Scenariusz dla dzieci 3 i 4 – letnich
Tematyka kompleksowa – Listopadowa pogoda.
Temat dnia – Poznajemy przez doświadczenia jak powstaje deszcz.
Cel ogólny: dzieci poznają zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla późnej
jesieni,
Cele szczegółowe:
- bierze udział w doświadczeniu jak powstaje deszcz,
- rozwiązuje zagadki dotyczące jesiennej pogody,
- rozumie jak powstaje deszcz,
- rozwija percepcję wzrokową i słuchową,
- rozwija sprawność manualną – poznawcze
- integruje się z grupą podczas zabawy grupowej,
- kształci umiejętność czekania na swoją kolej – wychowawcze.
Metody pracy: słowne, oglądowe i praktycznego działania.
Formy pracy : grupowa i indywidualna.
Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające chmurę, deszcz, słońce, sylwety przedstawiające kroplę, słonko, chmurę, treść zagadek, szklanka, gorąca woda, lusterko, tajemnicze rysunki dla dzieci.
Przebieg:
1. Iskierka przyjaźni- nauczyciel puszcza iskierkę przyjaźni i prosi dzieci, aby zrobiły to samo.
2. Rozwiązywanie zagadek związanych z różnymi obliczami jesiennej pogody czytanych przez nauczyciela.
3. Rozmowa na temat pory roku jesień i pogody jaką wówczas mamy.
4. Ćwiczenia ortofoniczne – dzieci naśladują odgłos padającego deszczu – kap, kap, kap i szumu wiatru – szszsz.
5. Doświadczenie na temat : jak powstaje deszcz.
- Doświadczenie z wodą umieszczoną dzień wcześniej pod kaloryferem- nauczyciel przypomina dzieciom co robiliśmy wczoraj z wodą, gdzie ją położyliśmy , następnie wyciąga talerzyk spod kaloryfera i pokazuje dzieciom. Pyta , co stało się z wodą, następnie mówi, że woda wyparowała i jej nie ma.
- Doświadczenie z para wodną – nauczycielka władcza czajnik elektryczny z wodą i czeka , aż woda zaczyna się mocno podgrzewać . Pyta dzieci, czy coś widzą. Nauczyciel wyjaśnia, że ten obłoczek co widzą nazywamy parą wodną. Mówi, że jest ona gorąca i lekka , dlatego unosi się do góry. Przykłada lusterko nad parę wodną i kiedy para skrapla się, daje lusterko nad chusteczkę – efekt deszczu. Wyjaśnia, że lusterko jest zimne i dlatego para się zmieniła w kropelki, które spadły na chusteczkę. Tak samo powstaje deszcz.
6. Historia powstawania deszczu opowiedziana przez nauczyciela.
7. Zabawa ruchowa – Słońce świeci – deszczyk pada – na sygnał słońce świeci dzieci spacerują po Sali, a nauczyciel powie deszczyk pada dzieci chowają się przed deszczem w umówionym miejscu.
8. Ćwiczenie plastyczne – Pochmurne niebo
- Nauczyciel wyjaśnia dzieciom zadanie. Otrzymują oni tajemnicze kartki , a ich zadaniem jest zamalowanie całości tylko niebieską farbą.
Tajemnicze kartki to rysunki przedstawiające różną pogodę jesienią narysowane świeczką.