SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Dlaczego hodujemy różne zwierzęta?
Treści: Rozmowa na temat hodowli zwierząt przez człowieka i płynących z niej korzyści dla każdego z nas. Rozróżnianie ptaków i ssaków hodowanych w gospodarstwie wiejskim. Rozpoznawanie i wyszukiwanie rzeczowników, czasowników i przymiotników w zdaniach, zadaniach, kartach pracy – powtórzenie i utrwalenie wiadomości i umiejętności – klasowy konkurs wiedzy.
Cele
Uczeń: - zna wybrane zwierzęta hodowlane i wskazuje korzyści płynące z ich hodowli,
- rozpoznaje wybrane ptaki i ssaki hodowane w gospodarstwie rolnym,
- rozpoznaje rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki,
- uzupełnia tekst z lukami,
- stara się brać aktywny udział w konkursie klasowym,
- współpracuje z grupą, dopinguje kolegów,
- wykorzystuje swoją wiedzę, umiejętności, doświadczenie w różnych sytuacjach zadaniowych.
Metody pracy: rozmowa, pogadanka, ćwiczeniowa, praktycznego działania,
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: ilustracje różnych zwierząt, kartoniki z wyrazami, karty ze zdaniami, karty pracy, kostka gramatyczna, kontury postaci zwierząt hodowlanych
Przebieg zajęć
1. Wspólne rozwiązanie rebusu/ krzyżówki.
2. Rozmowa na temat zwierząt hodowanych przez człowieka w gospodarstwie rolnym i korzyści płynących z ich hodowli. Próba dokonania podziału zbioru zwierząt na podzbiory: ptaki i ssaki.
3. Praca w grupach – konkurs klasowy:
- zapoznanie z zasadami konkursu,
Przykładowe zadania:
- wpisywanie na czas w konturze zwierzęcia przymiotników opisujących go,
- porządkowanie kartoników z wyrazami wg części mowy,
- losowanie kartoników z wyrazami – określanie części mowy,
- dokonanie analizy zdania – określenie w zdaniu rzeczowników, czasowników, przymiotników,
- dopasowanie produktu pochodzenia zwierzęcego lub jego ilustracji do nazwy zwierzęcia, od którego pochodzi,
- dopisywanie w pionie wyrazów danej części mowy do zapisanego wyrazu – klucza,
- gra dydaktyczna z kostką gramatyczną – podawanie określonej liczby wyrazów danej części mowy,
- ułożenie wstęgi gramatycznej poprzez wpisywanie w jak najszybszym czasie na naklejanych paskach papieru jak największej liczby wyrazów danej części mowy,
- uzupełnianie tekstu z lukami, z wykorzystaniem podanych wyrazów,
Podsumowanie pracy w grupach – ogłoszenie wyników.
4. Zabawa ruchowa na dywanie.
5. Samodzielne uzupełnianie karty pracy – rozpoznawanie rzeczowników, czasowników, przymiotników.
6. Ocena własnej pracy przez uczniów. Uzupełnianie kart samooceny.
7. Podsumowanie zajęć.