Scenariusz zajęcia z rodzicami przeprowadzony w grupie dzieci czteroletnich
„Z WODĄ JEST WESOŁO”
Opracowała: Magdalena Piskorska
Cele:
• poznanie podstawowych wiadomości o wodzie
• zapoznanie dzieci z właściwościami wody
• uświadomienie dzieciom roli, jaką pełni woda w przyrodzie
• kształtowanie analizatora słuchowego
• przeprowadzenie doświadczeń z wodą z pomocą rodziców
• rozwijanie ruchowej ekspresji twórczej
• uświadomienie znaczenia picia wody dla organizmu człowieka
• zachęcanie dzieci do spożywania wody poprzez zwrócenie uwagi na korzystny wpływ wody na samopoczucie
Metody:
• Słowna: opowiadanie, instrukcja, pogadanka
• Czynna: zadania do wykonania, eksperyment
• Percepcyjna: pokaz
Formy:
• indywidualna,
• grupowa
Środki dydaktyczne:
Tablice demonstracyjne „Obieg wody w przyrodzie”, „Jak wykorzystywana jest woda?”, płyta CD z nagraniem odgłosów wody, butelki z wodą niegazowaną do picia, kostki lodu, czajnik elektryczny, lustro, miska z wodą, kamyk, korek, wata, papier, piórka, kasztan, plastelina, gąbka, cukier, piasek, dwa słoiki, łyżki do mieszania,
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa relaksacyjna „Bieg wody”- dzieci siedząc w kręgu podają sobie szklankę wypełnioną wodą, tak, by nic się nie wylało.
2. Rozwiązanie zagadki:
„Służy do picia oraz do mycia, bez niej na ziemi nie byłoby życia”
3. Zagadki słuchowe – dzieci wysłuchują i odgadują odgłosy wody w przyrodzie.
4. Dzieci otrzymują wodę niegazowaną w kubeczkach do picia, którą smakują, wąchają Rozmowa nt. „Jaka jest woda?,
5. Do czego potrzebna jest woda?”- odkrywanie obrazków plakatu przez wybrane dzieci, przedstawienie ich treści za pomocą ruchów, gestów i mimiki twarzy.
6. „Kwiaty”- dzieci naśladują zachowaniem kwiatka, poruszają się delikatnie w rytm muzyki, na hasło „susza” dzieci pokazują co dzieje się z kwiatkiem, gdy brakuje wody. Gdy nauczyciel dotknie poszczególnego kwiatka-dziecko ten ponownie ożywa i porusza się w rytm muzyki.
7. Rozmowa nt. „Skąd pochodzi woda” – demonstracja plakatu „Obieg wody w przyrodzie”
8. „Kropelka”- dzieci siedzą w kręgu z wyciągniętymi do przodu rękoma, mają zamknięte oczy. Nauczycielka podchodzi kolejno do dzieci i puszcza na ich dłoń kropelkę wody. Kto poczuje kropnięcie otwiera oczy.
9. Zabawy z wodą – w sali przygotowane są trzy stanowiska z przyborami do eksperymentów:
• Określenie trzech stanów skupienia wody – kostki lodu, woda, para wodna – obserwacja eksperymentu i wyciąganie wniosku
• Co pływa, co tonie – dzieci samodzielnie wkładają do miski z wodą kamyk, plastelinę, watę papier, korek – obserwują i wyciągają wnioski
• Co się rozpuszcza w wodzie – do przygotowanych słoików dzieci wsypują cukier, piasek.
10. Taniec w kole z rodzicami „Pada deszczyk” – pedagogika zabawy.
11. Zakończenie zajęć: dzieci kończą zdanie Lubię wodę bo.....