X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 1388
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Elementy globalnej nauki czytania w zabawach badawczych - scenariusz zajęć otwartych w grupie 6-latków

CEL OGÓLNY: Kształtowanie postawy badawczej, zapoznanie z niektórymi właściwościami powietrza i magnesu

CELE OPERACYJNE:
-dz.doskonali umiejętności globalnego odczytywania wyrazów
-dz. poznaje właściwości powietrza za pomocą doświadczeń i obserwacji
-dz.samodzielnie wypowiada się na temat wyników prowadzonych zabaw
-dz. poznaje zasadę działania magnesu
-dz. obserwuje pływanie i tonięcie przedmiotów w wodzie
-dz. doskonali umiejętność pracy w zespole
-dz. kształci umiejętność wnioskowania i uogólniania

POMOCE:
*czapka, peleryna dla nauczyciela
Pomoce do doświadczeń z powietrzem:
*suszarka do włosów, piłeczka pingpongowa(tyle ile dzieci), przedłużacz-5 szt.
kolorowe piórka
*małe butelki po wodzie mineralnej, gąbki do mycia, słomki, małe kubki
jednorazowe (tyle ile dzieci), plastikowy basen, czajnik bezprzewodowy,
wysokie przezroczyste naczynie z tworzywa, balon
Pomoce do doświadczeń z magnesem:
*tekturowe talerze, pinezki, magnesy-dla każdego dziecka
*przedmioty które magnes przyciąga i nie przyciąga
Pomoce do doświadczeń z wodą;
*tacki na stoły, przedmioty które toną: śruba, muszla, kamień
przedmioty które nie toną: klocek drewniany, pestka śliwki, folia, szyszka
*jednorazowe kubki małe i duże- tyle ile dzieci, jajko, plasterki ziemniaka, sól
*kartonowe lizaki z podwójnymi napisami: woda- woda, powietrze-powietrze
*płyta CD do zabawy ruchowej
*płyta CD ,,Lot samolotem” z ped. zabawy


PRZEBIEG:

A. SZUKAMY POWIETRZA
1.Nauczycielki przebrane we wróżki (różdżka, czapka, peleryna) zamieniają dzieci w magików słowami piosenki: Abra kadabra…

Czary mary czary mary szu
Czary mary czary mary szu
Abra kadabra uuuu
Abra kadabra uuuu
I magikiem będziesz tu
Abra kadabra uuuu
Abra kadabra uuuu
I magikiem będziesz tu


WSZYSTKIE NAPISY SĄ UMIESZCZONE NA JEDNEJ TABLICY. OBOK ZNAJDUJE SIĘ KRZYŻÓWKA

DOŚWIADCZENIA INDYWIDUALNE

2.,,Tańcząca piłeczka”-
Dziecko włącza suszarkę i strumień powietrza wyrzuca piłeczkę do góry.
Gdy suszarkę wyłączymy, piłeczka spadnie na podłogę. Dlaczego?
Wniosek: piłeczka podrzucana jest przez powietrze z suszarki.
Napisy: 1piłka, 8suszarka (umieszczone są na tablicy).
Po zakończeniu doświadczenia dz. odczytują je i mocują na krzyżówce.
Pomoce: suszarka, piłeczka pingpongowa-razy ilość dzieci,
przedłużacz-5 szt.

3,,Kolorowe piórka”-
Dziecko włącza suszarkę na której układa piórko. Strumień powietrza unosi
piórko do góry. Gdy wyłączymy suszarkę piórko upadnie. Dlaczego?
Wniosek: piórko utrzymuje się w górze przez powietrze z suszarki
Napisy: 7piórko (umieszczone są na tablicy).
Dzieci odczytują je i mocują na krzyżówce.
Pomoce: piórka kolorowe, suszarka- razy ilość dzieci, przedłużacz-5 szt.

