Scenariusz zajęć w Bibliotece Dziecięcej we Lwówku Śl. - szkolnictwo specjalne
1.Temat: Przez książkę do wiedzy-bliższe poznanie życia zwierząt gospodarstwa domowego.
2. Cele:
- rozwijanie zainteresowań środowiskiem wiejskim(hodowlą i
życiem zwierząt).
-pobudzanie do aktywnego czytelnictwa i korzystania z biblioteki
- pogłębianie wiedzy środowiskowej
-dostrzeganie korzyści z posiadania zwierząt przez ludzi
-rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi
3.Metody: słowna, czynna
4.Formy: indywidualne, grupowe
5.Środki dydaktyczne :książki, obrazki ze zwierzętami, kartoniki z sylabami, nazwy zwierząt, tabela segregująca zwierzęta wg wyglądu.
6.Czas trwania zajęć: ok. 45min.
7.Przebieg zajęć:
a)przyjazd uczniów wraz z nauczycielem(-ami) busem do biblioteki, krótka informacja o funkcjonowaniu biblioteki dziecięcej i jej przeznaczeniu.
b)obejrzenie wybranych książek wskazanych przez panie z biblioteki(nawiązanie do znanych książek czytanych na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych)
c) przeczytanie treści wspólnie wybranej książki i omówienie jej treści
d)zagadki obrazkowe(rozpoznawanie przykrytych częściowo obrazków zwierząt)
e)praca w grupach- rozsypanki sylabowe z nazwami zwierząt.
f)segregowanie zwierząt gospodarstwa domowego wg wyglądu: upierzenia, sierści, wełny.
g)wykonanie rysunku, odrysowanie szablonu lub wybranie kolorowanki z ulubionym zwierzęciem(technika dowolna)
h)podsumowanie i ocena przebiegu spotkania w bibliotece.
7.Zakończenie:
-podziękowanie paniom z biblioteki za umożliwienie pobytu w bibliotece i zdobycie nowych doświadczeń.
-powrót uczniów do szkoły busem.
przygotowała: Danuta Krzymowska
nauczyciel zajęć
korekcyjno-kompensacyjnych w SOSW