Scenariusz zajęć dla dzieci 3 -4 letnich
Temat tygodnia : Moja rodzina
Temat dnia : Kolory jesieni
Cele ogólne:
- Utrwalanie wiadomości o jesieni: nazywanie kolorów.
Cele operacyjne:
- rozpoznaje i nazywa kolory: czerwony, niebieski, żółty, zielony,
- zna aktualną porę roku i charakterystyczne zjawiska dla jesieni,
- czynnie uczestniczy w zabawach,
- potrafi uważnie słuchać,
- potrafi śpiewać,
- potrafi malować farbami w obrębie konturu,
- zgodnie się bawi i pracuje.
Metody:
- słowna: rozmowa, wiersz, objaśnienia, piosenka,
- czynna: zadań stawianych do ,,wykonania”, samodzielnych doświadczeń,
- oglądowa: obserwacja, pokaz.
Formy:
-praca z całą grupą,
-praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
-gazetka tematyczna, wiersz D. Gellner Jesienna wróżka, obrazki do wiersza, płyta CD, tamburyn, materiał przyrodniczy (liście), farby plakatowe, rysunki konturowe, ,,Pani Jesień” i ,,Jesienne drzewo”, chusta animacyjna.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna, zainicjowana śpiewem N piosenki Gość ( na melodie Krakowiaczek jeden):
Ciocia przyszła do nas, dała wszystkim znak
Chcecie się zabawić ?
No to zróbcie tak....
Wszyscy razem wykonują określony gest mówią rymowankę:
Tik – tak, tik – tak,
Na zabawę przyszedł czas /2 x
2. Rozmowa z dziećmi przy gazetce tematycznej o jesieni;
- nazywanie pory roku,
- wyróżnianie elementów charakterystycznych dla jesieni ( liście, szyszki, kasztany, żołędzie, owoce)
- wyróżnianie i nazywanie kolorów jesieni ( żółty, czerwony, pomarańczowy, brązowy)
3. Zabawa ruchowo naśladowcza ,,Wiatr i liście” z tamburynem.
4. Słuchanie wiersza D. Gellner ,,Jesienna wróżka” ilustrowanego obrazkami.
5. Rozmowa na temat wiersza
- Kim zostanie dziewczynka po ugryzieniu czerwonego jabłuszka?
- Co będzie miała na kucykach zamiast wstążek?
- Co jesień naszyje jej na fartuszek?
- Czy rodzice poznają dziewczynkę? Dlaczego?
6. Śpiew piosenki ,,Hej pełno jest jabłek w naszym sadzie”
Zabawa z chustą animacyjną przy piosence ,,Tańcowała jesień”
7. Praca plastyczna w dwóch grupach
I ; Projektowanie sukni Pani Jesieni
II ; Jesienne drzewo
- przypomnienie jesiennych barw
- inspirowanie dzieci do malowania śpiewem N. piosenki ,,Mam listeczki” ( na melodię Mam chusteczkę haftowaną)
Mam listeczki kolorowe
Żółte i zielone,
Kogo dotknę lekko nimi
Przyjdzie tutaj do mnie.
- N. śpiewa piosenkę i powoli dołączają do niej wszystkie dzieci:
- wystawa prac
8. Podsumowanie zajęć - pochwała dzieci za pracę, rozmowa na temat najciekawszego fragmentu zajęć.
Opracowała: mgr Jolanta Świebodzka