SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH
1. Temat: „Jesienny liść”
2. Czas trwania zajęć: 20 minut;
3. Cele:
- doskonalenie koordynacji słuchowo - ruchowej.
- utrwalanie wiadomości na temat aktualnej pory roku.
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się.
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej;
- rozwijanie sprawności manualnej;
- doskonalenie umiejętności liczenia;
4. Przewidywane efekty:
o Dziecko wypowiada się na temat treści oglądanych obrazków;
o Dziecko segreguje obrazki według podanej tematyki;
o Dziecko nazywa typowe zjawiska charakterystyczne dla jesieni;
o Dziecko poprawnie posługuje się przyborami do pisania;
o Dziecko posługuje się nożyczkami;
o Dziecko wymienia liczebniki w prawidłowej kolejności w trakcie liczenia;
5. Metody i formy pracy:
Metody: słowna, oglądowa i praktycznego działania;
Formy pracy: praca indywidualna;
6. Pomoce dydaktyczne:
Odtwarzacz CD, płyta z nagraniem piosenki „Kolorowe listki” i „Cztery Pory roku „ Vivaldiego, sztuczne listki, obrazki o tematyce jesiennej i inne, nożyczki, kredki ołówkowe, kartka;
7. Ogniwa:
Lp.
Ogniwa
Cel ćwiczeń
Przebieg ćwiczeń
Pomoce
I. Część organizacyjno-mobilizacyjna wdrażająca dziecko do pracy. Doskonalenie koordynacji słuchowo - ruchowej.
1. Zabawa ilustracyjna przy piosence „Kolorowe listki”.
Dziecko ilustruje ruchem treść piosenki.
Odtwarzacz CD, płyta CD z nagraniem piosenki „Kolorowe listki”.
II. Część zintensyfikowanej i efektywnej pracy korekcyjno – usprawniającej.
Utrwalenie wiadomości na temat aktualnej pory roku.
Rozwijanie umiejętności wypowiadania się.
1. „Co to za pora roku?”.
Nauczycielka pokazuje dziecku obrazek o tematyce jesiennej.
Zadaniem dziecka jest nazwanie przedstawionej pory roku i uargumentowanie, dlaczego to właśnie jest jesień.
Obrazek przedstawiający jesienny krajobraz.
Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej.
2. „Co pasuje do jesieni?”.
Dobieranie obrazków pasujących do pory roku – Jesień.
Dziecko wybiera spośród różnych obrazków te, które pasują do aktualnej pory roku.
Obrazki o tematyce jesiennej i inne;
Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Ćwiczenie sprawności manualnej.
3. „Jesienny liść” – odrysowywanie, wycinanie i kolorowanie.
Dziecko odrysowuje liść i go wycina. Następnie koloruje kredkami wycięty listek dobierając odpowiednie kolory.
Liść do odrysowania, Nożyczki, kredki ołówkowe.
Doskonalenie umiejętności liczenia.
4. „Ile jest listków?”. Dziecko przelicza liście. Liście
III. Część relaksacyjno-odprężająca po wysiłku i zmęczeniu oraz podsumowująca.
Relaksacja i odprężenie.
1. Słuchanie muzyki instrumentalnej Vivaldiego „Cztery pory roku” część „Jesień”.
Dziecko z zamkniętymi oczami słucha muzyki, a następnie opowiada o swoich wyobrażeniach.
Płyta CD z nagraniem „Czterech Pór Roku” Vivaldiego.
Odtwarzacz CD.
Opracowała: Urszula Kaczyńska