Scenariusz zajęć
TEMAT : Jesienne zabawy z wiatrem.
Grupa dzieci 3-letnich
Opracowała: Patrycja Rzepka
CEL GŁÓWNY:
- Tworzenie warunków do samodzielnego poznawania rzeczywistości przyrodniczej przez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie.
CELE OPERACYJNE :
- segreguje liście wg koloru, przelicza w dostępnym zakresie,
- rozpoznaje, nazywa i bada zjawisko przyrodnicze – wiatr,
- porusza się swobodnie w rytm muzyki,
- wykorzystuje w zabawie materiał przyrodniczy,
- wykonuje ćwiczenia oddechowe,
- wykorzystuje w działaniu nową technikę plastyczną
METODY:
- słowna: pogadanka, objaśnienie,
- czynna: stawianie zadań do wykonania,
- oglądowa: pokaz,
- elementy metody polisensorycznej,
- elementy metody P. Dennisona ,
- elementy pedagogiki zabawy .
FORMY :
- zespołowa,
- grupowa,
- indywidualna,
MIEJSCE REALIZACJI :
• sala przedszkolna
CZAS REALIZACJI :
• 30 minut
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyta CD, liście w kolorach: czerwonym, zielonym i żółtym, emblematy w 3 kolorach, liście naturalne, apaszki, suszarka do włosów, gazety, piórka, piłeczki, skrawki papieru, wata, klocki, słomki, sylwety liści z szarego papieru, tusz kreślarski.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Dzieci siedzą w kręgu, każde ma emblemat w kształcie liścia w kolorach: żółtym, zielonym i czerwonym. Nauczycielka wchodzi do sali, rozsypuje liście i zadaje zagadkę.
W tle słychać utwór „ Cicha piosenka” (wersja instrumentalna)
„Spadają z drzewa żółte, czerwone.
Wiatr je niesie w tę i tamtą stronę”
(liście)
2. Zabawa dydaktyczna „ Kolorowe liście”.
Nauczycielka prosi dzieci, żeby odnalazły listek w takim samym kolorze, co emblemat na ich ubraniu. Dzieci po odnalezieniu listka siadają na dywanie. Następnie nauczycielka pokazuje pojemniki w trzech kolorach i prosi, żeby dzieci wrzuciły swój listek do odpowiedniego pudełka. Gdy zadanie zostanie wykonane, chętne dzieci mogą przeliczyć, ile jest liści w poszczególnych pojemnikach.
3. Spotkanie z wiatrem :
• Zagadka:
„Nie ma ust - a dmucha,
Nie ma skrzydeł- a leci.
Czasami mrozi, gwiżdże, chucha,
Co to jest ? Czy odgadną dzieci ?
(wiatr)
• Słuchanie odgłosu wiatru z płyty CD.
• Zabawa z suszarką do włosów : Nauczycielka pokazuje dzieciom kosz z liśćmi, w którym ukryta jest suszarka do włosów. Prezentuje dzieciom suszarkę poprzez skierowanie strumienia powietrza na dłoń każdego dziecka. Następnie wybrane dzieci zamykają oczy i odgadują, z której strony wieje na nie wiatr. Na koniec zabawy nauczycielka kieruje podmuch powietrza na liście w koszu oraz podwieszone na suficie. Dzieci obserwują jak poruszane „wiatrem” liście wirują, kołyszą się i obracają.
• „Słoneczka pomocnikami wiatru” – ćwiczenia oddechowe.
Dzieci dmuchają na liście (leżące na podłodze) z różną intensywnością: delikatnie i mocno. Obserwują jak liście poruszają się.
• Zabawa badawcza „Wywoływanie wiatru”.
Na arkuszu brystolu nauczycielka kładzie piłeczki, watę, klocki, papierki i piórka. Podaje każdemu dziecku gazetę, wachlarz, balonik napełniony powietrzem. Pyta dzieci, czy wiedzą, jak za pomocą przedmiotów wywołać „wiatr”? Dzieci wachlują i obserwują, co się porusza, a co nie, jak silny jest „wiatr”, który wywołują. Wyciągają wniosek: przedmioty ciężkie (klocki) nie poruszają się pod wpływem tak delikatnego „wiatru” jak przed chwilą wywołały .
4. Zabawa ruchowa z wiatrem.
Nauczycielka rozdaje dzieciom apaszki. Dzieci próbują wykonać rysowanie oburącz w powietrzu do dźwięków muzyki (dzieci powtarzają za nauczycielką). Po wykonanym ćwiczeniu dzieci poruszają się dowolnie w rytm utworu „Cicha piosenka” .
5. Wierszyk z pokazywaniem:
Szu, szu ,szu, idzie jesień.
La, la, la, farby niesie.
Pomaluje nimi liście,
będzie w parku uroczyście.
6. „Jesienne listki” – praca plastyczna.
Każda grupa podchodzi do swojego stolika, na którym leży duża sylweta liścia z szarego papieru, dzieci otrzymują słomki. Przy ich użyciu rozdmuchują plamę tuszu kreślarskiego tak, aby powstał kolorowy listek. W tle słychać „Cztery pory roku - Jesień” A. Vivaldiego.
7. Podsumowanie, podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Wspólne oglądanie galerii prac wykonanych prze dzieci. Słodki poczęstunek biszkoptem z miodem.
LITERATURA :
„Kinezjologia edukacyjna” E. Dzionek, M. Gmosińska, A. Kościelniak, M. Szwajkajzer
„Pedagogika przedszkolna- nowa podstawa programowa” A. Klim-Kilimaszewska
„ Jak zadziwić przedszkolaka tym co świeci, pływa, lata- Jesień” S. Elbanowska
„Wychowanie w Przedszkolu” nr 9 , październik 2009