Scenariusz zajęć „Andrzejkowe wróżby”
dla uczniów klas I-III
Przedstawiony scenariusz może być przeprowadzony jako zajęcia w klasie lub jako zabawa andrzejkowa, połączona z zabawą przy muzyce w przerwach między wróżbami.
CELE:
1. Integracja najmłodszych uczniów szkoły.
2. Podtrzymywanie tradycji obchodzenia andrzejek.
3. Zwrócenie uwagi na traktowanie wróżb jako dobrej zabawy.
Pomoce dydaktyczne:
Kartoniki z hasłem po jednej stronie i działaniami po drugiej- dostosowanymi do poziomu klasy (np. klasa I dodawanie w zakresie 10, kl. II w zakresie 20, a kl. III działania w zakresie 100 lub mnożenie), kolorowe karteczki, kartki z nazwami zawodów, karty z liczbami oraz „magicznymi znakami”, „Księga wróżb”, 2 duże serca z wypisanymi imionami (na jednym imiona żeńskie, na drugim męskie), kapelusz, różdżka, ew. strój wróżki, czarownicy dla prowadzącego zajęcia.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do zajęć.
Dzieci zajmują miejsce na dywanie w kręgu. Na środku leżą wcześniej przygotowane kartoniki z działaniami. Dzieci wspólnie rozwiązują działania, następnie układają wyniki rosnąco. Po odwróceniu kartoników na drugą stronę odczytują hasło: Andrzejkowe wróżby.
2. Rozmowa z dziećmi na temat tradycji andrzejkowych:
· Wyjaśnienie dzieciom tradycji wróżenia przez panny w wigilię Andrzeja
Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze nie było prądu, telewizji, a ludzie spędzali długie jesienne wieczory przy świecach, umilali sobie czas wspólnymi zabawami i tańcami. Był to również czas sprzyjający wróżbom i przewidywaniu przyszłości. W wigilię świętego Andrzeja młode dziewczyny pragnęły dowiedzieć się jak szybko wyjdą za mąż. Kilka dni wcześniej w wigilię świętej Katarzyny wróżyli sobie kawalerowie. Wróżby te były traktowane bardzo poważnie. Z czasem zwyczaj obchodzenia katarzynek zaczął zanikać, na rzecz andrzejek. Obecnie jest to wieczór zabawy i wróżb traktowanych z przymrużeniem oka, który obchodzą zarówno dziewczęta jak i chłopcy.
· Umieszczenie na tablicy przysłowia: Na świętego Andrzeja tryska w pannach nadzieja.
· Swobodne wypowiedzi dzieci na temat andrzejek na podstawie własnych przeżyć i doświadczeń.
3. Zaproszenie do wróżb.
Nauczyciel proponuje dzieciom by dzisiejszego dnia, jak za dawnych czasów, przenieść się w zaczarowany świat wróżb. Zatacza kręgi różdżką i wypowiada słowa: Niech się stanie, niech się stanie, dziś wieczorem czarowanie. Abrakadabra, abrakadabra niechaj teraz rządzi magia!
4. Wróżby
· MAGICZNE LICZBY
Każde dziecko losuje karteczkę z liczbą od 1 do 7. Nauczyciel pokazuje dzieciom „Księgę wróżb”, z której odczyta co mówią wylosowane liczby.
1- Jesteś osobą upartą i wytrwałą w dążeniu do celu. Wkrótce spełnią się Twoje marzenia.
2- Jesteś szczery i otwarty, zyskasz wielu przyjaciół.
3- Masz ukryty talent, który wkrótce się ujawni. Wykorzystaj go dobrze, a osiągniesz sukces!
4- Jesteś bardzo wesołą i przyjazną osobą, skupiasz wokół siebie dużo znajomych.
5- Ciężko pracujesz, wkrótce twoja praca zostanie doceniona.
6- Patrz uważnie pod nogi, masz duże szanse by znaleźć coś cennego.
7- Rozwijaj swoje pasje, zyskasz uznanie i sławę.
· IMIĘ PRZYSZŁEGO MĘŻA, ŻONY
Na tablicy przypięte są dwa duże serca-jedno z wypisanymi imionami męskimi, drugie z żeńskimi. Dzieci stają z zawiązanymi oczami przed sercami i próbują nakłuć szpilką imię swojego przyszłego małżonka. Gdy trafią w serce, odwiązują oczy i odczytują imię.
· LOSOWANIE KOLORÓW
Dzieci losują karteczki w 6 kolorach. Następnie nauczyciel odczytuje przestrogi na przyszłość np.
Czerwony- Jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo będziesz częstym gościem u dentysty.
Zielony- Ubieraj się ciepło wychodząc na podwórko, bo łatwo możesz się zaziębić.
Żółty- Uważaj latem na słońce, Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, łatwo możesz się poparzyć.
Niebieski- Poucz się ortografii, niedługo czeka Cię dyktando.
Fioletowy- Posprzątaj w swoim pokoju, nawiedzą Cię niespodziewani goście.
Różowy- Sprawdź w kalendarzu kiedy Twoi bliscy mają swoje święto-zapominając o urodzinach możesz sprawić komuś przykrość.
· LOSOWANIE ZAWODÓW
Dzieci losują z magicznego woreczka karteczki (mogą być też ciasteczka z wróżbami) z nazwami zawodów: lekarz, piekarz, kierowca, pilot, marynarz itp.
· USTAWIANIE BUTÓW
Bardzo stara wróżba, bardzo popularna wśród panien, teraz mogą uczestniczyć też w niej chłopcy.
Każde dziecko ściąga lewy but. Chłopcy ustawiają je w jednym rzędzie, a dziewczynki w drugim w kierunku wyjścia. Następnie przestawiają buty od końca do początku. Czyj but pierwszy dotrze do drzwi, ta osoba jako pierwsza zmieni stan cywilny.
· MAGICZNE ZNAKI
Uczniowie zostają proszeni, aby uważnie przyjrzeli się różnym znakom, które znajdują się na sali i stanęli pod wybranym przez siebie. Znaki mają zdradzić tajemnicę co czeka każdego w nadchodzącym roku. Osoba prowadząca odczytuje znaczenie znaków np.
„słońce”- wyjedziesz w ciepłe kraje
„kwadrat” – przeprowadzisz się
„ księżyc”- przeżyjesz niesamowitą przygodę
„dłoń”- zyskasz nowego przyjaciela
„gwiazda”- wygrasz konkurs lub zawody
· LANIE WOSKU
Ostatnią wróżbą jest tradycyjne lanie gorącego wosku na wodę przez klucz. Z kształtu wylanego wosku odczytujemy przyszłość.
5. Zakończenie zajęć.
Zaproszenie dzieci na poczęstunek, podczas którego dzieci otrzymują cukierka z zawiniętą w środku karteczką, na której widnieje nazwa prezentu, jaki Mikołaj szykuje dziecku pod choinkę (np samochód, klocki,lalka).
Na zakończenie przypominamy dzieciom, by traktować wróżby z przymrużeniem oka.