Konspekt lekcji wychowawczej
Czas trwania – 1 godz. lub 2 godziny w zależności od zainteresowania uczniów
Temat: W poszukiwaniu autorytetów i wartości.
Cele
Uczeń będzie potrafił:
- wybrać pozytywne wartości jakie może posiadać człowiek
- zdefiniować pojęcie„autorytet”,
- podać charakterystyczne cechy "autorytetu"
- będzie potrafił odpowiedzieć na pytanie czy mam autorytet
- kto jest dla mnie autorytetem
Formy pracy:
- grupowa - uczniowie wybierają najważniejsze wartości ludzi ich zdaniem, dyskusja o dokonanych wyborach
- indywidualna – uczeń zastanawia się, kto jest jego autorytetem i dlaczego wybrał tą osobę
Środki dydaktyczne:
- tablica
- kreda
- rzutnik
- internet (filmy z youtuby)
Przebieg lekcji:
Część wstępna:
Podzielenie uczniów na 4 grupy po 5 osób, każda grupa otrzymuje arkusz szarego papieru i słowa wydrukowane. Uczniowie maja za zadanie wybrać wartości, które ich zdaniem są najważniejsze. Jeden z uczniów przedstawia wyniki.
Słowa do wyboru: dobrobyt, życzliwość, honor, sumienność, odwaga, wolność, miłość uprzejmość, mądrość, przyjaźń, prawda, uczciwość, dobroć, wiedza, szczerość, wygląd (negatywne): nienawiść, złodziejstwo, zawiść, zarozumialstwo, wulgaryzm,
Teoria autorytetu: puszczanie filmu :
1. Fragment filmu SHOW - definicja słowa autorytet – 2,16 sekund definicja autorytetu (youtuba)
Rozmowa z uczniami przeplatana fragmentami filmu.
1. Rozmowa z uczniami na temat - Kim jest autorytet?
Po rozmowie puszczenie fragmentu - Film „ Autorytet” (youtuba)- 1,07 sek.
2. Kto jest Twoim autorytetem?
Puszczenie Fragmentu - filmu „ Autorytet” (YouTube)-1,08-2,57sek
3. Czy młodzi ludzie potrzebują autorytetów rozmowa z uczniami.
Puszczenie fragmentu filmu - filmu „ Autorytet” (YouTube)- 2,59 -5,20
4. Rozmowa Czy młodzi ludzie maja autorytety? Czy wy macie swoje autorytety?
Puszczenie fragmentu filmu - filmu „ Autorytet” (YouTube)- 5,20 – 5,49sek.
5. Rozmowa Gdzie szukać autorytetu? Gdzie wy szukacie swoich autorytetów?
Puszczenie fragmentu filmu - filmu „ Autorytet” (YouTube)- 5,49 – 7, 38sek
6. Rozmowa Czy w dzisiejszych czasach młodzież często ma autorytety?
Puszczenie fragmentu filmu - filmu „ Autorytet” (YouTube)- 7,38 – 9,14sek
7. Rozmowa Autorytet a Idol. Czy Idol może być autorytetem?
Puszczenie fragmentu filmu - filmu „ Autorytet” (YouTube)- 9,14sek – 10,04
Dyskusja
Czy dużo jest autorytetów?Kto najczesciej jest autorytetem nastolatków?
Czy autorytet jest potrzebny? Jeśli tak to dlaczego?
Czy wy możecie być autorytetem?
Podsumowanie
- Uczniowie zapoznają się z pytaniami wyświetlonymi na rzutniku i z pomocą nauczyciela starają się na nie odpowiedzieć. Na każdym slajdzie jedno pytanie i dopiero po dyskusji zmiana slajdu.
Pytania:
- Czym się kierujemy wybierając autorytet? (jej osiągnięciami, wyglądem, intelektem, talentem, charyzmą, popularnością)
- Kim mógłby być twój ewentualny autorytet? (rodzina, wokalista, sportowiec, aktor, duchowny, postać historyczna)
- czy jest możliwe wymuszanie autorytetu? Jesli tak to w jakich sytuacjach?(np. autorytet silniejszego kolegi, który ma pierwszeństwo w klasie, sprawiając wrażenie groźniejszego od innych)
- Dlaczego media kreują na autorytet dla młodych ludzi najczęściej osoby bogate, popularne i „piękne” i jak ich ustrzec przed tym?
- Jak wytrwać w naśladowaniu pozytywnych autorytetów?
Wnioski:
• Każdy może być dla każdego autorytetem
• Ty sam możesz zostać autorytetem
• Każdy czasami próbuje w swoim życiu kogoś w większym lub mniejszym stopniu naśladować
Agnieszka Marczykowska