Scenariusz zajęć dla dzieci 3 -4 letnich
Temat tygodnia : Ubieramy się cieplej
Temat dnia : Idzie Tola do przedszkola.
Cele ogólne:
- Kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się poprzez prawidłowe budowanie zdań i posługiwanie się nimi w mowie.
Cele operacyjne:
- zna aktualną porę roku i wypowiada się na temat jesiennej pogody,
- odgaduje zagadki słowne związane z jesienią,
- poprawnie buduje zdania,
- potrafi uważnie słuchać,
- interpretuje ruchowo wiersz,
- potrafi śpiewać,
- czynnie uczestniczy w zabawach,
- rozwija wrażliwość na piękno muzyki poważnej,
- wykonuje prace plastyczną w wybranej technice:
malowanie plasteliną,
wyklejanie skrawkami kolorowego papieru lub tkaniny,
- ćwiczy motorykę małą,
- zgodnie się bawi i pracuje.
Metody:
- słowna: rozmowa, wiersz, objaśnienia, piosenka,
- czynna: zadań stawianych do ,,wykonania”, samodzielnych doświadczeń,
- oglądowa: obserwacja, pokaz.
Formy:
-praca z całą grupą,
-praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- zagadki, wiersz L. Krzemienieckiej Idzie Tola do przedszkola, obrazki do wiersza, płyta CD, parasole dla każdego dziecka, obrazek konturowy Parasol, kolorowy papier, klej, ścinki tkanin, nożyczki, plastelina, utwór F. Chopina Preludium Des-dur ,, Deszczowe”, kredki, chusta animacyjna.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna, zainicjowana śpiewem N. na melodię Panie Janie
Witaj Kasiu pośród nas,
wszyscy Cię lubimy, /x
Bądź wśród nas. /2x
2. Wprowadzenie w temat zajęć, krótka rozmowa związana z jesienna pogodą.
- nazywanie pory roku,
- wyróżnianie elementów charakterystycznych dla jesiennej pogody ( częste opady deszczu, niższa temperatura, silne i zimne wiaty, ,,brak” słońca).
3. Rozwiązywanie zagadek słownych:
Po niebie w dzień i w nocy gnają,
Co chwila kształty zmieniają. (chmury)
Przez rok cały chmury goni,
Jesienią z drzew liście zrywa.
Czy już wiesz jak się nazywa? (wiatr)
Płacze chmura kap, kap, kap,
Spada z nieba mokra kropla,
Czy już wiesz, co to jest? (deszcz)
4. Zabawa rytmizująca Deszczyk
5. Słuchanie wiersza ,L. Krzemienieckiej Idzie Tola do przedszkola ilustrowanego obrazkami.
6. Rozmowa na temat wiersza
- Dlaczego Tola wzięła parasol?
- Kogo wzięła po drodze pod parasol?
- Czy dobrze zrobiła?
7. Inscenizacja ruchowa wiersza.
8. Śpiewanie i ilustrowanie piosenki Zła pogoda z wykorzystaniem parasoli.
9. Zagadka słowna wprowadzająca do zadania plastycznego.
Gdy na deszcz się zbiera
Chętnie go zabierasz. (parasol)
Parasol – praca plastyczna w trzech technikach:
wyklejanie skrawkami kolorowego papieru,
wyklejanie ścinkami tkaniny,
malowanie plasteliną.
Słuchani utworu F. Chopina Preludium Des-dur ,, Deszczowe” - zamknięte oczy wyobrażanie sobie padającego deszczu.
Rysowanie krótkich pionowych kresek -deszczu podczas ponownego słuchania muzyki.
- wystawa prac
10. Zabawa z chustą Tęczowy parasol.
10. Podsumowanie zajęć - pochwała dzieci za pracę, rozmowa na temat najciekawszego fragmentu zajęć.
Opracowała: mgr Jolanta Świebodzka