B. GDZIE JEST WODA?
1,,Zaczarowane butelki”-
- Każde dz. dostaje butelkę. Wspólnie szukają odpowiedzi na pytanie:,, Co jest
w butelce? . Zagląda do niej, dmucha do niej, odwraca do góry dnem. Wydaje
opinie o jej zawartości
- Nauczycielka zanurza swoją butelkę w basenie, przyciska do dna i puszcza.
Dzieci robią to samo. Dlaczego butelka wypłynęła na powierzchnię wody?
Dz. dyskutują, nauczycielka słucha, nie komentuje, nie wydaje opinii.
- Nauczycielka z dziećmi kolejny raz zanurza butelkę do wody, przytrzymując
ją. Z otworów butelki wydostają się bąbelki. Co to jest ?
Napisy umieszczone są na tablicy. Dzieci odczytują je i mocują na maszcie
wielkiej żaglówki
Wniosek: wydostające się z butelki bąbelki to powietrze
Napisy: 6butelka, 3woda.
Pomoce: plastikowy basen, małe butelki po wodzie mineralnej-tyle
ile dzieci

2,,Kolorowe gąbki”-
(Nauczycielka słucha wypowiedzi dzieci, nie komentuje ich.)
-dz. biorą gąbki do mycia, wypowiadają się nt. ich kształtu, koloru i ciężaru.
Nauczycielka nakazuje położenie gąbek na wodzie i obserwację ich zachowania. Dzieci razem z nauczycielką zanurzają swoje gąbki w wodzie ściskając je. Skąd się wzięły bąbelki- co to jest? (powietrze). Dzieci po odczytaniu mocują napisy na żaglówce
Wniosek: gąbka utrzymuje się na wodzie bo w środku ma powietrze
Napisy: 9bąbelki ( zawieszony na tablicy)
Pomoce: plastikowy basen , gąbki do mycia dla każdego dziecka,

3,,Dmuchamy w słomki”-
Dzieci biorą słomki, których jeden koniec zanurzają w wodzie a w drugi
dmuchają. Na powierzchnię wody wypływają pęcherzyki powietrza. Nauczycielka mówi: Na Ziemi występują takie przedmioty, które łatwo wziąć w rękę np. kamyk i takie, które trzeba trzymać w naczyniach, jak np. woda. Są w przyrodzie także ciała, które nie maja kształtu, są niewidoczne dla ludzkich oczu, a jednak są np. powietrze w balonie, powietrze w suszarce, powietrze w pustej butelce.
Wniosek: wydostające się na powierzchnię wody bąbelki z butelki, gąbki
czy słomki- to powietrze.
Napisy: 4słomki
Pomoce: słomki - tyle ile dzieci

4,,Bańki mydlane”- zabawa dla każdego dziecka przy puszczaniu baniek mydlanych
Wniosek: powstające podczas dmuchania bąbelki to powietrze
Napisy: 5 kubek
Pomoce: słomki, małe kubki jednorazowe – tyle ile dzieci, płyn ,,Ludwik”

5,,Gorąco, bardzo gorąco”- doświadczenie wykonuje nauczycielka, dzieci obserwują.
N. ustawia na stoliku przed dziećmi półlitrową, plastikową butelkę i wysokie
naczynie z tworzywa. Chętne dziecko nakłada balon na szyjkę butelki, nauczycielka włącza czajnik. Po zagotowaniu wody w obecności dzieci, n-ka wkłada butelkę z balonem do wysokiego naczynia, przytrzymuje ją a drugą ręką wlewa z czajnika do naczynia gorącą wodę. Po chwili balon zaczyna wypełniać się powietrzem i podnosi się.
Wniosek: ogrzane powietrze podnosi balon
Napisy: 2 balon
Pomoce: półlitrowa plastikowa butelka, wysokie przezroczyste naczynie
z tworzywa, balon, czajnik bezprzewodowy z wodą

ODCZYTANIE HASŁA Z KRZYŻÓWKI PRZEZ DZIECI - POWIETRZE

6,,Lot samolotem”- taniec integracyjny

B. CHEMIA W KUCHNI
DOŚWIADCZENIA INDYWIDUALNE

NA ŚRODKU STOJĄ DWIE ŻAGLÓWKI Z NAPISEM: TONIE, PŁYWA
DZIECI PO ODCZYTANIU MOCUJĄ NAPISY DO ODPOWIEDNIEJ
ŻAGLÓWKI
1,,Doświadczenia z jajkiem”- ( na środku sali)
Nauczycielka wykonuje doświadczenie, dzieci asystują: podają jajko, wsypują
sól… Wsypujemy tyle soli aby jajko pływało na powierzchni wody.
Wniosek: pływanie jajka zależy od tego ile soli jest w wodzie
Napisy: jajko x 2
Pomoce: jajko-2 szt., sól, szklanka z wodą-2, duża łyżka

