Scenariusz zajęcia otwartego w grupie łaczonej ( 3,4,5,6 latki)
Grupa: łączona
Temat zajęcia : U krasnala Hałabały. Zwyczaje zwierząt jesienią
Podstawa programowa: 7.2, 8.1, 9.2, 10.1, 12.3, 14.5,
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Zna opowiadanie Lucyny Krzemienieckiej „O, gościach, co nie przyszli na ucztę.
-Wymienia nazwy ptaków, które odlatują do ciepłych krajów
- Zna nazwy zwierząt, które zasypiają na zimę
- Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem
- Śpiewa piosenki: „Liście”, „ Kasztanki”
- Układa z kolcków- figur geometrycznych postać krasnala Hałabały
- Wykonuje pracę techniczną z papieru i piór ( wilga)
- Jest aktywne w czasie zajęć , chętnie bierze udział w zabawach
Metody:
pokaz, rozmowa kierowana, elementy pedagogiki zabawy, działania praktyczne,
Formy pracy :
zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
Obrazy do opowiadania o Hałabale, obrazki ptaków odlatujących do ciepłych krajów, obrazki ptaków i zwierząt do zabawy ruchowej- „Poznaj mój zwyczaj”, rekwizyty do zabawy dramowej, nagranie piosenek” Liście” i „ Kasztanki”, szal Pani Jesieni, papierowe klocki-figury geometryczne, szablony ptaków, piórka, żetony- liście do aktywizowania, nagrody za aktywność
Przebieg zajęcia :
1. Powitanie przez dzieci przybyłych na zajęcia rodziców, wyjaśnienie zbierania żetoników ( za co, podanie celu zbierania żetoników- liści)
2. Odpowiadanie przez dzieci na pytania – Jaką mamy porę roku? Po czym można poznać, że jest jesień?”
3. Uświadomienie tematu zajęć – „ Posłuchajcie jaką przygodę jesienią miał krasnal Hałabała”
4. Słuchanie opowiadania Lucyny Krzemienieckiej „ O gościach, co nie przyszli na ucztę” popartego historyjką obrazkową. Rozmowa na temat opowiadania, ustalenie kolejności zdarzeń. Nazywanie ptaków, które odleciały do ciepłych krajów, oglądanie ich na obrazkach, zwrócenie uwagi na wygląd.
5. Zabawa ruchowa „ Czy znasz moje zwyczaje?”
Dzieci otrzymują obrazki ptaków, wiewiórek, niedźwiedzi i jeży. Przy dźwiękach tamburyna spacerują po lesie ( sposób poruszania się zgodny z obrazkiem zwierzęcia), gdy tamburyn cichnie dzieci ustawiają się w miejscu właściwym dla danego zwierzątka : ptaki – pod obrazkiem przedstawiającym ciepłe kraje, niedźwiedzie i jeże pod obrazkiem łózka, wiewiórki pod obrazkiem z zapasami na zimę. Następuje zmiana obrazków- ról dzieci.
6. Próby inscenizacji fragmentów opowiadania z użyciem rekwizytów ( scena pierwsza- rozmowa Hałabały z ptakami, scena druga – rozmowa Hałabały z jesienią )
7. Zabawa ruchowa do śpiewanej piosenki „ Liście”
8. Zabawa Szal Pani Jesieni
Pani Jesień zamienia dzieci berłem w:
– Wiewiórki, które zbierają zapasy w lesie na sygnał wchodzą pod szal trzymany przez Panią Jesień,
– listki, które leciutko przefruwają pod falującym szalem,
– kasztanki – Pani Jesień pyta, jak mogą przejść pod szalem kasztanki (turlanie się) –dzieci wokół szala śpiewają pani jesieni piosenkę „ Kasztanki”
– wiatr – dzieci wchodzą pod szal i dmuchają od spodu materiał,
Pani Jesień kładzie szal na podłodze i formuje ścieżkę liści, prosi, aby dzieci:
– przechodziły po nim cichutko,
– przechodziły po nim głośno,
– przechodziły po nim lekko,
– przechodziły po nim ciężko.
-Dzieci wspólnie z Panią Jesienią trzymają szal – naśladują wiatr – falują materiałem, podnoszą go do góry i opuszczają. Zabawy „wiatr mocno wieje – huragan” i „wiatr się uspokoił – przestał wiać”.
9. Wspólnie z rodzicami wykonanie prac plastyczno- technicznych.
Dzieci 3,4 letnie układają i przyklejają na kartkę krasnala Hałabałę z klocków- figur geometrycznych
Dzieci 5,6 letnie wykonują wilgę z papieru i piórek
10.Wystawa prac, ocena ilości zebranych listków, wręczenie nagród aktywnym przedszkolakom ( nauczyciel dokłada starań, żeby każde dziecko dostało nagrodę)