„JESTEM STARSZAKIEM”
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Opracowała i przeprowadziła: Monika Czerwonka
Data: 17 listopada 2011 rok
Grupa wiekowa: 6-latki
Cel ogólny:
• Uczestnictwo w zabawach zespołowych, zbiorowych dających możliwość obserwowania siebie na tle innych i budowanie obrazu własnego „ja”.
Cele operacyjne:
• prezentuje swoje umiejętności,
• współdziała w planowaniu, przygotowaniu i przebiegu uroczystości przedszkolnej,
• śpiewa piosenkę,
• rozwiązuje krzyżówkę i zagadki,
• uważnie słucha, rozumie oraz wykonuje polecenia nauczyciela,
• wyraża swoje uczucia najbliższym,
• liczy w zakresie w zakresie 10,
• globalnie odczytuje swoje imię
Metody: czynne, słowne, aktywizujące
Środki dydaktyczne:
• scenografia pasieki
• kwiatki do zabaw ruchowych
• magnetofon, płyty z nagraniami piosenek
• koperty z zadaniami do wykonania
• pszczółki z imionami dzieci
• dyplomy
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI
Część I
1. Powitanie gości.
2. Piosenka „Przedszkole drugi dom”.
3.Wprowadzenie w tematykę zajęcia.
Część II
4.Dzieci otrzymują polecenie odszukania w sali kopert, w których znajdują się zadania do wykonania – koperty są ponumerowanie, dzieci odszukują je w kolejności rosnącej od 1 do...
• koperta 1 – dzieci podzielone na grupy wg wybranych przez siebie kolorów, otrzymają puzzle do ułożenia (ilustracja z bajki „Pszczółka Maja”) – składają puzzle na czas
• koperta 2 – zabawa ruchowa „Pszczoły na kwiatki”
dzieci (pszczoły robotnice) biegają po Sali, w której rozłożone są kwiatki (kwiatków jest o połowę mniej niż dzieci); na sygnał nauczyciela (pszczoły królowej) dzieci muszą usiąść przy kwiatku (dwoje dzieci przy jednym kwiatku) za każdym razem zrywany jest jeden kwiatek, ten dla kogo zabraknie kwiatka odpada z gry i wraca do ula (umówione miejsce w sali)
• koperta 3 – krzyżówka (hasło: STARSZAKI)
1. Pytanie nie trudne każdy z was przyzna, jak się nazywa nasza ojczyzna? (POLSKA)
2. Pomieszczenie w którym rozbieramy się po przyjściu np. do przedszkola, zostawiamy tam buty, kurtki? (SZATNIA)
3. Pani dyrektor ma na imię ..... (EWA)
4. Bardzo zdrowa przystawka do obiadu, może być z marchewki i jabłuszka, albo z kapusty albo z ogórka.... (SURÓWKA)
5. Figura geometryczna, która tworzymy łapać się za rączki zawsze przed zajęciami? (KÓŁECZKO)
6. Słodki posiłek w przedszkolu? (PODWIECZOREK)
7. Każdy przedszkolak dobrze to wie, że kiedy coś się nabroi, narozrabia trzeba powiedzieć ... (PRZEPRASZAM)
8. Mogą być małe albo duże czasami szklane oczka mrużą. Zawsze są miłe i uśmiechnięte dlatego chętnie się bawią nimi dziewczęta? (LALKI)
• Koperta 4– Zbieranie nektaru
W sali rozłożone są kwiatki na nich kuleczki pyłku ( z bibuły) dzieci ( pszczoły robotnice) podzielone są na dwie grupy ( np. chłopcy i dziewczęta) i latają po Sali między kwiatkami, gdy nauczycielka pokazuje symbol słońca (dzień) wtedy dzieci zbierają po jednym pyłku z kwiatka i zanoszą do ula, można zabrać tylko jeden pyłek a po zaniesieniu go do ula wrócić po następny; podczas nocy (symbol księżyca) dzieci wracają do ula. Zabawa kończy się gdy cały „nektar” zostanie zebrany. Wygrywa grupa która więcej bierze.
• Koperta 5 – „Zabawa tak– nie”
Dzieci otrzymują po dwa koła jeden z napisem „tak” drugi z napisem „nie” . Po zadaniu pytania przez nauczycielkę muszą unieść do góry właściwe koło.
- czy pszczoły żywią się miodem? (TAK)
- czy królowa pszczół zbiera pyłek z kwiatów? (NIE)
- czy pszczoły są w paski? (TAK)
- czy smak miodu zależy od rośliny z której został zrobiony? (TAK)
- czy truteń zbiera miód ? (NIE)
- czy ul to dom pszczół? (TAK)
- czy miód jest zdrowy? (TAK)
- czy pszczoły są pożyteczne? (TAK)
- czy Pszczółka Maja jest bohaterką bajki? (TAK)
• Koperta 6 – znajdź swoje imię
Dzieci odnajdują pszczółkę ze swoim imieniem i przyklejają ja na ul.
Część III
5. Wierszyk „My jesteśmy małe Pszczółki”
6. Uroczysta przysięga przedszkolaków.
Rzecz to wielka niesłychanie
Gdy starszakiem się zostanie
Wtedy wszystko trzeba wiedzieć
Pięknie bajkę opowiedzieć
Narysować, tańczyć, śpiewać
Na nikogo się nie gniewać
Znać zasady wychowania
Pilnie uczyć się czytania
W głowach wiedza zostać musi
Choć lenistwo nie raz kusi
Wszyscy razem : PRZYRZEKAMY
7.Uroczyste pasowanie na starszaka przez panią dyrektor dużym ołówkiem
- wręczenie dyplomów
Część IV
8.Podziekowanie za aktywny udział w uroczystości.
9. Słodki poczęstunek.
OKRZYKI:
1. Bzy, bzy, bzy
pszczółki to my, to my, to my!
2.Pyłek, nektar, pszczółki miód
Pracowity jest nasz ród
2. Pyłek miodek wielka rzecz
Jemy miód by zdrowie mieć