Scenariusz zajęcia otwartego
w grupie VII dzieci 6 letnich
z zakresu edukacji językowej
Prowadząca zajęcie: Edyta Ruta
Data zajęcia: 28.10.2011
Ilość dzieci na zajęciu:
Temat: „ Jesienna pogoda”- zabawy dydaktyczne
Cele ogólne:
-przypomnienie i utrwalenie wiadomości o jesieni;
-kształtowanie umiejętności dokonywania analiz i syntez;
-kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia
Cele szczegółowe:
dziecko:
zna zjawiska charakterystyczne dla jesieni;
wie, jakie zmiany zachodzą jesienią;
dokonuje analizy i syntezy sylabowej;
rozpoznaje przedmioty za pomocą dotyku;
potrafi współdziałać w grupie;
potrafi globalnie odczytać wyraz”tak”, „nie”
Forma:
zajęcie z całą grupą
Wykorzystane metody:
czynne- zadań stawianych do wykonania;
słowne- żywego słowa, objaśnienia, instrukcje
oglądowe- pokaz
Pomoce:
kukła wiatru i deszczu, plakietki z napisami: TAK, NIE; worek, eksponaty związane z jesienią; flet, paski krepiny.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie w kole
Dzieci stoją w kole i trzymają się za ręce. Na słowa nauczycielki:
-”Witam wielkoludy”- staja na palcach i podnoszą wysoko ręce;
„witam krasnale”- opuszczają ręce i kucają;
„witam te osoby, które maja uśmiechnięte buzie”-machają dłońmi;
„witam tych, którzy maja więcej niż 5 lat”- robią krok do przodu.
2.Słuchanie opowiadania nauczycielki pt. „Spotkanie z Wietrzykiem”- ilustrowanego kukłą wiatru.
Wiatr- Czy wiecie kim jestem?
Dzieci- tak wiemy. Ty jesteś Wiatr.
Wiatr- Oczywiście, cieszę się, że mnie poznaliście. Latałem po świecie, dmuchałem, włosy wszystkim potargałem. A wiecie kogo w lesie spotkałem?
Dzieci- Nie wiemy.
Wiatr- Panią Jesień, która powiedziała mi, że Zima za nią idzie, śniegiem sypie, chłodem mrozi. Chętnie by Pani Jesień już odeszła, bo wszystko już zrobiła: ptaki za morze wygoniła, zwierzętom ciepłe futerka dała, ludziom piwnice warzywami zapełniła. Ale nie wie czy dzieci w przedszkolu już wszystko o jesieni wiedzą, więc mnie do przedszkola wysłała, koperty z zadaniami dla dzieci mi dała i powiedziała, żebym sprawił, co się dzieci w przedszkolu o niej nauczyły.
Krótka rozmowa nt. Opowiadania- pozytywnych i negatywnych skutków wiatru.
3.Rozwiązywanie zadań.
ZADANIE 1- Quiz- dzieci rozpoznają zadania jako prawdziwe i fałszywe i potwierdzają je lub zaprzeczają pokazywaniem plakietki z napisem – TAK, NIE.
Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr
Jesienią jest tak ciepło, ze chodzimy w krótkich spodenkach
Jesienią przydają się parasole
Liście na drzewach mogą być niebieskie
Drzewa zrzucają jesienne liście, ponieważ przygotowują się do zimy
Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów
Lisy zbierają szyszki
Niedźwiedzie, borsuki i jeże zasypiają na zimę
Dziki jedzą ser
Wszystkie grzyby można jeść
Słowo „sowa”ma dwie sylaby
Słowo „zając”kończy się na „b”
„Kasz” „ta” „no” „wiec” znaczy kasztanowiec
Słowo „lis” zaczyna się na „r”
„K- L-O-N” oznacza klon
ZADANIE 2
Polega na rozpoznawaniu za pomocą dotyku przez wybrane dzieci przedmiotów znajdujących się w worku związanych z jesienią.( czapka, jabłko, cebula, szyszka, kasztan)
ZADANIE 3
Nauczycielka grając na flecie sugeruje siłę wiatru. Dzieci dmuchają na paski krepiny zgodnie z natężeniem wiatru poruszając się po całej sali.
4.Słuchanie opowiadania nauczycielki pt „Spotkanie z Deszczykiem” ilustrowanego kukłą.
Deszcz- Ach witaj bracie Wietrzyku!
Po całym kraju wędrowałem za Panią Jesień i ciebie szukałem. A ty w przedszkolu sobie siedzisz i z dziećmi się bawisz. Ładnie to tak?
Wiatr-Nie gniewaj się Deszczyku, bo ja tu jestem z polecenia Pani Jesień. Egzamin przeprowadzam. Sprawdzam, czy dzieci wszystko potrafią. Oj potrafią!Zima może już przychodzić!
5.Zakończenie.
„Jesienny masaż”
Przyszła jesień z deszczowymi chmurami
a po parku chodzą dzieci parami.
Na alejkach ścielą się z liści dywany
i brązowe spadają kasztany.
My zbieramy te dary jesieni
układamy je w rządkach na ziemi.
W domu tato wywierci w nich dziurki
nawleczemy je wtedy na sznurki.
6. Pożegnanie. Rozdanie dzieciom kart pracy- chmurki, deszczyk do pokolorowania.