2,,Czy ziemniak pływa? ‘’’- doświadczenia przy stolikach
Każde dziecko otrzymuje po 2 szklanki z wodą. Same przygotowują w jednej
szklance roztwór soli kuchennej. Następnie wkładają do obu szklanek po
plasterku ziemniaka.
-Co się dzieje z ziemniakiem?
-W szklance z wodą i solą ziemniak pływa, a w samej wodzie tonie
Wniosek: sól utrzymuje ziemniak na powierzchni wody
Napisy: ziemniak x 2
Pomoce: po2 duże szklanki napojówki jednorazowe dla każdego
dziecka, 24 duże łyżki, sól, ziemniak pokrojony w plastry

DZIECI WRACAJĄ NA DYWAN
3,,Co pływa, a co tonie?’’
Dzieci wrzucają do wody różne przedmioty i obserwują które toną a które nie
toną.
-Dlaczego orzech pływa a śruba spada na dno?

Wniosek: toną przedmioty ciężkie, lekkie nie toną (śruba jest ciężka a
pestka lekka) pływanie i tonięcie przedmiotów zależy od ich
ciężaru
Napisy: pestka P, klocek drewniany P, śruba T, folia P, szyszka P
muszla T, kamień T
Pomoce: przedmioty o różnym ciężarze takie jak napisy

4,,Kolorowe łódeczki” (origami)
Dzieci z kolorowego papieru robią łódeczki i umieszczają je na wodzie.
Sprawdzają, czy utoną czy nie.
Wniosek: łódki pływają i nie toną bo są lekkie
Napisy: łódka
Pomoce: kolorowe łódki wykonane techniką origami
Dzieci przyczepiają napisy na żaglówce

5,,Z octem”- doświadczenie wykonuje nauczycielka dzieci obserwują.
,Do butelki półlitrowej przezroczystej wlewamy ocet (do ½ wysokości butelki). Następnie do pustego balona wsypujemy cały proszek do pieczenia i zakładamy balon na szyjkę butelki. Powstały gaz powoli podnosi balon do góry i pompuje go.

6,,Ruchome wyrazy”- zabawa ruchowa (płyta CD ,,Wesoła szkoła” nr. 17)
Nauczycielka rozdaje kartonowe lizaki z obustronnie napisanymi wyrazami.
Dzieci dobierają się według napisów np.:dwójkami: woda-woda,
powietrze-powietrze, jajko-jajko i wszystkie wyrazy z krzyżówki


C. DOŚWIADCZENIA Z MAGNESEM

1,,Co przyciąga magnes?’-
Dzieci siadają do stolików i biorą magnesy. Na tacach są ułożone różne
Przedmioty. Poprzez doświadczenia dzieci sprawdzają które przedmioty
magnes przyciąga, a które nie. Mają za zadanie uporządkować napisy na
tablicy magnetycznej umieszczając je pod odpowiednim hasłem: TAK NIE
Wniosek: magnes przyciąga tylko przedmioty z metalu
Napisy:* magnes, pinezki, szpilki, spinacze biurowe, nożyce,
baterie -TAK
* papier, materiał, mazak, nitka,
klocek(drewniany), kulka(plastikowa) -NIE
Pomoce: magnes dla każdego dziecka, przedmioty które magnes
przyciąga i które nie przyciąga wg. napisów

2,,Tańcząca szpileczka, pinezka”
Dzieci siedzą przy stolikach i otrzymują papierowe talerzyki na których umieszczają szpilkę lub pinezkę. Nauczycielka mówi, że magnes to zaczarowany metal, który przyciąga do siebie różne przedmioty, nawet przez talerz. Magnes przesuwa pinezkę po papierowym talerzu
Wniosek: magnes działa nawet przez tekturę
Napisy: talerzyk, spinacz, magnez, pinezka, szpilka
Pomoce: tekturowe talerzyki, magnesy, pinezki- tyle ile
dzieci

3,,Magnesy”- zabawa ruchowa przy CD
Dzieci dobierają się parami przylegając do siebie częścią ciała, którą wymienia nauczycielka np.: plecami, brzuchami, dłońmi, małymi palcami… i chodzą po sali. Następnie mogą przyciągać do siebie inne pary ,,magnesów” tworząc czwórki, szóstki itd… ,,Magnesy” są nadal złączone ze sobą wymienioną przez nauczycielkę częścią ciała.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.