KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Jesienne Dary Natury
Data: 27.10.2011r.
Grupa: świetlica
Prowadzący zajęcia: mgr Anna Tomaszewicz
Cel główny:
- zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami Jesieni i jej darami
na podstawie autorskiego wiersza oraz z wartościami odżywczymi owoców i
warzyw
Cele szczegółowe: Dziecko:
- słucha wiersza, potrafi go właściwie zinterpretować,
- uczestniczy w pogadance na temat „Darów Jesieni”,
- swobodnie wypowiada się na dany temat,
- wie, jaka jest aktualnie pora roku,
- wie, że musi jeść dużo warzyw i owoców,
- rozpoznaje owoce i warzywa wykorzystując różne zmysły,
- zna wartości odżywcze i zdrowotne warzyw i owoców, rozumie
potrzebę częstego ich spożywania,
- potrafi właściwie zachowywać się i współzawodniczyć podczas
zabaw z rówieśnikami.
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
Metody:
- słowna, zadaniowo- czynnościowa, oglądowa.
Formy:
- indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Czas: 60 min.
Środki dydaktyczne:
-kosze z jesiennymi owocami i warzywami oraz jesiennymi darami z lasu (kasztany, żołędzie, jarzębina, orzechy, jabłka, gruszki, marchewka, ziemniaki, szyszki, liście itp.) owoce i warzywa do smakowania, napisy na kartonie : Dary Lasu, Dary Pola, Dary Sadu, Dary Ogrodu, worki, chusta, koperty z zagadkami, płyta CD z muzyką A. Vivaldiego „Jesień”.
Przebieg zajęć
1. Powitanie „Iskierka przyjaźni”– zabawa integracyjna na dobry początek.
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech zaraz wróci do moich rąk”.
2. Pogadanka na temat jesieni.
Nauczyciel prosi uczniów aby wymienili cechy charakterystyczne obecnej pory roku.
3. „Dary Jesieni”- prezentacja autorskiego wiersza.
Nauczyciel czyta wiersz „Dary jesieni”. Po przeczytaniu prosi uczniów aby opowiedzieli o czym jest wiersz.
„Dary Jesieni” Anna Tomaszewicz
Przyniósł tatuś w wielkim koszu,
Pełno warzyw i owoców.
A w koszyku kolorowo,
Aż mamusia kręci głową.
Jest marchewka w rudej szacie,
I pietruszka i buraczek.
Smukły strąk fasolki młodej,
I ziemniaczki bardzo zdrowe.
Złota wdzięczy się cebula,
Pan pomidor w por się wtula.
I nieśmiało zerka w bok,
Gdzie z kapustą leży groch.
Jest papryka i brukselka,
No i dynia- jaka wielka!
Czerwoniutkie są jabłuszka,
Winogrona, śliwki, gruszka,
Długi sterczy też rabarbar,
No i malin tatuś narwał.
Mama patrzy na te cuda,
I do taty oczkiem mruga.
,”Co ja teraz z tego zrobię”?
Myśląc, drapie się po głowie.
Może kompot, soki, dżemy,
Wszystko w zimie chętnie zjemy.
4. „Dary Jesieni” – zabawa w skojarzenia.
Uczniowie rozpoznają i segregują Dary Jesieni według podpisów.
5. Owocowo- warzywna zgadywanka.
Dzieci losują zagadki z jesiennego jabłuszka i odpowiadają na pytania.
(wiersze autorskie)
Do tej złotej pani
Nikt się nie przytuli,
Bo gdy to uczyni,
Zaraz się rozczuli.
(cebula)
Zielony ogonek ,
Żółty , miękki brzuszek,
Gdy w słonku dojrzeje,
Zbierzesz ją w fartuszek
(gruszka)
Fioletowa z wierzchu,
A żółta od środka.
Często w kompocie
Możesz ją spotkać
(śliwka)
To zielone warzywo,
Ma liściastą główkę,
Możesz z niej przyrządzić
Przepyszną surówkę
(kapusta)
Gotowana , surowa
Zawsze smaczna i zdrowa
Pomarańczowy korzonek
W czarnej ziemi chowa
(marchewka)
Kiedy za zielony pociągniesz warkoczyk
Biała smukła pani wnet z ziemi wyskoczy
(pietruszka)
Jesienią musimy
Wykopać je z ziemi
Potem na ognisku
Piekli je będziemy
(ziemniaki)
Ma pękaty brzuszek,
Cały jest bordowy,
Będzie z niego zapewne
Barszczyk wyborowy.
(burak)
Ten jegomość wąsaty
Cały jest zielony
Smaczny jest surowy
Lecz lepszy kiszony
(ogórek)
Włoski lub laskowy
W twardej kuli mieszka
Nie pogardzi przysmakiem
Ruda wiewióreczka.
(orzech)
6. Zgadnij co to?
Zadaniem dzieci jest rozpoznanie przy pomocy zmysłu dotyku i węchu nazw warzyw i owoców.
7. Zabawa ruchowa „rzut kartoflem do worka”.
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny. Zadanie polega na wrzuceniu jak największej liczby ziemniaków do worka. Wygrywa drużyna, która nazbiera najwięcej kartofli.
8. Podsumowanie zajęć.
Rozmowa z dziećmi na temat zasad prawidłowego odżywiania się jesienią.
O czym dzieci muszą pamiętać zwłaszcza Jesienią.
Nauczyciel zadaje pytania:
- dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw?
- po co dzieciom potrzebne są witaminy?
- w jakiej postaci najlepiej spożywać owoce i warzywa?
- co należy zrobić przed spożyciem owoców?
9. Podziękowanie za wspólnie przeżyte chwile, za radość ze wspólnej zabawy.
Zajęcia opracowała i poprowadziła
Anna Tomaszewicz