KONSPEKT ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH
PRZEPROWADZONYCH DLA NAUCZYCIELEK STAŻYSTEK
W GRUPIE 4-LATKÓW
Data: 12.01.2011
Prowadząca: Małgorzata Kosiak
Miejsce ćwiczeń: sala
Ilość ćwiczących: 19
Przybory: szarfy w 4 kolorach dla każdego dziecka, 4 pachołki w kolorach szarf,
bębenek, ławeczka gimnastyczna, odtwarzacz CD, płyta z nagraniami piosenek dziecięcych,
OBSZARY PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1.2- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych)
5.1- dba o swoje zdrowie
5.3- jest sprawne fizycznie lub jest sprawne na miarę swoich możliwości
5.4- uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej
ZADANIA:
- Doskonalenie umiejętności prawidłowego czworakowania
- Ćwiczenie poczucia równowagi w zabawie „Po wąskiej kładce”
CELE:
- Zapoznanie z zabawą bieżną „Ogonki”
- Wyrabianie reakcji na sygnały dźwiękowe
- Utrwalanie znajomości ustawień: rząd, rozsypka
- Kształcenie motoryki w zakresie zwinności i szybkości
- Kształcenie poczucia rytmu
- Nabieranie wiary we własne możliwości
- Doskonalenie umiejętności koncentrowania uwagi
METODY:
- zabawowo naśladowcza
- zadaniowa
Część wstępna:
1. Ćwiczenie porządkowo- wychowawcze
Marsz po obwodzie koła. Rozdanie szarf w 4 kolorach.
2. Zabawa orientacyjno-porządkowa
„ Zbiórka kolorami”
Dzieci poruszają się w rytm bębenka (marsz, bieg, podskoki). Na hasło: „zbiórka kolorami” ustawiają się w rzędzie przed pachołkiem w kolorze szarfy.
3. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych
„Przeplatanka”
Dzieci układają z szarf koło i stają w nim. Na sygnał „hop” przewlekają się przez szarfę od dołu ku górze, ponownie układają kółko i stają prosto
Część główna:
4. Ćwiczenie poczucia równowagi
„Po wąskiej kładce”
Dzieci siadają w siadzie skrzyżnym rzędem przed ławeczką gimnastyczną, po kolei przechodzą po niej i wracają na koniec rzędu wykonując zajęcze skoki
5. Zabawa bieżna
„Ogonki”
Dzieci zakładają szarfę za pasek spodenek z tyłu, tak by tworzyła długi „ogonek”. Na sygnał „start” starają się zebrać jak najwięcej szarf od przeciwników jednocześnie starając się uchronić swój „ogonek”. Zabawa kończy się, gdy wszystkie dzieci stracą swoje „ogonki”.
6. Ćwiczenie mięśni brzucha
„Kołyska”
Dzieci zakładają szarfę pod stopy, prostują ręce, trzymają szarfę jak lejce, po czym kładą się na plecy podciągając nogi do pionu i ponownie siadają
7. Zabawa z czworakowaniem
„Kotki”
Dzieci układają z szarfy koło (miseczka dla kotka), czworakują w różnych kierunkach, na hasło- kotki piją z miseczek- wykonują klęk podparty z dłońmi zwróconymi do wewnątrz, uginając ramiona w łokciach pochylają się nad „miską” naśladując chłeptanie mleka.
Część końcowa:
8. Ćwiczenie mięśni stóp
„Podnieś szarfę”
Szarfa leży przed dzieckiem. Dziecko chwyta szarfę palcami stopy i podnosi do góry- komu się uda? Zmiana nogi.
9. Zabawa o nieznacznym ruchu
„Dyrygent”
Dzieci naśladują ruchy wykonywane przez wskazane dziecko w rytm muzyki z CD
10. Marsz ze śpiewem
Dzieci oddają szarfy przechodząc obok nauczycielki i następnie maszerują po kole śpiewając piosenkę „Marsz przedszkolaków”