata -zabawy słowne, muzyczne i plastyczne.
Cele ogólne:
• Analiza słuchowa zdań
• Rozpoznawanie dźwięków z najbliższego otoczenia
• Rozwijanie sprawności grafomotorycznej rąk
• Rozwijanie koordynacji wzrokowo ruchowej
• Budzenie radości z możliwości wykonania prezentu dla mamy
Dziecko potrafi :
• wyodrębnić wyrazy w zdaniu,
• podzielić wyrazy na sylaby,
• wyodrębnić głoski na początku i na końcu wyrazu,
• rozpoznać dźwięki z najbliższego otoczenia,
• połączyć ze sobą kropki tworząc kontur kwiatków, pokolorować kwiatki jednocześnie nie wyjeżdżając za linie.
Rodzaje aktywności: słowna, ruchowa, muzyczna, plastyczna
Forma pracy: praca z całą grupą, praca indywidualna
Środki wspomagające działania :płyta Cd ( piosenka „ Mama w kuchni”, piłka, nagrane dźwięki odgłosów czynności domowych, obrazki „ mama, tata, korale, krawat”, i podpisy do nich, koperty z obrazkami, dwa pudełka, telefon, bransoletka, pasek, wazon, lusterko, karty pracy
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie wszystkich dzieci rymowanką
ence pence
na dzień dobry
podajmy sobie ręce
2. Śpiew i zabawa ruchowa do piosenki „ Mama w kuchni”
Dzieci maszerują po kole śpiewając piosenkę podczas zwrotki. Podczas refrenu zatrzymują się i klaszczą rytmicznie w dłonie.
3. Krótka rozmowa nt „ Jaka jest moja mama?”
Wypowiadanie przez dzieci jednego zdania opisującego mamę. (Zdanie wypowiada to dziecko które trzyma w dłoni piłkę.) Przeliczanie ilości wyrazów w wypowiedzianym zdaniu.
4. Podpisanie obrazków „ mama, tata”.
Wyszukanie pośród kilku wyrazów odpowiednich podpisów.
5. Zagadki „ Co słychać w domu”
Wysłuchanie dźwięków czynności najczęściej wykonywanych przez mamę i tatę ( wiercenie wiertarką, przybijanie gwoździa, śmiech mężczyzny, płacz dziecka, praca w kuchni)
6. Zabawa „ Które przedmioty należą do mamy, które do taty”
Zadaniem dzieci jest:
• wybrać obrazek, który bardziej pasuje do taty niż do mamy,
• wyodrębnić sylaby w tym wyrazie,
• wyodrębnić głoskę w nagłosie i wygłosie wyrazu,
• znaleźć podpis do tego obrazka.
7. Zabawa ruchowa „ Podskocz jeśli usłyszysz głoskę”
Dzieci jeśli usłyszą wyraz podany przez nauczycielkę który rozpoczyna się na wybraną przez nią głoskę podskakują. Jeśli nie słyszą takiego wyrazu stoją nieruchomo.
8. Zabawa „ Posegreguj prezenty”
Na dywanie znajdują się dwa pudełka (prezenty). Zadaniem dzieci jest posegregowanie przedmiotów (w prezencie dla mamy mają znaleźć się tylko te przedmioty których nazwy kończą się głoską a, dla taty głoską n.
9. Zabawa „ Na jaką głoskę”
Każde dziecko otrzymuje kopertę z obrazkiem. Kolejno dzieci mają za zadanie podać nazwę przedmiotu i wyodrębnić głoski na początku i na końcu wyrazu.
10. Ćwiczenie grafomotoryczne „ Połącz kropki”
Dzieci mają za zadanie połączyć kropki i pokolorować kwiaty dla mamy. Następnie wyszukują swoje imię i przyklejają na kartce.
11. Podziękowanie za zajęcia i powieszenie obrazków dla mam na wystawie.