X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 13877
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz hospitacji problemowej - "W świecie dinozaurów"

Scenariusz hospitacji problemowej w grupie starszaków

Temat kompleksowy: Tutaj rosły paprocie
Temat: W świecie dinozaurów
Temat obserwacji: Skuteczność metod, technik i form zabaw w zakresie indywidualizacji pracy z dzieckiem
Cel obserwacji : Uzyskanie informacji o uwzględnianiu potrzeb i możliwości psychofizycznych oraz zainteresowań dzieci w procesie edukacyjnym /praca na różnych poziomach/

Podstawa programowa: Obszar 12.wychowanie dla poszanowania roślin zwierząt
Program wychowania przedszkolnego: Nasze Przedszkole W. Żaba-Żabińska
Prowadzący: Joanna Idzikowska
Data: 24.11.2011
Cele operacyjne:
- poszerza zakres wiadomości o dinozaurach obszar 12- wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt
- potrafi ruchem naśladować świat dinozaurów obszar 7- wychowanie przez sztukę-dziecko widzem i aktorem
- potrafi stworzyć sylwetę dinozaura z elementów obszar 10- wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych
-odszukuje dinozaura z określoną cechą obszar 14- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
-dysponuje sprawnością ręki obszar 14- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
-klasyfikuje dinozaury na konkretnym poziomie obszar 13- wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
- współdziała z rówieśnikami obszar 1- kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi, dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych
Metody: metoda wg Labana, dziecięca matematyka wg Gruszczyk-Kolczyńskiej, metoda słowna, pedagogika zabawy, metoda praktycznego działania

Formy: zabawa integracyjna, zabawa ruchowa, rymowanka, zabawa spostrzeżeniowa, ruchowo-muzyczna, zabawa klasyfikacyjna,
Formy organizacyjne pracy: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: opaski na głowę, muzyka z płyty CD, elementy sylwet dinozaurów, rymowanka, modele dinozaurów, karta pracy, rysunki dinozaurów, obręcze, kuwety z piachem, pędzelki, drewniane elementy dinozaura

Przebieg:

1.Powitanie uczestników, rozdanie dzieciom kolorowych opasek z emblematem dinozaura.

2. Zaproszenie do Krainy dinozaurów. "Kraina dinozaurów ” - zabawa ruchowa z wykorzystaniem elementów metody opowieści ruchowej R. Labana. Ilustrowanie ruchem treść opowieści przez dzieci według własnej inwencji twórczej:
„Dawno, dawno temu, kiedy na Ziemi nie było jeszcze ludzi rosły u nas wielkie drzewa, które tworzyły ogromne lasy. Takich drzew nie ma już teraz w żadnym lesie. Między drzewami przesuwały się olbrzymie dinozaury, które dawno temu wyginęły. Drzewa rosły i po wielu latach przewracały się od starości. Łamały je burze i wichry, zalewały wody, przysypywała ziemia. Przez wiele lat leżały nieraz bardzo głęboko pod ziemią i zamieniały się powoli w twarde, czarne bryły. Jeszcze dziś można zobaczyć czasem na kawałku węgla ślady odciśniętych liści prastarych drzew ”.

3. Prezentacja dinozaurów-tworzenie przez dzieci sylwet dinozaurów z gotowych elementów wyciętych z kartonu zgodnie z rymowanką.
Ogon, tułów, szyja, głowa
Postać prawie jest gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli...
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu.
Teraz już go nie znajdziemy.
Spytasz – czemu ?
Bo wymarły.
Mam na myśli – dinozaury.

4. Zabawa spostrzeżeniowa-Szukamy dinozaura- dzieci szukają dinozaura, który posiada określoną cechę
– odszukaj dinozaura z długim ogonem
– odszukaj dinozaury stojące na dwóch łapach
Stopień trudności niższy -odszukaj zielonego dinozaura; odszukaj największego dinozaura
Stopień trudności wyższy - odszukaj dinozaury, które wyglądają najgroźniej; odszukaj dinozaury z grzebieniem na głowie

5. Zabawa ruchowa przy muzyce „Spacer dinozaurów”

6. Indywidualizacja zadań na karcie pracy
-połącz kropki i powiedz co otrzymałeś
Stopień trudności niższy -pokoloruj dinozaura w obrębie konturu
Stopień trudności wyższy - stwórz swojego dinozaura- dorysowanie części do jednego elementu

7. Klasyfikowanie rysunków dinozaurów w obręczach.
- utwórz kolekcję różnych wielkości dinozaurów-małe, większe, największe
Stopień trudności niższy - połącz takie same dinozaury w pary
Stopień trudności wyższy - utwórz kolekcję zielonych dinozaurów, które mają grzebienie

8. Prace wykopaliskowe -praca w grupach. Odkopywanie z piasku drewnianych elementów ( szczątków) dinozaurów przy pomocy pędzli.

9. Wspólne z nauczycielem składanie dinozaura z odkopanych elementów w całość, rozmowa na temat szkieletu z wykopaliska.

10. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.